7 października 2024

Co jeść po wyrwaniu zęba?

Ekstrakcja zęba to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z jego zębodołu. Po wizycie u stomatologa, który usunął Ci ząb, zaleca się przede wszystkim dbanie o ranę znajdującą się wewnątrz jamy ustnej. Najważniejsza jest właściwa pielęgnacja zębodołu, by wspomóc i przyspieszyć proces gojenia oraz uniknąć powikłań. Polecamy przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza, które dostałeś tuż przed opuszczeniem gabinetu, jednak chcemy nieco rozszerzyć ten temat. Jak dokładnie zadbać o higienę jamy ustnej oraz co jeść po usunięciu zęba?

Czy po ekstrakcji zęba konieczne jest przestrzeganie diety?

Po usunięciu zęba, organizm potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, by móc się szybko zregenerować. Prawidłowa dieta jest niezwykle istotna, ponieważ ma bezpośredni wpływ na proces gojenia, redukcję bólu oraz minimalizowanie ryzyka powikłań. Dodatkowo prawidłowa dieta pozwoli także zmniejszyć opuchliznę, jeśli spożywamy chłodne pokarmy oraz pomoże zapobiec nadmiernemu krwawieniu. Najlepiej unikać gorących napojów oraz posiłków, będziemy w stanie uniknąć usunięcia skrzepu, który spowodowałby obfite krwawienie. Odpowiednia troska o to, co jemy, ma kluczowe znaczenie w pierwszych dniach po zabiegu.

Co należy spożywać po zabiegu wyrwania zęba?

Posiłki, które możemy spożywać po zabiegu ekstrakcji zęba, powinny być miękkie, chłodne oraz przede wszystkim bogate w białko i inne witaminy, które wspomogą proces gojenia. Jakie potrawy sprawdzą się podczas specjalnej diety po wyrywaniu zęba? Oto kilka naszych propozycji co jeść po wyrwaniu zęba:

  • miękkie jedzenie: do tej kategorii niewątpliwie zaliczają się jogurty naturalne, koktajle owocowe (bez pestek, które mogłyby dodatkowo podrażniać ranę), purée ziemniaczane, miękkie owoce, czy chociażby gotowane jajka.
  • chłodne potrawy: najważniejsza jest temperatura naszego jedzenia. Jedzenie powinno być chłodne, jak na przykład: zupy krem, przeciery owocowe, czy chociażby lody.
  • duża ilość wody: Przede wszystkim należy unikać odwodnienia organizmu. Odpowiednie nawodnienie także przyspiesza gojenie dziąsła i wspomaga cały proces regeneracji. Pozwala to także zapobiec infekcjom, dlatego nie możesz zapomnieć o tej czynności tuż po zabiegu ekstrakcji zęba.
  • pokarmy bogate w białko oraz składniki odżywcze: po zabiegu warto sięgać po produkty, które pozwolą przyspieszyć gojenie dziąsła i rany, a także wspomogą regenerację. Takie jedzenie to przede wszystkim wszelkiego rodzaju twarożki, miękkie mięso mielone, tofu, hummus, a także kasze, czy płatki owsiane.

Powyższe produkty są idealne do diety po wyrwaniu zęba, ponieważ są miękkie, bogate w białko i dostarczają niezbędnych składników odżywczych, które wspierają proces regeneracji tkanek.

Czego lepiej unikać po ekstrakcji zęba?

Przedstawiliśmy listę proponowanych produktów spożywczych i czynności, które negatywnie wpłyną na ranę i mogą bardziej zaszkodzić, powodując nieprzyjemne dolegliwości bólowe, czy chociażby infekcje.

Po wyrwaniu zęba należy unikać:

  • gorących napojów i potraw, ponieważ zbyt wysoka temperatura może przyczynić się do usunięcia skrzepu krwi, który hamował krwawienie. Najlepiej spożywać posiłki schłodzone lub o temperaturze pokojowej – wtedy będziemy mieli pewność, że spożywane przez nas jedzenie nie zrobi nam krzywdy.
  • pikantnych i kwaśnych posiłków, które mogą natychmiast podrażniać ranę. Pikantne potrawy oraz kwaśne jedzenie znacznie może opóźnić proces gojenia i powodować ból.
  • twardego i chrupiącego jedzenia, ponieważ ono może spowodować nadmierny ból oraz zalec blisko rany. Zalegające kawałki jedzenia przyczynią się do rozwoju infekcji i mogą prowadzić także do naruszenia rany i wzmożonego krwawienia.
  • gazowanych napojów, które mogą znacznie podrażnić miejsce po ekstrakcji zęba. Napoje gazowane, w tym także woda gazowana, ze względu na musujące bąbelki może opóźniać proces gojenia, powodując dodatkowe podrażnienie. Zalecamy picie wody niegazowanej, która przyspiesza regenerację organizmu.
  • alkoholu, który nie dość, że zaburza powstawanie skrzepu, to także osłabia nasz organizm. Po takim zabiegu należy unikać napojów alkoholowych do czasu wygojenia się rany.
  • płukania jamy ustnej. Ta czynność wykonana bezpośrednio po wyrwaniu zęba może usunąć skrzep i spowodować większe podrażnienie oraz krwawienie rany, co może być przyczyną ponownego pojawienia się w gabinecie stomatologicznym.

Jak długo nie można jeść po wizycie u dentysty?

Po ekstrakcji zęba powinieneś odczekać przynajmniej dwie godziny do sięgnięcia po posiłek, jednak jeśli chodzi o bardziej zaawansowane przypadki, gdzie usunięcie zęba – czy zębów – było bardziej rozległe, lekarz może zalecić dłuższe nieprzyjmowanie pokarmów.

Podczas pierwszych dwóch godzin od wyrwania zęba, w ranie ma powstać skrzep, który ma za zadanie zatrzymać krwawienie. Podczas jedzenia mógłbyś przyczynić się do jego osłabienia, a to spowoduje przede wszystkim ból i wielki dyskomfort.

Potrzebujesz specjalnej diety ze względu na swój stan zdrowia, ale nie wiesz za bardzo, od czego zacząć? LikEat przychodzi Ci z pomocą! Stworzymy posiłki pod wszystkie Twoje wymagania i dopasujemy dietę, dostarczając Ci wszystkiego, czego potrzebujesz. Działamy w wielu miastach w Polsce, dowozimy codziennie diety pudełkowe m.in.: