25 czerwca 2021

Co jeść latem, czyli sezonowe warzywa i owoce

Kupując owoce i warzywa, na ich smak i cenę wpływa kilka czynników, wśród których najważniejszy jest szczyt sezonu na wybrany produkt. Niektóre owoce i warzywa lepiej rosną latem lub wiosną i kosztują więcej zimą, kiedy nie są tak łatwe do wyprodukowania. Aby określić najlepszy czas na zakup niektórych owoców i warzyw, najlepiej znać sezony szczytowe dla każdego rodzaju. Co więc jeść latem?

  1. Cukinia. Zwana też kabaczkiem, należy do warzyw dyniowatych. Szczególnie ceniona przez osoby będące na diecie. Jest lekkostrawna,  ma  również wysoką wartość dietetyczną. Zawiera potas, żelazo, witaminy C, K, PP, B1 oraz karoten. Cukinia posiada wiele właściwości leczniczych: odkwasza organizm, ma działania przeciwnowotworowe, przeciwdziała gromadzeniu się wody w organizmie, poprawia pracę mózgu, pomaga zredukować stres, wzmacnia krzepliwość krwi a także może być pomocna przy wrzodach żołądka. Cukinia ma delikatny smak, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w kuchni. Można ją jeść na surowo, lub podać obróbce termicznej. Cukinia doskonale sprawdzi się w sałatkach, leczach, zapiekankach czy zupach. Oprócz właściwości spożywczych cukinie możemy również wykorzystać w celu poprawy kondycji skóry robiąc napar z jej kwiatów. Cukinia pomoże też na nasze suche, łamliwe włosy jeśli zrobimy z niej maskę.
  2. Pomidor. Chociaż często traktowany jako warzywo w kuchni, jest w rzeczywistości owocem należącym do rodziny psiankowatych, obok bakłażanów, papryki i ziemniaków. Są one dostępne w różnych rozmiarach i odmianach, tradycyjnie są w kolorze czerwonym, ale można również uzyskać pomidory w kolorze żółtym, zielonym, fioletowym i pomarańczowym. Pomidory zawierają w sobie aż 94 procent wody, są też niskokaloryczne, ponieważ na 100 g maja tylko 19 kcal. Pomidory są głównie węglowodanami z pewną ilością błonnika, ale najbardziej znane są z zawartości witamin, w tym beta-karotenu (który po spożyciu staje się witaminą A), witamin C i E, niektórych witamin z grupy B i witaminy K. Zawierają również pewne minerały, w tym wapń i magnez. Pomidory opóźniają proces starzenia, wspierają układ sercowo-naczyniowy oraz zmniejszają ryzyko występowania nowotworów.
  3. Papryka jest bardzo dobrym źródłem antyoksydantów, mających prozdrowotny wpływ na organizm człowieka. Jest świetnym źródłem witaminy A, Witaminy B, C, K i E. Odmiany czerwone zawierają dużą zawartość barwników, w tym cennego likopenu, który zmniejsza ryzyko zawału serca i rozwoju nowotworów, w tym prostaty i raka szyjki macicy. W papryce znajdziemy również minerały takie jak : cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo. Papryką bez obaw mogą zająć się osoby będące na diecie, ponieważ zawiera ona tylko 25 kcal na 100 gram. Dania przyrządzane z papryką to nieograniczone możliwości. Możemy z niej przyrządzić leczo, dodać do zup, gulaszów czy sałatek.
  4. Jagody to małe, miękkie, okrągłe owoce o różnych kolorach — głównie niebieskie, czerwone lub fioletowe. Są słodko-kwaśne w smaku i często używane w przetworach, dżemach i deserach. Jagody mają bardzo dobry profil odżywczy, są bogate w błonnik, witaminę C i przeciwutleniające polifenole. W rezultacie włączenie jagód do diety może pomóc w zapobieganiu i zmniejszaniu objawów wielu chorób przewlekłych. Dodatkowo jagody uszczelniają naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie oraz posiadają działania nawilżające- zmiękczające i wygładzające skórę. Surowe jagody posiadają 61 kcal w 100 gramach produktu.
  5. Maliny to owoce delikatne, o cierpkim smaku i aksamitnej konsystencji. Najpopularniejszym typem maliny jest malina czerwona, ale maliny mogą być również czarne, fioletowe i złote. Nie powinno dziwić, że maliny są uważane za bardzo zdrowe, ponieważ są bogate w błonnik i zdrowe dla serca przeciwutleniacze. Poprzez dużą zawartość witaminy C oraz kwasu salicylowego, maliny można wykorzystać podczas przeziębienia oraz infekcji. Są dobrym środkiem napotnym i świetnie radzą sobie ze zwalczaniem gorączki. Maliny sprawdzają się również jako środek w walce z odchudzaniem, ponieważ obniżają wagę komórek tłuszczowych i usprawniają prace metabolizmu. Są również niskokaloryczne, gdyż na 100 gram produktu zawierają tylko 52 kcal.
  6. Brzoskwinia w zależności od odmiany dojrzewa od lipca do sierpnia. Warto spożywać brzoskwinie ze skórą, ponieważ to właśnie w niej znajduje się najwięcej składników odżywczych. Brzoskwinie dostarczają znaczną ilość witaminy C, która jest silnym przeciwutleniaczem, co wpływa korzystanie na zapobieganie tworzenia się wolnych rodników, które są związkami powiązanymi z rozwojem raka. Regularne wprowadzenie brzoskwiń do swojej diety pomoże nam oczyścić organizm z toksyn i pozostałości przemiany materii.  Brzoskwinia zawiera niewielka ilość cukru więc może być spokojnie polecana jako zamiennik niezdrowych słodkich przekąsek. Brzoskwinie oprócz tego, że działają moczopędnie, pobudzają przemianę materii i napędzają organizm do szybszego spalania tłuszczu, co daje dodatkowy efekt odchudzający.

Sezonowe owoce i warzywa korzystanie wpływają na nasze zdrowie i sylwetkę. Musimy jednak pamiętać o ich regularnym spożyciu. Aby mieć pewność, że Twojemu organizmowi nie zabraknie żadnych składników odżywczych płynących ze świeżych oraz sezonowych warzyw i owoców zamów już dziś jedna z naszych  zdrowych diet.

Chcesz zamówić catering dietetyczny w Żorach, a może interesuje Cię dieta pudełkowa w Rybniku? Zamów ją online! Do wyboru masz kilkadziesiąt polskich miast!