7 czerwca 2022

Zdrowe odżywianie – na czym polega?

Niewątpliwie zdrowe odżywianie jest teraz w modzie, jednak wciąż jest duże grono osób, które twierdzi, że bardzo trudno jest je wprowadzić w życie. Być może początki mogą być dla niektórych ogromną zmianą, jednak warto się przełamać z uwagi na idące za tym korzyści. Dlaczego więc zdrowie odżywianie jest istotne i w czym może pomóc?

Dlaczego właściwe odżywianie jest ważne?

Właściwe odżywianie odgrywa ważną rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i zapobieganiu chorobom. Im bardziej bogata w składniki odżywcze jest dieta, tym większe są szanse na długoterminowy sukces w zakresie nie tylko zdrowia, ale i kontroli wagi. Prawidłowe odżywianie jest również kluczowym elementem w procesie budowania masy mięśniowej.

Prawidłowe odżywianie ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd ciała, ale też na psychikę. Żywiąc się zdrowymi produktami i dostarczając organizmowi odpowiednich składników odżywczych, człowiek ma więcej energii, czuje się szczęśliwy i ma chęć do działania. Prawidłowa dieta może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, poprawić odporność i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych.

W czym pomaga zdrowe odżywianie?

Prawidłowe odżywianie jest ważnym aspektem życia, ponieważ pomaga nam w utrzymaniu zdrowego ciała i umysłu. Ważne jest, aby stosować zbilansowaną dietę, która zawiera białka, owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Nie bez znaczenia są również proporcje przyjmowanych składników odżywczych. Przyjmuje się, że standardowa dieta dzienna powinna się składać z 50 do 60% węglowodanów, 12-15% białka oraz 25 do 30% tłuszczu. Tak opracowana dieta pomaga w kontroli:

  • wagi
  • poziomu cukru we krwi
  • poziomu cholesterolu
  • utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi

Co to znaczy zdrowo się odżywiać?

Istnieje wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę, chcąc się zdrowo odżywiać, a wśród nich znaleźć można m.in. jakość produktów i potraw oraz wielkość porcji. W dzisiejszych czasach ludzie jedzą więcej przetworzonej żywności, w której składzie można znaleźć niepotrzebne konserwanty, co może być szkodliwe dla zdrowia. Popularne również są dania typu fast food, które są tłuste, niezdrowe i przyczyniają się do otyłości.

Ideą zdrowego odżywiania jest więc wykluczenie z diety produktów wysoko przetworzonych i bazowanie na świeżych składnikach.

Zdrowe odżywianie to nie tylko to, co jesz, ale także sposób, w jaki to jesz. Posłużmy się przykładem: filet z kurczaka ma mnóstwo odżywczego białka, jednak jeśli zjemy go w wersji z panierką i usmażymy na oleju, dostarczy nam też sporo niepotrzebnego tłuszczu w porównaniu do fileta saute ugotowanego na parze lub upieczonego w piekarniku.

Prawidłowe odżywianie powinno również polegać na ograniczeniu spożycia cukru i soli w celu uniknięcia otyłości lub innych problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca. Musimy mieć świadomość tego, że zarówno cukier, jak i sól dostępne są nie tylko w postaci sypkiej, ale znajdują się również w większości spożywanych produktów.

Co zalicza się do zdrowego jedzenia?

Zdrowa żywność obejmuje owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso i niskotłuszczowe produkty mleczne. Niezdrowa to przede wszystkim żywność przetworzona, dania typu fast-food, słodkie napoje i desery.

W jaki sposób zdrowo się odżywiać?

Do najważniejszych zasad zdrowego odżywiania się można zaliczyć przyjmowanie pięciu, dobrze zbilansowanych posiłków dziennie. Dieta powinna opierać się przede wszystkim na warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Nie bez znaczenia jest również pora posiłków. Powinny one być spożywane w odstępach 3-4 godzin, natomiast ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być zjedzony na 2 godziny przed położeniem się spać.

Zdrowe odżywianie może być wyzwaniem dla niektórych osób ze względu na zabiegany tryb życia. Niektórzy ludzie mają problem z gotowaniem zdrowych posiłków w domu, ponieważ brakuje im na to czasu lub energii. Osoby te powinny rozważyć skorzystanie z cateringu dietetycznego LikEat, który idealnie wpisuje się w najważniejszą zasadę zdrowego odżywiania, czyli przyjmowania pięciu posiłków dziennie. W zależności od efektów, jakie chce się osiągnąć, można się zdecydować na jedną z wielu diet, od redukcyjnej po body builder.

Co jest jeszcze ważne dla naszego zdrowia?

Chcąc się cieszyć dobrym zdrowiem, należy skupić się nie tylko na odpowiednim żywieniu, ale też na aktywności fizycznej. Zakłada się, że każdy człowiek powinien dziennie poświęcić przynajmniej 30 minut na ćwiczenia. Ruch pozwala utrzymać kości oraz stawy w dobrej kondycji, ale i zbudować masę mięśniową, która jest tak potrzebna do normalnego funkcjonowania.

Zbilansowane posiłki i ruch – tylko tyle trzeba by móc się cieszyć dobrym zdrowiem i kondycją przez wiele lat. Jeśli chcesz zmienić swoje życie i zacząć się prawidłowo odżywiać, a nie masz czasu na przygotowywanie posiłków, skorzystaj z diety pudełkowej LikEat!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: