23 grudnia 2024

Przejedzenie – co robić?

Niemal każdy z nas zmagał się chociaż raz w życiu z uczuciem przejedzenia. Powoduje duży dyskomfort i problemy trawienne, a także złe samopoczucie. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiemy czym dokładnie jest uczucie przejedzenia, jakie są jego objawy oraz przedstawimy sprawdzone sposoby na poprawę samopoczucia po obfitym jedzeniu.

Czym jest przejedzenie?

Przejedzenie to stan, w którym spożywa się więcej jedzenia, niż organizm jest w stanie efektywnie przetworzyć, co często powoduje uczucie ciężkości, uczucie pełności, ociężałości i dyskomfortu. Pojawia się często po zbyt obfitym posiłku zjedzonym w krótkim czasie, co często powoduje przeciążenie układu pokarmowego.

Przejedzenie – objawy

Przejedzenie jest często nieprzyjemne i powoduje pogorszenie samopoczucia. Jakie więc wyróżniamy objawy przejedzenia:

  • uczucie pełności i ciężkości,
  • ból brzucha,
  • senność,
  • nudności,
  • zgaga,
  • wzdęcia,
  • zwiększone pragnienie.

Najczęściej objawy te ustępują po pewnym czasie, gdy organizm zaczyna proces trawienia, jednak przez pierwsze chwile są to dość nieprzyjemne dolegliwości, które można spróbować złagodzić.

Co na przejedzenie?

Jak walczyć z przejedzeniem? Oto najskuteczniejsze sposoby na przejedzenie:

  1. Przerwa przed kolejnym posiłkiem
    Przez kilka godzin po przejedzeniu unikaj jedzenia. Daj odpocząć organizmowi i pozwól mu strawić nadmiar wcześniej spożytego posiłku.
  2. Picie wody
    Woda pita w niewielkich ilościach, ale często może okazać się wsparciem w procesie trawienia i zniwelować szybciej uczucie pełności. Pamiętaj tylko, by unikać wody gazowanej, która może nasilać wzdęcia – sięgaj tylko po wodę niegazowaną!
  3. Lekka, spokojna aktywność fizyczna
     Spacer wspomoże perystaltykę jelit i proces trawienny, nie obciążając dodatkowo organizmu. To doskonałe rozwiązanie, gdy zdarzy się nam zjeść zbyt dużo, podczas jednego posiłku.
  4. Napary ziołowe
    Herbata z różnych ziół (np. z mięty pieprzowej, rumianku, kopru włoskiego) pobudza wydzielanie soków żołądkowych, wspomaga trawienie tłuszczów i łagodzi dolegliwości związanie z uczuciem pełności. Pozytywnie oddziałują także na wzdęcia i ból brzucha, dzięki czemu okażą się idealne po obfitym posiłku.
  5. Niewielkie, lekkostrawne posiłki
    Po przejedzeniu warto przez kilka godzin unikać jedzenia, lecz gdy przychodzi pora następnego posiłku, warto postawić na małe porcje np. bulionu, gotowanych warzyw, czy owoców. Polecamy także korzystać z naturalnych przypraw takich jak: majeranek, czosnek, cynamon, czy bazylia, które pobudzają wydzielanie enzymów trawiennych, co usprawnia trawienie.

Jeśli jednak objawy przejedzenia nie ustąpią, warto skonsultować się z lekarzem, który wykluczy poważne problemy zdrowotne i poradzi coś na problemy gastryczne.

Sposoby na świąteczne przejedzenie

Jeśli zbliżają się Święta, a ty chcesz uniknąć uczucia przejedzenia i w tak ważnych dniach przyspieszyć trawienie zalecamy przede wszystkim sięgać po mniejsze porcje i jeść powoli! Spróbuj wszystkich potraw ze świątecznego stołu, ale w małych porcjach, by uniknąć przejedzenia. Dodatkowo przeżuwaj powoli i dokładnie jedzenie, aby dać czas organizmowi na wysyłanie sygnałów o sytości.

Nie zapomnij także o nawadnianiu! Lepiej postaw na wodę niegazowaną, która w małych ilościach (ale często) wspomoże proces trawienia. Staraj się unikać napojów gazowanych, czy alkoholowych, które dodatkowo mogłyby podrażnić żołądek i pogorszyć uczucie pełności i wzdęcia. Jeśli jednak będziesz chciał sięgnąć po inny napój, polecamy herbaty ziołowe, które szybko poradzą sobie ze wzdęciami, czy zgagą.

Po posiłku unikaj pozycji leżącej, która może utrudniać trawienie i prowadzić do zgagi. Najlepiej, byś po posiłku postawił na lekką aktywność fizyczną, która pobudzi przewód pokarmowy do pracy i zniweluje uczucie przejedzenia i ociężałości.

Stosowanie się do tych sposobów pozwoli uniknąć przejedzenia, zniwelować ból żołądka, czy nawet nieprzyjemne uczucie pieczenia. Po przejedzeniu ważne jest także, aby dać organizmowi czas na odpoczynek, co umożliwi rozpoczęcie efektywnego procesu trawienia i złagodzenie uczucia ociężałości.

Czy przejedzenie jest niebezpieczne?

Przejedzenie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, lecz nie należy do tego stanu dopuszczać dość często. Częste przejadanie się może powodować przyrost masy ciała, zaburzenia trawienne, zwiększone ryzyko chorób układu krążenia, czy nawet ryzyko osłabienia zdrowia psychicznego.

Pamiętaj, by jednak unikać przejedzenia i dbać o umiar podczas spożywania posiłków. Jeśli jednak obawiasz się, że samodzielnie nie podołałbyś temu wyzwaniu, zachęcamy do wykupienia cateringu dietetycznego w LikEat! Wybieraj posiłki i raz na zawsze zapomnij o nieprzyjemnych dolegliwościach związanych z przejedzeniem – zadbamy o Twoje samopoczucie, oferując pyszne zdrowe posiłki!

Skontaktuj się z nami już dziś, a my odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. Nie martw się, działamy także w wielu miastach, niemalże w całej Polsce. Szczególnie dowozimy diety pudełkowe w: