Ryby w diecie to podstawa. Pyszny smak ryb to jedno, jednakże zdrowotne działanie na organizm człowieka to ich nieprzeceniona cecha. Wybór dostępnych w sklepach ryb słodkowodnych i słonowodnych jest bardzo duży, a znaczna większość z nich jest zdrowa. Co takiego kryje się zatem w mięsie ryb i jakie ryby powinny się znaleźć w naszym jadłospisie?
Ryby są przede wszystkim źródłem kwasów omega-3 oraz pełnowartościowego białka. Regularnie spożywane, korzystnie wpływają na ciśnienie krwi, a nawet zapobiegają depresji, zwiększając produkcję hormonu szczęścia. Pomagają także łagodzić stany zapalne, dlatego często są włączane do diety osób chorych m.in. na astmę czy łuszczycę. Nie tylko poprawiają pracę mózgu, ale też pozytywnie wpływają na układ odpornościowy, a nawet hamują procesy starzenia (kwasy tłuszczowe omega-3 poprawiają kondycję skóry). Są też źródłem jodu, potasu, magnezu, witaminy D, E, A, C i witamin z grupy B. Mają silne działanie przeciwutleniające, czyli chronią komórki przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Te i wiele innych właściwości ryb sprawiają, że są one jednymi z najzdrowszych składników diety i mogą z powodzeniem zastąpić mięso czerwone.
Ryby dzieli się ze względu na zawartość tłuszczu. Ryby chude mają poniżej 2% tłuszczu (szczupak, dorsz, mintaj), tłuste natomiast 7–15% tłuszczu (łosoś, sardynka, karp). Są również ryby średniotłuste (2–7% tłuszczu), do których można zaliczyć m.in. pstrąga tęczowego. Więcej korzyści zdrowotnych ma dla nas tłusta ryba morska, posiada bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 w większych ilościach niż chude ryby, które jednak również są bardzo zdrowe. Lepiej natomiast unikać tzw. ryb maślanych, które zawierają ponad 18% tłuszczu i są źle trawione przez żołądek; ryba maślana to głównie trzy gatunki: pompil, eskolar i kostropak. Należy też uważać na ryby sprowadzane z zanieczyszczonych akwenów.
Odpowiedź na to pytanie brzmi: najczęściej, jak się da! Przyjęło się, że ryby powinny pojawiać się w naszym jadłospisie jedynie piątki lub od święta. Tymczasem pełnia składników odżywczych i zdrowotny wpływ na nasz organizm sprawiają, że częste spożywanie ryb jest niezwykle istotne. Warto wiedzieć, że według zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) powinniśmy spożywać ryby dwa razy w tygodniu, w tym co najmniej raz tłuste ryby morskie.
Zastanawiasz się, jakie ryby wybierać na co dzień? Oto najpopularniejsze ryby spożywane w Polsce, które warto często jeść:
Kwasy Omega-3, mnóstwo łatwo przyswajalnego białka, witaminy, przeciwutleniacze – większość ryb może pochwalić się niesamowitymi składnikami, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ich wspaniały smak oraz różne możliwości przyrządzenia sprawiają, że ryby warto, a nawet trzeba włączyć do diety. Jeżeli interesuje Cię regularne spożywanie posiłków, które zawierają m.in. ryby morskie, sprawdź ofertę naszej diety pudełkowej! Ryby znajdują się w większości naszych zbilansowanych, zdrowych diet; zawsze serwujemy najświeższe posiłki, przyrządzone przez specjalistów. Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: