15 grudnia 2022

Nawodnienie organizmu – ile powinno się pić wody?

Woda powinna być podstawowym napojem w naszej diecie. W przeciwieństwie do soków, słodzonych napojów nie zawiera cukrów, ale z drugiej strony nie dostarcza organizmowi też witamin. Jest za to bogata w minerały, które także usprawniają nasze funkcjonowanie. Ile zatem powinno się dziennie pić wody? Czy każda woda jest zdrowa? Czy wodę można przedawkować?

Dzienne zapotrzebowanie na wodę. Ile pić? Od czego zależy zapotrzebowanie?

Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała powinno się przyjmować 35 ml wody. Według tego wzoru szacuje się, że przeciętna kobieta powinna w ciągu dnia wypijać od 1,5 do 2 l wody, natomiast mężczyzna od 2 do 3 litrów. Należy jednak podkreślić, że zapotrzebowanie na płyny u jednej osoby nie jest każdego dnia takie same. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta, kiedy podejmujemy się aktywności fizycznej, ale też wtedy, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury.

Pozytywny wpływ wody na organizm

60% naszego ciała stanowi woda. Ten bezkaloryczny płyn jest podstawą zbilansowanej diety, ponieważ bez wody nie mogą zachodzić żadne procesy metaboliczne w organizmie. Organizm bardzo szybko też odczuwa zbyt niski poziom wody, który natychmiastowo objawia się zmęczeniem, uczuciem senności czy mniejszą koncentracją. Za co dokładnie odpowiada woda? Na jakie procesy i aspekty naszego ciała ma wpływ?

 • zapobiega zatrzymywaniu się nadmiaru wody w tkankach
 • usprawnia procesy trawienne
 • niweluje problemy ze skurczami mięśni
 • zapobiega powstawaniu zaparć
 • zmniejsza widoczność cellulitu
 • usprawnia pracę mózgu i zwiększa koncentrację
 • pozytywnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci
 • odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek
 • poprawia ruchomość stawów
 • zwiększając produkcję moczu, poprawia działanie nerek oraz usprawnia procesy wydalania toksyn z organizmu
 • nawadnia gałki oczne
 • reguluje temperaturę ciała
 • w okresie ciąży pełni funkcję ochronną płodu

Picie wody a waga

Gdzieniegdzie można się spotkać z przekonaniem, że picie dużej ilości wody pomaga uporać się z nadprogramowymi kilogramami. Nie jest to do końca prawda. Jak już zostało wyżej wspomniane, woda pomaga usuwać toksyny, wspomaga pracę całego organizmu, jednak ma nikły wkład w pozbywanie się tkanki tłuszczowej. Kluczowym aspektem w zrzucaniu wagi jest stworzenie deficytu kalorycznego. Z kolei przyjmowanie wody zmniejszy odczuwanie głodu, wypełni też żołądek. Jej większa ilość pozwoli też pozbyć się nadmiaru wody z komórek, dzięki czemu skóra będzie bardziej elastyczna.

Jak to jest z wodą gazowaną?

Wokół wody gazowanej narosło kilka mitów. Jeszcze kilka lat temu uważano, że jest niezdrowa i powinny jej unikać osoby odchudzające się. Jak jest naprawdę? Woda gazowana jest na pewno zdrowszą alternatywą dla słodkich napojów gazowanych, nie ma kalorii i z pewnością dostarcza lepszych doznań smakowych w porównaniu do wody niegazowanej. Nie jest prawdą, że powinny z niej zrezygnować osoby na diecie. Dwutlenek węgla w niej zawarty w zasadzie przyczynia się do zmniejszenia poczucia głodu. Na wodę z bąbelkami nie może sobie jednak pozwolić każdy. Osoby, które cierpią z powodu dolegliwości trawiennych i żołądkowych, powinny mieć świadomość tego, że dwutlenek węgla może nasilić takie objawy jak wzdęcia, zgaga, refluks itp.

Picie wody z kranu – czy to bezpieczne?

Coś, co kilkanaście lat temu byłoby nie do pomyślenia: picie wody z kranu. Dziś jest to całkowicie bezpieczne, ponieważ woda musi spełniać bardzo restrykcyjne normy unijne. Oczywiście woda z kranu ma dość charakterystyczny smak, dlatego można stosować dzbanki filtrujące – należy jednak mieć świadomość tego, że filtry w dzbankach obniżają zawartość składników mineralnych zawartych w wodzie.

Czy wodę można przedawkować?

Czy woda kojarzy nam się z przedawkowaniem? Oczywiście, że nie, a jednak po wypiciu zbyt dużej jej ilości można odczuć tego skutki. Zakłada się, że osoba dorosła może średnio wypijać maksymalnie 3 szklanki wody na godzinę. Przedawkowanie wody będzie się z kolei przejawiało skurczami mięśni, nudnościami, brakiem apetytu oraz osłabieniem.

Woda jest ważnym składnikiem zbilansowanej diety. Jeśli nie masz problemu z przyjmowaniem odpowiednich dawek tego zdrowego płynu, ale nie odnajdujesz się w samodzielnym przygotowywaniu zdrowych posiłków, skontaktuj się z nami – nasz dietetyk na pewno dobierze idealną dietę!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: