8 lutego 2023

Czy podczas diety można jeść słodycze?

Przechodząc na dietę odchudzającą, dla większości osób największym poświęceniem jest rezygnacja ze słodyczy. Część z nas nie wyobraża sobie dnia bez słodkiej przekąski, która jest nagrodą za codzienne trudy w pracy czy okazji do chwili poleniuchowania na kanapie. Właśnie przez słodycze, a raczej przez całkowitą rezygnację z nich, najczęściej dochodzi do zaniechania diety. Czy w związku z tymi faktami, warto na dobre usunąć je z jadłospisu? Czy nie można jednocześnie być na diecie i czas pozwolić sobie na coś słodkiego?

Jak dbać o umiar w diecie?

Dbanie o prawidłową wagę nie musi się wiązać z restrykcyjną dietą i listą wyrzeczeń. Wystarczy do posiłków podchodzić z głową, a także trzymać się kilku podstawowych zasad. Jeśli dołożymy do tego wszelkich starań, będziemy mogli sobie pozwolić na coś słodkiego raz na jakiś czas. O jakie zasady w takim razie chodzi?

Jemy regularnie i powoli. Jedząc regularnie i powoli, jesteśmy w stanie lepiej kontrolować swoje potrzeby żywieniowe i unikać przejadania się.

Unikamy jedzenia pod wpływem emocji. Jedzenie pod wpływem stresu lub smutku może prowadzić do jedzenia zbyt dużych porcji i objadania się.

Pijemy dużo wody. Picie dużej ilości wody może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu sytości, a także w regulacji metabolizmu.

Unikamy jedzenia przed telewizorem lub komputerem. Jedzenie podczas oglądania telewizji lub korzystania z komputera może prowadzić do nieświadomego jedzenia zbyt dużych porcji.

Ograniczamy spożycie cukru i soli. Nadmierne spożycie cukru i soli może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, choroby serca i cukrzyca.

Dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Zdrowe i zrównoważone odżywianie, które dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i dobrego zdrowia.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy ma indywidualne potrzeby żywieniowe i dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać dostosowaną do potrzeb dietę.

Czy na diecie odchudzającej można jeść słodycze?

Tak, na diecie odchudzającej można jeść słodycze, ale ważne jest, aby robić to w umiarze. Słodycze powinny być traktowane jako dodatek do dziennego menu, a nie jako główny składnik dania czy przekąski. Włączenie słodyczy do diety może pomóc w utrzymaniu zdrowej równowagi żywieniowej i uniknięciu poczucia głodu.

Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez słodyczy, należy diametralnie ograniczyć ich ilość w codziennej diecie, a ponadto uwzględnić je w swoim dziennym bilansie kalorycznym.

Jak jeść słodycze, żeby się nimi nie przejadać?

Słodycze, szczególnie wszelkiego rodzaju batoniki, ciastka czy cukierki, nie są najzdrowszym wyborem, ale przecież każdemu należy się odrobina słodkości. Jak w takim razie jeść słodycze będąc na diecie? Oto kilka wskazówek:

 1. Mierzenie porcji zarówno pod kątem wagi, jak i kaloryczności.
 2. Dzielenie słodyczy na kilka porcji (np. jedna paczka cukierków na 2 tygodnie).
 3. Jedzenie powolne i świadome – delektowanie się słodkościami.
 4. Ograniczenie dostępności słodyczy – jeśli nie będziemy mieć ich w domu pod ręką, pokusa nie będzie tak duża.

Jakie są zdrowe alternatywy dla słodyczy?

Oczywiście niezdrowe, słodkie przekąski można zastąpić zdrowszymi alternatywami, które nie tylko dostarczą do naszego organizmu cukru, ale też ważnych składników odżywczych. Do zdrowych alternatyw można zaliczyć:

 • owoce: banany, jabłka, truskawki, winogrona itp.,
 • orzechy laskowe, migdały, nerkowce itp.,
 • owoce suszone: daktyle, morele, figi itp. (nie należy przesadzać z ilością – są kaloryczne),
 • czekolada o wysokiej zawartości kakao: minimum 70% kakao,
 • jogurt naturalny z dodatkiem owoców,
 • sorbety i lody zrobione z naturalnych składników, takich jak mrożone owoce i mleko,
 • chrupki warzywne: marchewki, selery, papryka itp.,
 • domowe batony energetyczne z mieszanki orzechów, suszonych owoców i nasion.

Jeśli mamy ochotę na słodycze, a jesteśmy na diecie, raz na jakiś czas można się na coś skusić. Jeśli codziennie chcemy zjeść coś słodkiego, warto stosować się do powyższych wskazówek.

Jeśli chcesz przejść na dietę odchudzającą, ale nie chcesz rezygnować z dobrego smaku posiłków i czegoś słodkiego od czasu do czasu, możesz zdecydować się na catering dietetyczny od LikEat, w naszym menu zawsze proponujemy coś słodkiego, ale zdrowego!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: