5 stycznia 2024

Podgrzewanie jedzenia w mikrofali – co warto o tym wiedzieć?

Kuchenki mikrofalowe stały się nieodłącznym elementem współczesnych kuchni. Szybkość i wygoda podgrzewania jedzenia to atuty, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Co jednak dzieje się po włożeniu posiłku do kuchenki mikrofalowej? Jak działa kuchenka mikrofalowa i czy przygotowywanie jedzenia z jej pomocą może być szkodliwe?

Fale elektromagnetyczne, czyli promieniowanie mikrofalowe

Mikrofalówki weszły na rynek już w latach 70. Wykorzystują fale elektromagnetyczne o długości do 12 cm, co umożliwia im skuteczne przenikanie do środka żywności. Te falowe „paczki energii” generują ciepło, wprawiając w drgania cząsteczki wody zawarte w posiłku, które docierają w głąb potrawy. Im bardziej „mokre” danie, tym efektywniej się podgrzewa. Właśnie dlatego należy dobrze nastawić moc kuchenki mikrofalowej, tak by nie wysuszyć podgrzewanej potrawy.

Czy podgrzewanie jedzenia w kuchence mikrofalowej jest szkodliwe?

Promieniowanie mikrofalowe jest bezpieczne dla ludzi i nie powoduje jonizacji substancji. Jest tak dlatego, że częstotliwość fal nie generuje wystarczającej energii, aby doprowadzić do emisji elektronu z cząsteczki lub atomu. Oznacza to, że fale mikrofalowe nie mają wpływu na strukturę chemiczną żywności ani nie powodują zmian w jej składzie odżywczym. Co więcej, specjalna siatka na drzwiczkach kuchenki mikrofalowej skutecznie chroni przed przedostawaniem się fali elektromagnetycznych, natomiast po otwarciu drzwiczek fale natychmiast przestają być emitowane. Przygotowany w kuchence posiłek zachowuje pełnię wartości odżywczych i jest równie zdrowy, jak ten podgrzewany w piekarniku. Należy jednak unikać używania niesprawnych lub uszkodzonych kuchenek mikrofalowych, mogą one bowiem prowadzić do wycieku promieniowania.

Kuchenka mikrofalowa – jak podgrzewać jedzenie?

  • Równomierne rozmieszczenie jedzenia w naczyniu przy unikaniu wkładania zbyt dużych kawałków umożliwi lepsze rozprowadzenie ciepła.
  • Należy unikać podgrzewania żywności w plastikowych opakowaniach, ponieważ pod wpływem ciepła szkodliwe substancje wydzielają się z plastiku i są wchłaniane przez żywność. Lepiej postawić na naczynia szklane lub ceramiczne.
  • Warto stosować niższą moc podgrzewania przez dłuższy czas, aby uniknąć zbyt intensywnego nagrzewania jedzenia na zewnątrz przy zbyt chłodnym środku.
  • Zaleca się przykrywać posiłek talerzem żaroodpornym – gotowa potrawa będzie bardziej soczysta i lepiej podgrzana dzięki parze unoszącej się w głębi pojemnika.

Podgrzewanie posiłków a dieta pudełkowa

Coraz więcej osób decyduje się na dietę pudełkową, w której przygotowane wcześniej posiłki podgrzewa się przed spożyciem. Mikrofalówki są idealnym narzędziem do tego zadania, pozwalając na szybkie i skuteczne przywrócenie potrawom świeżości i wystarczającej temperatury. Przed podgrzewaniem jedzenia warto nakłuć folię ochronną, by ciepło rozłożyło się równomiernie, a smak został w pełni zachowany. Można też całkiem zdjąć folię. Kuchenkę mikrofalową można zastąpić piekarnikiem.

Zapraszamy do skorzystania z naszego cateringu dietetycznego! Dowozimy posiłki do wielu miast w Polsce, działamy m.in.: