Chcesz w pełni cieszyć się z posiłku, nie tylko zaspokajając swój głód? Chcesz poznać zasady savoir-vivre, które panują przy stole, by uniknąć niezręcznych sytuacji i wprowadzić harmonię podczas posiłku? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i dowiesz się, czy sposób jedzenia ma znaczenie! Zagłębimy się w temat savoir-vivre i przedstawimy jakie zasady panują przy stole.
Czym są zasady savoir-vivre przy stole?
Zasady savoir-vivre to zbiór norm i zasad zachowania, które określają, jak należy zachowywać się podczas posiłków, aby okazać szacunek współbiesiadnikom i stworzyć przyjemną atmosferę. Te zasady obejmują aspekty, takie jak poprawne używanie sztućców, sposób siedzenia, odpowiedni dobór tematów rozmów, czy właściwe korzystanie z serwetki. Dzięki znajomości tych zasad żadne spotkanie nie będzie Ci straszne – nawet formalna kolacja będzie mniej stresująca.
Kiedy należy stosować się do zasad savoir-vivre?
Dobre maniery przy stole świadczą o naszej kulturze osobistej i trosce o innych, dlatego należy przestrzegać zasad savoir-vivre codziennie, by przede wszystkim okazać szacunek innym gościom i współbiesiadnikom.
Niewątpliwie jednak o zasadach savoir-vivre należy pamiętać podczas posiłków w eleganckich restauracjach, na spotkaniach biznesowych, bankietach, czy weselach, gdzie nasze maniery mogą wpłynąć na to, jak jesteśmy postrzegani. Dobra prezentacja i odpowiednie zachowanie pozwolą okazać odrobinę klasy i szacunku, co na pewno zostanie dostrzeżone przez innych.
Zasady savoir-vivre przy stole – o czym warto pamiętać?
Podczas spożywania posiłków warto pamiętać o zasadach savoir-vivre przy stole. Przedstawiamy kilka kluczowych reguł, które warto znać:
- Odpowiedni ubiór
Szykując się na posiłek, pamiętaj, by dopasować ubiór do okazji. Jeśli wybierasz się np. na spotkanie biznesowe, czy bankiet lub wesele, zadbaj o elegancki i subtelny strój, który doskonale wpasuje się do okoliczności.
- Postawa przy stole
Gdy zasiądziemy do stołu, musimy pamiętać, by usiąść prosto, nie garbić się, a ręce trzymać nad stołem. Ważne, by nie opierać o blat łokci, mogą to robić jedynie nadgarstki!
- Serwetka
Duże znaczenie ma także serwetka, którą znajdziemy na stole przed rozpoczęciem posiłku. Należy ją rozłożyć i ułożyć sobie na kolanach, by w razie konieczności podczas jedzenia mogła posłużyć do wycierania ust.
- Używanie sztućców
Podczas spożywania posiłków należy sięgać po sztućce, zaczynając od zewnętrznej strony w kierunku talerza i korzystać z nich zgodnie z kolejnością serwowanych dań. Następnie, gdy skończymy spożywać posiłek, należy ułożyć sztućce równolegle na talerzu, by oznajmić kelnerom, że zakończyliśmy posiłek.
- Korzystanie z naczyń
Jeżeli mamy przed sobą szklankę, filiżankę, czy kieliszek chwytamy naczynia za nóżkę, by uniknąć pozostawienia odcisków palców na naczyniu.
- Jedzenie
Staramy się sięgać po mniejsze kawałki jedzenia. Ważne jest także, by jeść wyłącznie z zamkniętymi ustami. W trakcie jedzenia należy także unikać mlaskania – takie zachowanie jest nieodpowiednie.
- Rozmowa
Podczas posiłku możemy uczestniczyć w rozmowach na luźne, lekkie tematy, unikając trudnych konwersacji np. o polityce, czy kontrowersyjnych kwestiach, by każdy przy stole mógł poczuć się swobodnie.
- Podawanie potraw
Jeśli ktoś przy stole poprosi o podanie potrawy, przekazujemy ją w stronę zgodną z ruchem wskazówek zegara.
- Zakończenie posiłku
Gdy skończymy posiłek szybciej niż wszyscy, należy poczekać, aż każdy ze współbiesiadników skończy jeść. Następnie wypada podziękować gospodarzowi lub obsłudze za posiłek i dopiero wstać od stołu.
Jeśli chcesz poczuć się komfortowo i swobodnie przy stole – niezależnie od okazji i otoczenia – warto poznać zasady savoir-vivre.
Ciekawostki związane z savoir-vivre
Spożywanie posiłków jest pełne ciekawych tradycji i symboliki. Poznaj kilka ciekawostek o zasadach savoir-vivre przy stole:
- serwetka jako znak sygnału – w bardziej ekskluzywnych restauracjach położenie serwetki po lewej stronie talerza oznacza, że klient wróci do stołu, a położenie jej obok talerza po prawej stronie sugeruje zakończenie posiłku.
- historia sztućców – dopiero w XVII wieku widelec zagościł na stołach, choć przez długi czas był uznawany za pomysł kontrowersyjny i zbędny. Do tamtej pory używano jedynie noży i własnych rąk.
- ręce na stole – wiadomo już, że opieranie łokci na stole jest nieodpowiednie, lecz np. we Francji, trzymanie dłoni pod stołem jest już uznawane za niegrzeczne. Najlepiej, by trzymać ręce nad stołem i opierać nadgarstki o blat.
- brzęk kieliszków przy toaście – to niezwykle popularny zwyczaj, który bardzo dawno temu był związany z ochroną przed trucizną. W średniowieczu stuknięcie naczyniami miało sprawić, że napoje się wymieszają, gwarantując, że wszyscy piją to samo.
- jedzenie dłońmi – Jesteśmy przyzwyczajeni do jedzenia sztućcami, lecz znajdują się jeszcze miejsca, gdzie często je się rękami. Najczęściej na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Etiopii, czy Tanzanii je się dłońmi smażony ryż, kraby, homary i sushi.
- zakaz hałasowania sztućcami – w niektórych krajach azjatyckich kontakt sztućców lub pałeczek z talerzem i wydawanie dźwięków jest uważane za nieuprzejme. W Europie takie zachowanie także nie jest mile widziane, chociaż nie jest, aż tak surowo oceniane.
- historia savoir-vivre – początki zasad savoir-vivre sięgają starożytnej Grecji, gdzie skomplikowane ceremoniały i zasady zaczęły być przekazywane z pokolenia na pokolenie w procesie wychowania.
Sztuka savoir-vivre to coś więcej niż zbiór formalnych reguł, czy zasad, których warto przestrzegać podczas posiłków. To przede wszystkim wyraz szacunku i świadectwo naszej kultury osobistej. Poznaj je wszystkie, byś mógł wiedzieć, jak zachować się w konkretnych sytuacjach przy stole.
Jeśli jednak na co dzień nie masz czasu przygotowywać sobie posiłków, a nie chcesz tak często chodzić do restauracji, zachęcamy do skorzystania z oferowanych przez LikEat diet pudełkowych! Dowozimy do wielu miast w Polsce, szczególnie znajdziesz nas w: