6 września 2022

Na czym polega redukcja tkanki tłuszczowej?

Nadprogramowe kilogramy wynikają z nagromadzenia się zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Ta z kolei odkłada się w nim wtedy, gdy przyjmujemy więcej kalorii w porównaniu do zapotrzebowania energii. Z czasem jednak niemal każdej osobie przeszkadzają niechciane fałdki, a wtedy przychodzi czas na dietę, a w procesie żegnania się z nadwagą najszybsze efekty osiąga się na redukcji tkanki tłuszczowej. Na czym to polega? Jak powinna wyglądać dieta redukcyjna?

Jakie są funkcje tkanki tłuszczowej?

Tkanka tłuszczowa to rodzaj tkanki łącznej, która znajduje się w organizmie. Składa się głównie z komórek tłuszczowych, ale obejmuje również inne typy komórek jak komórki macierzyste i endotelialne, preadipocyty, fibroblasty, leukocyty oraz makrofagi.

Przewrotnie można stwierdzić, że tkanka tłuszczowa pełni funkcję poduszki dla naszych narządów i zapewnia izolację od zimna. Przechowuje również energię i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witaminy A, D, E i K. Tkanka tłuszczowa jest również odpowiedzialna za uwalnianie hormonów, które regulują poziom cukru we krwi i metabolizm, aby pomóc utrzymać równowagę energetyczną organizmu.

Co więcej, tkanka tłuszczowa przyczynia się także do zapobiegania infekcjom, ponieważ wyłapuje bakterie i wirusy, zanim dostaną się do krwiobiegu. Jak się więc okazuje, tkanka tłuszczowa odpowiada za wiele procesów i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy jednocześnie podkreślić, że jej nadmiar może z kolei negatywnie wpływać na procesy zachodzące w ciele, dlatego w przypadku nadwagi warto wprowadzić w życie proces redukcji tkanki tłuszczowej poprzez przyjmowanie mniejszej ilości pokarmu.

Redukcja – co to?

Do redukcji tkanki tłuszczowej dochodzi wtedy, gdy połączona zostanie odpowiednia dieta oraz plan ćwiczeń. Jest to długotrwały proces polegający na przyjmowaniu mniejszej ilości kalorii każdego dnia. Jeśli dzienne spożycie będzie mniejsze o ok. 500 kcal, szybko będzie można zauważyć spadek wagi, a ciało będzie się prezentowało szczuplej i zdrowiej.

Ile kcal jeść na redukcji?

Dieta redukcyjna to sposób żywienia, którego celem jest zmniejszenie masy ciała. Zwykle wiąże się to ze znacznym ograniczeniem spożycia kalorii i może również obejmować inne metody, takie jak zmniejszenie spożycia węglowodanów lub tłuszczu. Liczba potrzebnych kalorii różni się w zależności od czynników, takich jak wiek, płeć, poziom aktywności i cele związane z odchudzaniem.

Przeciętna kobieta potrzebuje od 1800 do 2000 kcal dziennie, aby utrzymać wagę. Aby schudnąć 0,5 kg na tydzień, należy zmniejszyć spożycie kalorii o 500 kcal dziennie.

Tłuszcze w diecie redukcyjnej

Tłuszcz jest makroelementem i jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oczywiście w przypadku przyjmowania zbyt dużej ilości tłustych posiłków może to prowadzić do przybierania na wadze. Podczas diety redukcyjnej ważne jest, by tłuszczy nie unikać, lecz spożywać zdrowe tłuszcze ze źródeł takich jak oliwa z oliwek, awokado, orzechy i nasiona, aby utrzymać poziom energii przez cały dzień bez spożywania zbyt dużej ilości kalorii.

Co jeść na redukcji tkanki tłuszczowej?

Najważniejszą rzeczą w redukcji tkanki tłuszczowej jest kontrolowanie spożycia kalorii. Istnieje wiele różnych diet, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: zalecają redukcję dziennej ilości przyjmowanych kalorii.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie spożycia kalorii jest uszczuplenie wielkości spożywanych posiłków. Innym sposobem jest spożywanie głównie niskokalorycznych pokarmów, takich jak warzywa i owoce. Można tego dokonać poprzez dodawanie owoców lub warzyw do każdego posiłku pod postacią surową czy przetworzoną (np. soki). Warzywne lub owocowe soki są doskonałą alternatywą dla niezdrowych, słodzonych napojów gazowanych.

Czego nie jeść na redukcji?

1) Żywność przetworzona: zawiera dużo cukru, soli i tłuszczu

2) Napoje słodzone: dieta redukcyjna zabrania wszystkich słodkich napojów, w tym tych, które są sztucznie słodzone

3) Słodycze oraz słone przekąski

4) Tłusty nabiał

Dieta na redukcję – LikEat

W LikEat opracowaliśmy szeroki wybór posiłków, smacznych i skutecznych w diecie redukcyjnej. Zamawiając ją u nas, po wcześniejszym określeniu kaloryczności dziennego menu, można się spodziewać szybkich efektów. Serwowane przez nas posiłki są przepyszne i zdrowe, co potwierdza przykładowe menu:

Śniadanie: Jogurt kokosowy, granola orzechowa z bakaliami, dżem z czerwonych owoców

II śniadanie: Fit pizza bianca na pełnoziarnistym spodzie z salami, szpinakiem, czerwoną cebulą, orzechami włoskimi

Obiad: Kotleciki z kukurydzą w sosie paprykowym , ryżem arroz verde i surówką z kapusty czerwonej z granatem i limonką

Podwieczorek: Sałatka z brokułem i fetą, sos ziołowy

Kolacja: Toskańska zupa krem z pomidorów z kurczakiem, grzanki w pesto bazyliowym

Plan treningowy – redukcja

Głównym gwarantem szczupłej sylwetki jest oczywiście odpowiednio dobrana dieta, jednak by efekt był w pełni zadowalający, należy też wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Tak naprawdę redukcja tkanki tłuszczowej nie musi być wspomagana skomplikowanym planem treningowym. Należy zacząć od krótkich spacerów, jazdy na rowerze, z czasem można spróbować swoich sił na siłowni. Najważniejsze jest to, by na początkowym etapie nie zniechęcić się do ćwiczeń.

Redukcja tkanki tłuszczowej pozwala się cieszyć smukłą i szczupłą sylwetką. Jeśli właśnie o takiej marzysz, skontaktuj się z nami i zamów dietę redukcyjną!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: