7 października 2024

Co to są kalorie i po co je liczyć?

Niezależnie od tego, jaki jest Twój cel sylwetkowy – pragniesz zgubić trochę masy ciała, utrzymać ją lub chcesz zapewnić sobie przyrost masy – pamiętaj, że przed wyborem diety, musisz określić swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Dowiedz się, czym dokładnie jest kaloria oraz jak prawidłowo zacząć liczyć kalorie, by osiągnąć swój sylwetkowy sukces!

Co to jest kaloria i kilokaloria?

Kaloria to jednostka miary energii, która jest powszechnie używana w dietetyce. Pomoże ona określić ilość energii dostarczanej przez żywność oraz ilość energii wykorzystywanej przez organizm w procesach metabolicznych. Dokładna miara kalorii to: 1 kaloria = 4,184 dżula (J).

Kolejną, często używaną jednostką w dietetyce, która jest równa 1000 kaloriom to kilokaloria. Je zazwyczaj widzisz na etykietach żywności i możesz śmiało odczytać, ile kalorii zawiera produkt.

Kaloria i kilokaloria są jednostkami miary energii, które odgrywają kluczową rolę w zdrowym odżywianiu i zarządzaniu masą ciała. Zrozumienie kalorii i ich wpływu na organizm może pomóc w podejmowaniu zdrowszych decyzji żywieniowych i osiąganiu celów zdrowotnych.

Czy liczenie kalorii jest ważne?

Liczenie kalorii może być ważne i pomocne, jeśli zależy nam na prowadzeniu zdrowego trybu życia i możliwości analizowania zapotrzebowania kalorycznego. Dodatkowo ilość kalorii jest ważna, gdy chcemy zmienić swoją sylwetkę i rozpisujemy swoją dietę. Jakie aspekty liczenia kalorii możemy wyróżnić? Oto kilka z nich:

  • kontrola masy ciała – niezależnie od naszego celu (utrata masy ciała, utrzymanie wagi, czy przyrost masy), ważne jest, by kontrolować zapotrzebowanie kaloryczne i wiedzieć, jaką ilość kalorii organizm potrzebuje, by osiągnąć zamierzony cel.
  • wysoka jakość diety – w zależności od naszej diety, liczenie kalorii może pomóc w dostosowywaniu makroskładników do określonych celów zdrowotnych, co może prowadzić także do lepszej jakości diety.
  • monitorowanie postępów – liczenie kalorii znacznie ułatwia analizowanie i dostrzeżenie postępów, gdy zależy nam na utracie masy ciała, utrzymaniu jej, czy przyroście masy. Można łatwiej dostosować posiłki, gdy widać, jakie efekty przynoszą wprowadzone zmiany.

Liczenie kalorii może pomóc wielu osobom, zwłaszcza tym, które mają konkretne cele związane ze swoją wagą i stanem zdrowia, jednak nie należy zapominać o tym, żeby podejść do tego z umiarem. Prawidłowe liczenie kalorii pozwoli osiągnąć zamierzone wyniki oraz zmienić nawyki żywieniowe, lecz nieumiejętne obliczanie ich może zniszczyć masę ciała, jak i zdrowie. Pamiętajmy, żeby nie eksperymentować i zadbać o nasz stan zdrowia.

Co to za skróty PPM oraz CMP?

Skrót PPM to inaczej Podstawowa Przemiana Materii, czyli ilość energii, jaką organizm zużywa, będąc w spoczynku, aby podtrzymać podstawowe funkcje życiowe (oddychanie, krążenie krwi, trawienie, regeneracja komórek, utrzymanie temperatury ciała, czy funkcjonowanie mózgu i narządów wewnętrznych). Jest to energia potrzebna do utrzymania organizmu przy życiu bez wykonywania żadnych dodatkowych aktywności fizycznych i czynności. Skrót CPM natomiast oznacza Całkowitą Przemianę Materii, czyli ilość energii, jaką organizm zużywa w ciągu całego dnia, uwzględniając zarówno Podstawową Przemianę Materii, jak i współczynnik aktywności fizycznej oraz inne czynności wykonywane na co dzień.

Jak wygląda proces liczenia kalorii?

Jeśli chcemy poznać swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne, najlepiej posilić się kalkulatorem kalorii online. Wystarczy, że podamy swoje podstawowe informacje odnośnie aktualnej wagi, wieku, wzrostu, płci oraz swojego celu, a to narzędzie w dość szybkim czasie pozwoli nam poznać naszą dzienną kalorykę, która pokaże nam, ile kalorii mamy spożywać każdego dnia.

Gdy już poznamy dokładną liczbę dziennych kalorii, możemy śmiało przejść do rozpisywania swoich posiłków. Obliczanie kalorii jest szybkim i bezproblemowym procesem. Wystarczy, że swoje zapotrzebowanie kaloryczne podzielisz przez ilość posiłków, które planujesz spożyć w ciągu dnia. Takim sposobem będziesz miał wgląd do tego, ile każda potrawa powinna mieć kalorii, by osiągnąć i nie przekroczyć swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Jakie kalorie możemy pominąć w liczeniu?

Jeśli chcesz zacząć liczyć kalorie, musisz poznać także takie, którymi nie należy się przejmować. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim kalorie z błonnika. Chociaż błonnik znajduje się na etykietach produktów jako część węglowodanów, nie jest on w pełni przekształcany w energię, dlatego kalorie pochodzące z błonnika nierozpuszczalnego mogą być często ignorowane. Najczęściej występuje w pełnych ziarnach, warzywach, czy orzechach.  Warto także zwrócić uwagę na kalorie z warzyw niskoskrobiowych. Takimi warzywami są na przykład: liściaste zieleniny, ogórki, papryka, pomidory, czy brokuły – te produkty mają bardzo niską kaloryczność i często w planach dietetycznych są uznawane za „nieistotne” i nie są liczone. Pamiętaj o nieliczeniu kalorii z ziół, czy przypraw. Ich kaloryczność jest tak niewielka, nieraz znikoma, dlatego dla większości osób są to produkty, których w ogóle nie biorą pod uwagę, gdy próbują obliczyć kalorie posiłku. Często także należy pomijać liczenie kalorii z napojów typu „zero”. Napoje typu „light” mogą zawierać śladowe ilości kalorii i nie muszą być liczone w codziennej diecie, ponieważ ich wpływ na bilans energetyczny jest znikomy.

Jeśli chcesz utrzymać dietę w oparciu o dostarczenie odpowiednich ilości kalorii w ciągu dnia, wybierz LikEat! Dostosujemy dietę pod wszystkie Twoje preferencje i zadbamy o to, by każdy posiłek posiadał odpowiednią ilość kalorii. We współpracy z nami będziesz mógł osiągnąć swój cel sylwetkowy, nie marnując czasu na gotowanie. Działamy w wielu miastach w Polsce, dowozimy diety do takich miast jak m.in.: