21 marca 2025

Czym się różni weganizm od wegetarianizmu?

Diety bezmięsne to obecnie duży trend w społeczeństwie. Ze spożycia mięsa rezygnuje dziś tylko młodsze pokolenie, ale i starsze, co wiąże się zarówno z preferencjami smakowymi, jak i względami etycznymi i środowiskowymi. Czym się różni dieta wegańska od wegetariańskiej? Jakie podobieństwa występują między wegetarianami a weganami?

Wyniki badań pokazują[1], że zarówno weganie, jak i wegetarianie są statystycznie szczuplejsi, rzadziej chorują na choroby serca i choroby układu krążenia, a ich dieta może pozytywnie wpływać na ochronę środowiska. Mimo że i jedna, i druga, jest dietą roślinną, występują jednak pomiędzy nimi pewne znaczące różnice. Właśnie przymierzasz się do przejścia na weganizm albo wegetarianizm? Sprawdź, czym się różnią!

Wegetarianizm a weganizm — podobieństwa w diecie wegetariańskiej i wegańskiej

Na czym polega wegetarianizm i weganizm? Wegetarianizm i weganizm łączy to, że są to diety bezmięsne (diety roślinne), które opierają się na spożywaniu warzyw i owoców, a także produktów zbożowych oraz zdrowych tłuszczów, takich jak oleje roślinne.

Zarówno wegetarianie, jak i weganie nie jedzą mięsa oraz ryb i owoców morza. Wykluczenie spożycia mięsa dotyczy tym samym zarówno mięsa pochodzącego ze zwierząt hodowlanych, jak i wodnych. Jest to najczęściej podyktowane potrzebą troski o ochronę środowiska i uniknięcia cierpienia zwierząt. To główne podobieństwo wegetarianizmu i weganizmu.

Wegetarianizm a weganizm — różnice w diecie wegetariańskiej i wegańskiej

W takim razie czym różni się wegetarianizm od weganizmu? Podstawowa różnica między tymi dietami roślinnymi polega na zakresie eliminacji produktów pochodzenia zwierzęcego.

Wegetarianizm dopuszcza spożycie produktów odzwierzęcych, natomiast weganie całkowicie wykluczają je ze swojej diety. W codziennym menu wegan nie pojawia się zatem w szczególności nabiał (jogurty, twarogi, sery, mleko), jaja, a nawet miód i żelatyna.

Dieta wegańska opiera się wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego, przy eliminacji mięsa i produktów odzwierzęcych, a także ryb. Stąd też weganizm określa się mianem najbardziej restrykcyjnej formy wegetarianizmu, w której wyklucza się zarówno samo mięso, jak i produkty odzwierzęce.

Warto podkreślić, że do produktów pochodzenia odzwierzęcego należą również zwierzęce futra czy skóra naturalna. Weganizm to dlatego często nie tylko sama dieta, ale i styl życia, wyznawane wartości.

Pozostałe odmiany wegetarianizm

Jeśli nie czujesz się przekonany do diety wegańskiej i wegetariańskiej, istnieją także inne odmiany wegetarianizmu, które charakteryzują się mniejszą restrykcyjnością niż weganizm.

Mowa przede wszystkim o:

  • laktowegetarianizmie – dopuszcza w diecie produkty mleczne (nabiał), ale wyklucza jajka,
  • laktoowowegetarianizmie – zezwala na spożycie zarówno produktów mlecznych, jak i jajek,
  • pescowegetarianizmie – dopuszcza ryby i owoce morza, ale eliminuje mięso zwierząt lądowych,
  • fleksitarianizm – nie jest ścisłą odmianą wegetarianizmu, ale polega na ograniczeniu spożycia mięsa na rzecz diety roślinnej, przy okazjonalnym jedzeniu produktów mięsnych.

Wyróżnia się w dodatku dwie skrajne odmiany weganizmu, do których należy:

  • witarianizm (raw vegan) – odmiana weganizmu, w której spożywa się wyłącznie surowe produkty roślinne, niepoddane obróbce cieplnej powyżej 42°C,
  • frutarianizm – dieta oparta głównie na owocach, orzechach i nasionach, z minimalnym udziałem innych produktów roślinnych.

Wegetarianizm a weganizm: jakie są największe wyzwania w diecie roślinnej?

Mimo że dobrze zbilansowana dieta wegetariańska i dieta wegańska mogą dostarczać niezbędnych składników odżywczych, w tym białka roślinnego i zdrowych, niezbędnych tłuszczy, powinny być wdrażane świadomie.

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że dieta oparta na produktach roślinnych wymaga starannego bilansowania składników odżywczych. Jest to konieczne, by uniknąć niedoborów białka, żelaza, cynku, witaminy B12 i kwasów omega-3, które w standardowej diecie są dostarczane naszemu organizmowi wraz z mięsem i rybami.

W diecie wegetariańskiej będzie to nieco prostsze, ponieważ nie wyklucza ona produktów pochodzenia odzwierzęcego, takich jak nabiał i jajka. Natomiast w diecie wegańskiej ich brak trzeba uzupełniać roślinami strączkowymi, produktami zbożowymi oraz suplementacją witamin i minerałów. W diecie wegańskiej mięsa zastępuje m.in. tofu albo soja.

Dieta wegetariańska i dieta wegańska — dla kogo?

Diety roślinne, takie jak wegetarianizm i weganizm, to styl odżywania, który będzie odpowiadał osobom chcącym jeść lżej i zdrowiej, a także tym, którym zależy na uniknięciu cierpienia zwierząt (m.in. w kontekście kosmetyków testowanych na zwierzętach) i trosce o planetę.

Wiążą się również z wyborem zdrowszego trybu życia, ponieważ diety bezmięsne pomagają w obniżeniu ryzyka chorób serca i chorób układu krążenia, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka oraz dostarczają więcej energii. Wymagają jednak świadomego planowania posiłków i dbałości o dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Diety wege — catering dietetyczny ze Śląska LikEat

Szukasz zdrowej diety pudełkowej wege? Skorzystaj z rozwiązań naszego cateringu dietetycznego na Śląsku, oferującego nie tylko klasyczną dietę pudełkową wege, ale też dietę pudełkową flexitarian czy dietę bez ryb. Gdzie? Sprawdź m.in. nasz catering dietetyczny w Knurowie i dietę pudełkową w Mikołowie!


[1]

https://dbc.wroc.pl/Content/116435/Cader_Lesiow_Weganizm_i_wegetarianizm_jako_diety_we_wspolczesnym.pdf