7 października 2024

Co można jeść podczas zatrucia pokarmowego?

Jakie są objawy zatrucia pokarmowego?

Zatrucie pokarmowe to choroba spowodowana najczęściej przez zjedzenie nieodpowiedniego i skażonego jedzenia, najczęściej wywołane przez obecność szkodliwych mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy, czy pasożyty. Jakie możemy zauważyć niepokojące objawy zatrucia pokarmowego? Ta choroba może objawiać się poprzez:

  • nudności i wymioty,
  • bóle brzucha i skurcze,
  • biegunkę,
  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • dreszcze,
  • nadmierne pocenie się,
  • bóle głowy,
  • osłabienie organizmu człowieka,
  • odwodnienie organizmu.

Ile dokładnie trwa zatrucie pokarmowe? Objawy zatrucia pokarmowego mogą wystąpić już kilka godzin po spożyciu nieodpowiedniego jedzenia i mogą trwać nawet do kilku dni. Przez czas leczenia, powinniśmy trzymać się lekkostrawnej diety i dbać o higienę, pamiętając także o odpowiednim odpoczynku, a także częstym nawadnianiu się. Jeśli jednak objawy się zaostrzą – tyczy się to przede wszystkim dzieci i osób starszych oraz bardziej osłabionych – zaleca się udanie do specjalisty, który dokładnie zbada stan zdrowia chorego.

Jakie mogą być przyczyny zatrucia pokarmowego?

Przyczyn zatrucia pokarmowego może być wiele, lecz zazwyczaj wywołane jest najczęściej przez niebezpieczne szkodliwe mikroorganizmy, które mogą być obecne w skażonym jedzeniu. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny zatrucia pokarmowego i wskazujemy, w jakich pokarmach mogą najczęściej się znaleźć:

  1. Bakterie:
  • Escherichia coli: najczęściej ten szczep bakterii może pojawić się w skażonym mięsie (zwłaszcza niedogotowanej wołowinie), niepasteryzowanym mleku i skażonej wodzie.
  • Salmonella: występuje w surowym mięsie, drobiu, jajach, a także w surowych warzywach i owocach.
  • Listeria: spotykana jest w niepasteryzowanych produktach mlecznych, miękkich serach, a także w niedogotowanym mięsie.
  • Clostridium perfringens: rozwija się w nieodpowiednio przechowywanych potrawach mięsnych lub w daniach, które nie są dostatecznie podgrzane po schłodzeniu.
  1. Pasożyty:
  • Toxoplasma gondii: ten pasożyt może być przenoszony przez surowe mięso (zwłaszcza wieprzowe, jagnięce) oraz przez nieumyte warzywa.
  • Giardia lamblia: najczęściej przenoszony przez skażone jedzenie i wodę. Najczęściej wywołuje biegunkę.
  • Cryptosporidium: najczęściej spotykany w skażonej wodzie. Powoduje infekcje przewodu pokarmowego.
  1. Wirusy:
  • Rotawirusy: rozprzestrzeniają się najczęściej przez skażoną wodę i jedzenie. Atakują najczęściej dzieci.
  • Norowirusy: mogą być przenoszone przez skażoną żywność i wodę. Do zakażenia dochodzi najczęściej w większych skupiskach ludzi, na przykład: restauracje, szkoły.
  1. Nieodpowiednie warunki przechowywania lub przygotowania żywności
  2. Chemikalia i substancje toksyczne

Co jeść w przypadku zatrucia pokarmowego?

Dieta chorego powinna być przede wszystkim zawierać lekkie i lekkostrawne posiłki. Odpowiednia dieta podczas zatrucia pokarmowego, to lista lekkostrawnych produktów spożywczych. Przy zatruciu pokarmowym najczęściej wybiera się produkty spożywcze, na przykład: gotowane ziemniaki, gotowane warzywa, czy chudy, gotowany drób (kurczak, czy indyk). Kolejnymi propozycjami jest, chociażby ugotowany ryż, czy owoce, takie jak banany, czy jabłka w formie musu. Dobrym rozwiązaniem będą także lekkie zupy na wywarze warzywnym, które dodatkowo rozgrzeją organizm i pomogą w walce z nadmiernym poceniem się, czy dreszczami. Jeśli zechcesz jednak postawić na przekąski, zachęcamy do sięgnięcia po suchary lub biszkopty, które nie wpłyną źle na układ pokarmowy.

Nie powinniśmy także zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Spożywajmy małymi łykami, ale często, niegazowaną, przegotowaną wodę z niewielkim dodatkiem soli lub napary z ziół, chociażby rumianek, czy miętę. Dobrym rozwiązaniem także okaże się po prostu gorzka herbata.

