Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Pełni wiele istotnych funkcji, takich jak detoksykacja, wydzielanie żółci, magazynowanie składników odżywczych i regulacja poziomu glukozy we krwi. Dlatego tak istotne jest dbanie o jej zdrowie. Niestety istnieje wiele czynników, które powodują uszkodzenia wątroby, a także prowadzą do licznych chorób wątroby, mogących stanowić duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Sprawdź, jak dbać o ten ważny organ i jakie są zalecenia żywieniowe dla zdrowej wątroby!
Jednym z jej największych wrogów jest alkohol. Nadużywany, może powodować marskość wątroby, czyli zwłóknienie i zmianę budowy; to 9. co do częstości przyczyna zgonów na świecie. Warto też wiedzieć, że do marskości wątroby może przyczynić się również wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, spowodowane kontaktem z zakażoną krwią lub nieodpowiednim, niehigienicznym stosowaniem igieł. Właśnie dlatego tak bardzo trzeba zwracać uwagę na czystość, mycie rąk i higienę osobistą.
Inną chorobą wywołaną przez alkohol jest alkoholowe stłuszczenie wątroby, które objawia się nagromadzeniem kropli tłuszczu wewnątrz komórek wątrobowych. Według badań występuje ono u blisko 90% osób pijących więcej niż 60 g alkoholu codziennie. Możliwy jest także rozwój niealkoholowego stłuszczenia wątroby, którego powodem najczęściej jest zła dieta i otyłość.
Pewne jest, że alkohol zawsze szkodzi zdrowiu, a nadużywanie alkoholu wpływa szczególnie na komórki wątroby i może powodować wiele chorób. Równie zły wpływ na stan wątroby ma też palenie papierosów.
Nieprawidłowe zażywanie leków bez konsultacji z lekarzem może negatywnie wpływać na wątrobę. Niektóre leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), statyny, leki przeciwnowotworowe i antybiotyki, mogą mieć działanie hepatotoksyczne i powodować polekowe uszkodzenie wątroby. Ważne jest, aby zawsze przestrzegać zaleceń lekarza i nie przekraczać wyznaczonych dawek leków czy nawet suplementów, by uniknąć uszkodzeń wątroby i jej niewydolności.
Na pracę wątroby wpływ ma głównie to, co jemy i pijemy. Niektóre produkty należy wykluczyć, a inne mocno ograniczyć. Do negatywnie działających na wątrobę dań i składników należą m.in.:
By przyczynić się do prawidłowej pracy wątroby, warto do swojej codziennej diety włączyć produkty, które mają na nią pozytywny wpływ. Tym, co „lubi” wątroba, są m.in.:
W dzisiejszych czasach wiele mówi się o chorobach wątroby. Na szczęście specjalistyczna wiedza i coraz większa świadomość społeczeństwa sprawiają, że możemy walczyć z różnymi schorzeniami tego narządu, głównie z alkoholową i niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby oraz jej marskością. Ważna jest odpowiednia dieta, unikanie alkoholu, a także aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia.
Jeśli szukasz odżywczej, zdrowej diety i regularnych posiłków, postaw na dietę pudełkową! Nasi dietetycy pomogą Ci dobrać dania tak, byś zadbał o zdrowie wątroby i całego organizmu! Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: