26 lipca 2022

Na czym polega zdrowy styl życia?

Nie można zaprzeczyć, że od kilku lat w Polsce panuje moda na zdrowy styl życia, ale trzeba przyznać, że to bardzo dobry trend! Smuklejsza sylwetka, niższy wynik na wadze to tylko wierzchołek góry lodowej na liście pozytywnych zmian zachodzących w organizmie po przejściu na zdrowszą stronę życia. W końcu w takiej zmianie powinno chodzić nie o wygląd, lecz o korzyści zdrowotne, które przecież znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Jak w takim razie zacząć żyć zdrowo? O jakich zasadach należy pamiętać?

Zdrowy styl życia – definicja

Mimo że zdrowy styl życia kojarzy się w pierwszej kolejności na prawidłowym odżywianiu oraz aktywności fizycznej, to nie jedyne jego aspekty. Obejmuje również jakość snu, sposoby na zarządzenie stresem, ale też opiera się na szeroko pojętym życiu społecznym.

Tryb życia a zdrowie

O tym, że tryb życia ma wpływ na nasze zdrowie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Przyjrzyjmy się współczesnym standardom życia… Stres związany z pracą, wszechobecny tzw. wyścig szczurów, pogoń za sukcesem, większymi zarobkami – wszystko to sprawia, że człowiek tak naprawdę w głębi duszy nie odczuwa satysfakcji ze swojego życia. Zabiegany tryb przekłada się również na inne sfery: przyjmowanie posiłków w biegu, bardzo często przetworzonych, czyli niezdrowych, kłopoty ze snem, zaniedbanie relacji rodzinno-społecznych. Śmiało można stwierdzić, że są to problemy współczesnego świata.

Jak zacząć zdrowy styl życia?

Na szczęście coraz więcej osób dostrzega problem w zabieganym trybie życia i postanawia to zmienić. Jak w takim razie zrobić pierwszy krok do przejścia na zdrowszy styl bycia? Zacząć należy od analizy własnych nawyków, przyzwyczajeń i sposobu spędzania dni. Czy jest coś, co należałoby wyeliminować ze swojej diety, co jest niezdrowe i przetworzone? Czy sięgasz po używki, które jak wiesz, sieją zniszczenia w organizmie? Czy zbyt długo czasu spędzasz przed komputerem lub smartfonem, nawet po zakończeniu pracy? Czy wystarczająco dużo czasu poświęcasz swojej rodzinie i bliskim przyjaciołom? Czy czujesz, że mógłbyś znaleźć czas na aktywność fizyczną, zamiast spędzać popołudnie przed telewizorem?

Odpowiedzenie sobie na kilka fundamentalnych pytań dotyczących trybu życia pozwoli wysnuć pierwsze wnioski. Odpowiedzi wskażą, co należy zmienić, by cieszyć się nie tylko lepszym zdrowiem, ale też lepszymi relacjami z otoczeniem.

Zasady zdrowego trybu życia

By rozpocząć zdrowy tryb życia, w pierwszej kolejności należy wprowadzić kilka podstawowych zasad.

Odpoczynek i sen. W tym zabieganym świecie często zapominamy o tym, że przesypiamy prawie 1/3 naszego życia, warto więc zadbać o to, by jak najwięcej korzyści wynieść z tego czasu. Sen jest potrzebny organizmowi do regeneracji, więc każdego dnia należy przesypiać od 6 do 8 godzin w zależności od potrzeb. Równie ważny jest odpoczynek. Wiele osób skarży się na to, że nawet mając wolny dzień, nie potrafią odpoczywać – ciągle zerkają na telefon w oczekiwaniu na maila bądź włączają niepotrzebnie komputer, by nadrobić drobne zaległości w pracy. Rozwiązaniem może być znalezienie hobby: czytanie książek, długie spacery po okolicy, malowanie – cokolwiek, co odsunie myśli od obowiązków służbowych.

Nawodnienie organizmu. Człowiek składa się w głównej mierze z wody. Gdy ilość dziennie dostarczanych płynów jest niewystarczająca, mogą pojawić się objawy zmęczenia, ból głowy, a w perspektywie czasu skóra stanie się ziemista i przesuszona. Przeciętny człowiek powinien każdego dnia wypijać około 2 litrów płynów, przy czym, jeśli mowa o płynach, nie mamy na myśli tylko wody, ale też sok, herbatę, a nawet zupy – wbrew pozorom te 2 litry to tak naprawdę niedużo!

Brak nałogów. O szkodliwości palenia papierosów i picia alkoholu wie każdy, niezależnie od tego, czy problem go dotyczy czy też nie. W papierosach zawartych jest ponad 100 substancji trujących, natomiast alkohol traktowany jest przez wątrobę jak trucizna. Te fakty powinny przekonać do tego, że powszechnie dostępne używki nie wnoszą nic dobrego do życia.

Badania kontrolne. Coś, o czym większość z nas zapomina, w końcu nie każdy lubi częste wizyty u lekarza, a przede wszystkim kolejki. Warto jednak raz na pół roku poświęcić dzień, by wykonać podstawowe badania krwi czy moczu oraz zapisać się na wizytę u dentysty (wbrew pozorom kondycja uzębienie ma wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu).

Umiejętność radzenia sobie ze stresem. Długotrwały stres może mieć równie fatalne konsekwencje jak każda inna choroba. Osoby na nie narażone w pierwszej kolejności mogą odczuwać objawy fizyczne jak bóle brzucha, biegunki czy zaparcia. W perspektywie czasu może się pojawić lęk, strach przed stresującymi sytuacjami, a nawet depresja. Świetnym sposobem na redukcję stresu jest uprawianie sportu. Warto też mieć obok siebie osobę, z którą można podzielić się swymi rozterkami.

Racjonalna dieta. Kluczowym elementem zdrowego trybu życia jest oczywiście zbilansowana dieta, która powinna się opierać na odpowiedniej ilości węglowodanów, tłuszczy i białek. W codziennej diecie nie powinno być miejsca na produkty przetworzone, słodycze, słodkie napoje gazowane i niezdrowe, słone przekąski. Dieta osoby zdrowej powinna bazować na warzywach i owocach, mięsie pochodzącym z zaufanych źródeł oraz nabiału. Zbilansowana dieta sprawi, że organy będą lepiej funkcjonowały, poprawi się ogólna kondycja organizmu, a dodatkowo sylwetka się wyszczupli. Jeśli jednak nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków, możesz zdecydować się dietę pudełkową – specjaliści z LikEat zadbają o to, by każdego dnia pojawiły się u Ciebie pyszne i zdrowe dania!

Zalety zdrowego trybu życia

Zmieniając swój styl życia na zdrowszy, bardzo szybko zauważysz pierwsze efekty, do których należą:

  • poprawa samopoczucia
  • wzrost odporności
  • radość z aktywności fizycznej
  • mniejsze ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne
  • satysfakcję z odpoczynku
  • lepsze wygląd cery
  • mniejsza waga

Chcesz się zmienić i rozpocząć przygodę ze zdrowym trybem życia? Wprowadź zdrowe nawyki i zmień swoją dietę! Możesz tego dokonać razem z LikEat. Wybierz jedną z przygotowanych przez nas diet i już dziś zacznij się zdrowo odżywiać!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: