1 września 2023

Zespół jelita drażliwego – co jeść?

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) to schorzenie przewodu pokarmowego, które dotyka milionów ludzi na całym świecie. Znacznie utrudnia codzienne życie, powodując różne dolegliwości. Choć przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są w pełni poznane i może na nie wpływać dużo różnych czynników, istnieje wiele sposobów, aby złagodzić objawy. Leczenie zespołu jelita drażliwego odbywa się główne z pomocą odpowiedniej diety. Jak powinna ona wyglądać?

Objawy zespołu jelita drażliwego

Objawy IBS mogą być różnorodne i wahać się od łagodnych do bardziej uciążliwych. Warto zaznaczyć, że każda osoba może doświadczać zespołu jelita drażliwego w nieco inny sposób. Choroba charakteryzuje się objawami takimi jak bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność oraz dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego. Ponadto osoby z IBS mogą odczuwać mdłości, uczucie ciężkości po posiłkach i trudności w trawieniu pokarmów. Często doświadczają też nieregularności w wypróżnieniach. Mogą to być zarówno biegunki, jak i zaparcia, a czasem oba te stany mogą się pojawiać na zmianę. Aby uniknąć uciążliwych objawów, prócz leków należy stosować odpowiednią dietę, która wspomoże pracę jelit.

Zespół jelita drażliwego – dieta lekkostrawna

W przypadku jelita drażliwego warto stosować dietę lekkostrawną, która odciąży żołądek i jelita. Niekiedy konieczna jest spersonalizowana dieta wprowadzona przez dietetyka i dostosowana do konkretnej osoby, czasem natomiast wystarczy stosować się do podstawowych zasad diety lekkostrawnej i dodatkowo unikać tzw. FODMAP-ów, by móc zapewnić sobie komfort życia. FODMAP-y to grupa węglowodanów, które mogą wywoływać dolegliwości u osób z IBS, ponieważ są trudne do strawienia i mogą powodować fermentację w jelitach. Zawsze warto jednak wykonać odpowiednie badania i zwrócić się o pomoc do lekarza.

Zespół jelita drażliwego – co jeść?

Dieta w zespole jelita drażliwego składa się głównie z produktów lekkich, łatwych do strawienia. Warto prowadzić dzienniczek i notować w nim, jakie objawy występują po zjedzeniu konkretnych produktów. W leczeniu zespołu jelita drażliwego zaleca się spożywanie posiłków lekkostrawnych, które nie wywołują wzdęć i nie obciążą jelit. Ważne, by jeść regularnie – mniej, ale częściej – i starać się gotować dania na parze lub dusić je bez tłuszczu zamiast smażyć. Produkty, które można jeść w zespole jelita drażliwego, to m.in.:

 • przetwory mleczne bez laktozy, np. mleko migdałowe, mozzarella, feta,
 • produkty zbożowe bez pszenicy – owies, jęczmień, gryka, płatki jaglane, kukurydza,
 • ryż, komosa ryżowa,
 • warzywa takie jak marchew, pomidor, seler, ziemniaki,
 • owoce takie jak truskawki, banany, pomarańcze,
 • orzechy włoskie, pestki dyni,
 • jaja, ryby, mięso.

Jakiego jedzenia unikać w zespole jelita drażliwego?

W diecie osób z IBS powinny zostać ograniczone potrawy ciężkostrawne i tłuste. Należy też unikać produktów wzdymających, m.in. wysokobłonnikowych, które mogą powodować nasilenie objawów. Powinno się wykluczyć z jadłospisu alkohol oraz słodkie przekąski, powinno się też nie przejadać. Produkty, których należy unikać, to m.in.:

 • niektóre produkty mleczne, np. mleko krowie, mleko sojowe, jogurty, śmietana,
 • produkty pszenne, np. pieczywo pszenne, mąka, makaron,
 • pikantne przyprawy i ostre dania,
 • owoce takie jak jabłka, gruszki, brzoskwinie, arbuzy,
 • warzywa takie jak cebula, kalafior, czosnek, kapusta,
 • nasiona roślin strączkowych, np. soczewica, fasola, groch.

Lekkostrawna dieta pudełkowa z LikEat

Choć dopasowanie diety do zespołu jelita drażliwego może być wyzwaniem, ponieważ reakcje organizmu na różne pokarmy mogą się znacznie różnić, zazwyczaj stosowanie się do podstawowych zasad może znacznie ułatwić życie osobom z IBS. Jeżeli szukasz diety lekkostrawnej, która odciąży Twój żołądek, postaw na zdrową dietę pudełkową! W LikEat proponujemy różnego rodzaju diety, a nasi dietetycy służą pomocą w odpowiednim doborze dań. Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: