1 czerwca 2022

Pomysł na szybką i smaczną kolację

Bardzo często kolacja jest tym posiłkiem w ciągu dnia, który zazwyczaj pomijamy. To duży błąd, który może się odbić zarówno na zdrowiu, jak i samopoczuciu. Jak kolacja wpływa na nasz organizm? Kiedy najlepiej jeść kolacje i najważniejsze: jakie są pomysły na szybką i smaczną kolację?

Dlaczego warto jeść kolację?

Prowadząc aktywny tryb życia, spełniając się zawodowo, może się zdarzyć, że zbliżając się do końca dnia, można łatwo zapomnieć o zjedzeniu ostatniego posiłku. Oczywiście niektórzy powiedzą, że nigdy nie mają czasu na kolację, jednak warto znaleźć na nią choć krótką chwilę, ponieważ nie tylko wpływa to pozytywnie na zdrowie, ale też na relacje rodzinne.

Niejedzenie kolacji w perspektywie dłuższego czasu może się też wiązać z przybraniem na wadze i może do tego dojść nawet wtedy, gdy regularnie uprawiamy sport. Spożycie kolacji wieczorem sprawia, że w organizmie nie dochodzi do wahań poziomu glukozy we krwi, a ponadto pozwala uniknąć napadów głodu w nocy. Gdyby nie kolacja, pojawiałyby się problemy ze snem, ale i ryzyko podjadania, co o tej porze dnia nie jest zalecane.

Czy można nie jeść kolacji?

Rezygnując ze zjedzenia kolacji, narażamy się na niebezpieczeństwo przejadania się następnego dnia, a w perspektywie czasu jest to niestety łatwa droga do przybrania na wadze. Brak w menu tego ostatniego posiłku ma również konsekwencje zdrowotne. Mogą się pojawić nie tylko wspomniane problemy ze snem, wybudzanie się w nocy, ale też zły nastrój w ciągu dnia, chroniczne zmęczenie oraz uczucie irytacji. Okazuje się więc, że nawet jeśli nie odczuwamy dużego głodu wieczorem, warto zjeść chociażby lekką kolację, by o poranku mieć energię do działania.

Kiedy powinno się jeść kolację?

Przedział godzinowy, w których powinno się przyjmować ostatni posiłek w ciągu dnia, jest dość szeroki, a mianowicie ustalono, że kolacja powinna być spożyta między 17:00 a 21:00. Dzięki temu można dostosować porę kolacji do swojego trybu życia, ale też do godziny, o której kładziemy się spać. Warto również zapamiętać, że kolację należy zjeść najpóźniej 2-3 godziny przed pójściem do łóżka, co sprawi, że organizm przed snem będzie miał czas na strawienie pokarmu.

Co powinno się jeść na kolację?

W zależności o preferencji kolację można jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno, a najważniejsze jest to, by posiłek był lekki. Nie jest to więc pora na spożywanie tłustych, smażonych potraw. Lepszym wyborem są sałatki, lekkie zupy, chude mięsa, ryby czy nabiał. Jeśli nie wyobrażamy sobie kolacji bez chleba, warto postawić na pieczywo pełnoziarniste, razowe, które jest znacznie zdrowsze od swojego pszennego odpowiednika.

Szybka kolacja – przepisy LikEat

Najlepszym sposobem na szybką kolację jest oczywiście korzystanie z usług cateringu dietetycznego LikEat. Dzięki nam nie musisz tracić czasu na przygotowywanie posiłku, jednocześnie mając gwarancję, że przygotowane przez nas danie jest zdrowe, smaczne i składa się ze świeżych składników. Co więcej, kolacja będzie miała odpowiednią ilość kalorii dostosowaną do wybranej diety i efektów, jak chcesz osiągnąć.

Czas więc na propozycje! W diecie redukcyjnej w pudełku z kolacją można znaleźć m.in. takie smakołyki: wegetariańską moussakę z sosem jogurtowo-ziołowym i sałatką z fetą, grecką pizzę z grillowanym bakłażen, cukinią, mozarellą i serem greckim, ale i sałatkę z czarną soczewicą, pieczoną dynią i soczystą polędwiczką Dukkah. Wszystkie wymienione dania są lekkie i idealnie dobrane do diety polegającej na utracie masy ciała.

Żeby zaostrzyć apetyt, warto poznać również kolacje w innych dietach. W przypadku diety ketogenicznej kolacja może być pod postacią hiszpańskiego leczo ze smażonym boczkiem i wołowiną czy gulaszu wołowego z rozmarynem i śliwkami.

Brzmi smacznie? Wybierz odpowiednią dla siebie dietę i zamów ją online!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.:

catering dietetyczny Ruda Śląska

catering dietetyczny Żory

dieta pudełkowa Tarnowskie Góry