Czego unikać podczas zatrucia pokarmowego?

Podczas zatrucia pokarmowego powinniśmy unikać niektórych produktów, które mogą nam jeszcze bardziej zaszkodzić i podrażnić nasz układ pokarmowy. Przede wszystkim powinniśmy przez jakiś czas unikać potraw pikantnych, czy ostrych. Dodatkowo surowe owoce i warzywa mogą być dla nas trudniejsze do strawienia, a to może pogorszyć nieco nasz stan. Tłuste, smażone i ciężkostrawne potrawy obciążą nasz żołądek i wywołają bóle i nieprzyjemne dolegliwości. Na pewno powinniśmy ze swojej diety wykluczyć picie kawy i napojów alkoholowych i to aż do momentu pełnego powrotu do zdrowia. Warto także zwrócić uwagę na picie niepasteryzowanego mleka. Surowe mleko może samo w sobie być przyczyną zatrucia pokarmowego, ponieważ może posiadać w sobie szczep niebezpiecznych bakterii, dlatego odradzamy zażywanie go.

Zdrowa dieta pozwoli nam szybciej wrócić do pełni sił, dlatego powinniśmy się do niej stosować już na samym początku, gdy zauważymy pierwsze objawy, takie jak na przykład: biegunka, wymioty, czy bóle mięśniowe i ogólne osłabienie. Podczas przygotowywania posiłków nie powinniśmy zapomnieć o kilku produktach, które warto unikać, a w szybkim czasie powrócimy do zdrowia.

Jak zapobiegać zatruciom pokarmowym?

Zatrucia pokarmowe są nieprzyjemne, dlatego warto, poprzez kilka prostych czynności zapobiegać tej chorobie. Co możemy zrobić, by zadbać lepiej o nasze zdrowie? Oto kilka propozycji:

  1. Dbanie o higienę osobistą – zaleca się, by myć ręce przed przygotowywaniem posiłków, tuż po bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami oraz także tuż po skorzystaniu z toalety.
  2. Dbanie o higienę w miejscu przygotowywania jedzenia – pomieszczenie oraz wszystkie narzędzia, którymi się posługujemy podczas przyrządzania potraw, powinny być czyste i zdezynfekowane.
  3. Właściwa obróbka termiczna żywności – zawsze stosuj się do zaleceń na opakowaniach. Gotuj w odpowiednich temperaturach, aby zabić bakterie, pasożyty i wirusy.
  4. Prawidłowe przechowywanie żywności – jeśli wiesz, że masz nadmiar jedzenia, które szybko się psuje, schłodź je lub zamroź i unikaj pozostawiania jedzenia na zewnątrz w temperaturze pokojowej dłuższy czas.
  5. Przestrzeganie dat ważności: gdy sięgniesz po produkt spożywczy, zawsze sprawdź na opakowaniu jego datę ważności, byś miał pewność, że produkt dalej nadaje się do spożycia do spożycia.
  6. Zachowanie ostrożności z surowymi produktami – zawsze chętnie sięgaj po przebadane mleko, a nie niepasteryzowane, a także zadbaj o to, by nie spożywać surowych jaj. Jeśli jednak chodzi o surowe warzywa i owoce, to przed ich zjedzeniem starannie i dokładnie je umyj, by pozbyć się zanieczyszczeń, czy bakterii.
  7. Zachowanie ostrożności z wodą pitną – najlepiej spożywaj jedynie przegotowaną i przefiltrowaną wodę.
  8. Zwracanie uwagi na objawy zepsucia jedzenia – jeśli coś zwróci Twoją uwagę, sprawdź, czy dany produkt jest odpowiedni do spożycia. Zwracaj uwagę na jego zapach, wygląd, czy smak.

Stosowanie się do tych zasad znacząco zmniejszy ryzyko zatrucia pokarmowego i pomoże chronić zdrowie, zwłaszcza w kuchni, gdzie nieodpowiednie przygotowanie żywności może mieć poważne konsekwencje dla nas i naszych bliskich.

Jeśli nie chcesz lub nie masz czasu, by odpowiednio przygotowywać posiłki, zachęcamy do zamówienia diety pudełkowej. LikEat przygotowuje każdy posiłek z wysoką dbałością o bezpieczeństwo i korzysta tylko ze świeżych produktów spożywczych. Dopasuj swoją dietę pudełkową pod wszystkie swoje preferencje i już nigdy nie martw się o niedobre jedzenie! Działamy w wielu miastach w Polsce, dowozimy diety szczególnie do miast takich jak: