10 lipca 2020

Co to takiego dieta flexitarian (I dlaczego powinieneś jej spróbować)?

Nazywana też semiwegetariańską, dieta flexitarian bazuje na produktach roślinnych uzupełnianych od czasu do czasu mięsnymi potrawami. Flexitarianie ograniczają spożycie mięsa i przetworów pochodzenia zwierzęcego na rzecz warzyw, owoców, roślin strączkowych i napojów na bazie soi czy orzechów. Ta dieta, a raczej nowy sposób odżywiania, to nie tylko lepsze zdrowie, ale też mniej zanieczyszczona planeta. Co daje flexitarianizm i dlaczego warto go spróbować?

Wegetarianizm, ale nie do końca

Flexitarianizm należy do bardzo wygodnych, a jednocześnie ekologicznych sposobów odżywiania. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby każdy z nas przeszedł na dietę wegetariańską, a nawet wegańską, ale dobrze wiemy, że to niemożliwe. Ten nowy i zyskujący na popularności styl żywienia dopuszcza okazjonalne spożywanie mięsa. I to szczególnie tego, które w najmniejszym stopniu przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety. Dieta flexitarian pomaga zmniejszać nasz ślad węglowy (ang. carbon footprint), a jej wprowadzenie oznacza świadome korzystanie z ograniczonych zasobów Ziemi. 

Na czym bazuje dieta flexitarian? Na świeżych warzywach i owocach pochodzących z upraw ekologicznych (i nie tylko, ale idealnie, gdyby tak było). Na produktach strączkowych, orzechach, ziarnach, na soi, soczewicy i ciecierzycy. Okazjonalnie (mniej więcej 2 razy w tygodniu) w diecie pojawia się mięso. To oczywiście założenie, ale każdy decyduje sam. Już nawet zrezygnowanie z mięsa w każdym posiłku (na śniadanie wędlina, na lunch sałatka z kurczakiem, na obiad schabowy, a na kolację znowu wędlina lub parówki) zbliża nas małymi kroczkami do flexitarianizmu. 

Flexitarianizm a zdrowie

Już nie od dziś wiadomo, że czerwone mięso (wołowina, wieprzowina, jagnięcina, dziczyzna) są potencjalnie rakotwórcze. WHO zaklasyfikowała je do 2 klasy, co oznacza, że w dużym stopniu przyczyniają się do chorób nowotworowych. Okazuje się, że z mięsa najlepiej spożywać tylko drób. Ale i tu pojawiają się wątpliwości, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę chów kurczaków na ogromnych fermach drobiu. 

Dlatego też ograniczenie produktów mięsnych w diecie, poprawia nasze zdrowie i pozwala dbać o środowisko. 

Jakie korzyści dla organizmu przynosi dieta flexitarian?

Jedząc głównie warzywa, rośliny strączkowe, soczewicę i ciecierzycę dostarczamy sobie dużych ilości błonnika. Ten rodzaj węglowodanów nietrawionych przez nasz układ pokarmowy pomaga obniżać poziom cholesterolu, przez dłuższy czas czuć się sytym po posiłku i stabilizuje poziom glukozy we krwi. Orzechy i ziarna bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe również pomagają utrzymywać odpowiednie stężenia cholesterolu, a dodatkowo zaopatrują ciało w niezbędne kwasy tłuszczowe. Świeże i gotowane warzywa to źródło wielu witamin i minerałów. 

Dieta flexitarian w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną zapewnia zdrowy styl życia, w którym zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka piersi czy prostaty. 

Dieta flexitarian i mięso

Kiedy w naszym menu pojawi się mięso, niech będzie to produkt wysokiej jakości. Rezygnujmy z wyrobów mięsnych bogatych w sól i nasycone kwasy tłuszczowe takich jak wędliny, kiełbaski, salami czy bekon. Sięgajmy po chude mięso kurczęce, a najlepiej indycze, przygotowując je na parze, w piekarniku lub delikatnie podsmażając. 

W diecie flexitarian dostarczymy sobie wszystkich niezbędnych składników, o ile zadbamy o spożywanie roślin bogatych w białko i żelazo. Wystarczy, że każdy nasz posiłek będzie składał się z różnorodnych warzyw i zdrowych tłuszczów oraz węglowodanów, a zapewnimy sobie dobre samopoczucie i zdrowie.

Chcesz zamówić catering dietetyczny w Katowicach, a może dietę pudełkową w Tychach? Zamów ją online! Do wyboru masz kilkadziesiąt polskich miast!

Źródła:

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/what-flexitarian-diet