10 czerwca 2024

Dieta przy nadciśnieniu – co jeść?

Nadciśnienie tętnicze to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu krążenia, które może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak udar mózgu czy zawał serca. Skuteczne leczenie nadciśnienia wymaga nie tylko stosowania odpowiednich leków, ale również zmiany stylu życia, w tym diety. Dieta przy nadciśnieniu może znacząco wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi i poprawę ogólnego stanu zdrowia. Co zatem powinny jeść osoby borykające się z tym problemem, a czego powinny unikać?

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym ciśnienie krwi w naczyniach tętniczych jest przewlekle podwyższone. Ciśnienie tętnicze składa się z dwóch wartości: skurczowego ciśnienia tętniczego (górna wartość) i rozkurczowego ciśnienia tętniczego (dolna wartość). Prawidłowe ciśnienie powinno wynosić około 120/80 mm Hg. Gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe 90 mm Hg, mówimy o nadciśnieniu tętniczym. Ważny jest regularny pomiar ciśnienia krwi – może pomóc w szybkim wykryciu schorzenia. Jeżeli miewasz takie objawy, jak częste bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, duszności, ucisk w okolicy zamostkowej czy zaczerwienienie w okolicy klatki piersiowej i szyi, koniecznie udaj się do lekarza, konieczne może się bowiem okazać leczenie farmaceutyczne.

Dieta na nadciśnienie tętnicze – podstawowe zasady

Dieta na nadciśnienie tętnicze powinna być bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste oraz niskotłuszczowe produkty mleczne. Zalecenia żywieniowe obejmują również zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego oraz ograniczenie spożycia soli i nasyconych kwasów tłuszczowych. Ważne jest także spożywanie produktów o obniżonej zawartości sodu i unikanie pełnotłustych produktów mlecznych. Badania wykazały, że powinno się też zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w potas. Należy również zwrócić uwagę na ograniczenie spożycia alkoholu. Osoby cierpiące na zbyt wysokie ciśnienie krwi powinny ponadto postawić na zwiększenie aktywności fizycznej, które może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie.

Co jeść przy nadciśnieniu tętniczym?

Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny włączyć do swojej diety:

  • warzywa i owoce – są bogate w potas, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Szczególnie korzystne są banany, pomarańcze, brokuły i szpinak.
  • produkty pełnoziarniste – chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż i owsianka są źródłem błonnika pokarmowego, który pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego.
  • niskotłuszczowe produkty mleczne – jogurty naturalne i odtłuszczone mleko są dobrym źródłem wapnia, który działa jako naturalny bloker kanału wapniowego, pomagając w obniżeniu ciśnienia krwi.
  • chude białko – ryby, drób bez skóry, rośliny strączkowe i tofu dostarczają białka bez nasyconych kwasów tłuszczowych.
  • orzechy i nasiona – są źródłem zdrowych tłuszczów i magnezu, który również wspomaga regulację ciśnienia tętniczego.

Czego nie powinny jeść osoby z nadciśnieniem tętniczym?

Jeżeli cierpisz na nadciśnienie tętnicze, powinieneś unikać przede wszystkim:

  • soli – ograniczenie spożycia soli jest kluczowe dla obniżenia ciśnienia krwi. Należy unikać solonych przekąsek, fast foodów i przetworzonej żywności.
  • nasyconych kwasów tłuszczowych – znajdują się one w pełnotłustych produktach mlecznych, tłustych mięsach i przetworzonych tłuszczach. Warto zamiast nich wybierać zdrowe tłuszcze, takie jak np. oliwa z oliwek.
  • alkoholu – ograniczenie spożycia alkoholu, a najlepiej jego wyeliminowanie, jest istotne, ponieważ nadmierne picie może dodatkowo prowadzić do podwyższenia ciśnienia tętniczego.
  • cukrów prostych i słodyczy – mogą one prowadzić do nadwagi, która jest jednym z czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego.

Dieta a nadciśnienie – zadbaj o swoje zdrowie!

Dieta przy nadciśnieniu, oparta na zdrowych, niskosodowych i niskotłuszczowych produktach, może znacząco przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi. Połączenie właściwej diety z regularną aktywnością fizyczną i częstym pomiarem ciśnienia krwi jest kluczem do skutecznego leczenia nadciśnienia i utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego. Pamiętajmy, że zmiany w stylu życia są nie tylko środkiem do obniżenia ciśnienia tętniczego, ale również inwestycją w długoterminowe zdrowie i dobre samopoczucie.

Jeżeli nie masz czasu na gotowanie zdrowych posiłków, postaw na dietę pudełkową – dzięki naszemu cateringowi możesz spożywać pełnowartościowe posiłki regularnie, pielęgnując w ten sposób zdrowe nawyki żywieniowe i ograniczając ryzyko nadciśnienia tętniczego. Nasz catering działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: