13 października 2022

Co ile powinno się jeść?

Osoby, które planują przejść na zdrowy tryb życia, powinny szczególną uwagę zwrócić nie tylko na to, co ląduje na talerzu, ale też na częstotliwość posiłków. To, jak często przyjmujemy pokarm, wpływa przede wszystkim na metabolizm, a ten w procesie utraty wagi powinien działać bez zarzutu. W takim razie co ile powinno się jeść?

Ile jeść posiłków w ciągu dnia?

Wielu ludzi nie zwraca uwagę na to, kiedy i ile posiłków dziennie przyjmują. Takie postępowanie jest prostą drogą do problemów ze zdrowiem i może się okazać pierwszym krokiem do problemów z wagą. Kontrola swojego jadłospisu i jego harmonogramu powinna dotyczyć każdego z nas. Ile powinno się jeść posiłków dziennie? Dietetycy zalecają, by dziennie przyjmować od 4 do 5 posiłków, co pozwoli utrzymać metabolizm na dobrym poziomie, nie czuć głodu, co z kolei przełoży się na mniejszą chęć do podjadania.

4-5 posiłków dziennie – kiedy jeść? Godziny jedzenia 5 posiłków dziennie

Śniadanie powinno być zjedzone maksymalnie do 2 godzin od obudzenia się. W ten sposób można w skuteczny sposób podkręcić swój metabolizm na cały dzień. Kolejny posiłek, czyli drugie śniadanie, musi być spożyte po 3-4 godzinach. Obiad zjadamy po kolejnych 3-4 godzinach, podobnie jak podwieczorek i kolacja z zaznaczeniem, że ostatnia potrawa powinna być zjedzona na 2 godziny przed snem.

Jak często powinno się jeść?

Powyższy harmonogram spożywania posiłków pokazuje, że poszczególne pozycje z dziennego jadłospisu powinny być spożywane w odstępach 3- lub 4-godzinnych. Trzymając się tego planu, można mieć pewność, że w ciągu dnia nie dopadną Cię napady głodu, nie będziesz mieć chęci do podjadania i tym samym uchronisz się przed wahaniami wagi.

Czy jedzenie co 2 godziny jest OK?

Zaczynając dietę, każda osoba odchudzająca się może odczuwać wzmożony głód. Zmiana sposobu jedzenia na mniej kaloryczne jedzenie początkowo może przyczyniać się do chęci sięgnięcie po jakąś przekąskę, przez co harmonogram posiłków co 3-4 godziny skraca się do jedzenia co średnio 2 godziny. Stąd też pojawia się pytanie, czy jedzenie co 2 godziny jest ok? Przyjmując pokarm w tak krótkich odstępach czasowych bardzo szybko można wpaść w pułapkę i osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli chcesz utrzymać wagę, jedz regularnie co 3-4 godziny, ale dodawaj do posiłków dużo warzyw i produktów bogatych w błonnik. W ten sposób zniwelujesz poczucie głodu.

Dlaczego powinno się jeść co 3 godziny?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, optymalne jest przyjmowanie posiłków co 3-4 godziny. Taka częstotliwość przyjmowania kalorii, które stanowią energię dla organizmu, sprawia, że będziesz prawidłowo funkcjonować przez cały dzień. Częstsze, ale mniejsze posiłki pozytywnie wpływają na koncentrację, ale też przemianę materii.

Najlepiej spożywać je w odstępach co 3-4 godziny. Dzięki takim przerwom między posiłkami dostarczasz do organizmu energię potrzebną mu do prawidłowego funkcjonowania. Jedzenie częstszych, ale mniejszych objętościowo posiłków, wpływa na poprawę koncentracji i przyspieszenie metabolizmu.

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: