10 maja 2024

Które produkty są bogate w błonnik pokarmowy?

Błonnik pokarmowy to istotny składnik diety, który pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Spożywanie posiłków bogatych w błonnik może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Które produkty zawierają najwięcej błonnika i dlaczego warto go spożywać?

Czym jest błonnik pokarmowy?

Błonnik pokarmowy to nieprzyswajalna część roślinnej struktury komórkowej, która znajduje się w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego. Składa się głównie z celulozy, hemicelulozy, pektyn, gum oraz innych substancji roślinnych. Błonnik pokarmowy nie ulega strawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka, dlatego też pełni głównie funkcję regulującą procesy trawienne.

Rodzaje błonnika pokarmowego

Błonnik pokarmowy dzieli się na dwa główne rodzaje: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Różnice między nimi są istotne dla zdrowia i funkcjonowania organizmu. Błonnik rozpuszczalny, jak sama nazwa wskazuje, rozpuszcza się w wodzie, tworząc galaretowatą substancję, która korzystnie wpływa na poziom cholesterolu i kontrolę cukru we krwi. Działa poprzez tworzenie żelu w układzie pokarmowym, opóźniając wchłanianie glukozy i cholesterolu. Natomiast błonnik nierozpuszczalny nie rozpuszcza się w wodzie, ale zwiększa objętość treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym, co przyspiesza ruchy jelit, pomagając w zapobieganiu zaparciom i utrzymaniu regularności przewodu pokarmowego. Warto dbać o to, aby dieta zawierała oba rodzaje błonnika, zapewniając optymalne wsparcie dla zdrowia układu pokarmowego.

Zalety spożywania błonnika pokarmowego

Regulacja pracy układu pokarmowego

Błonnik pokarmowy pomaga regulować pracę układu pokarmowego, ponieważ zwiększa wydzielanie soków trawiennych, co przyspiesza perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie. Dzięki temu zmniejsza ryzyko zaparć i chorób jelitowych.

Kontrola poziomu cukru we krwi

Błonnik hamuje wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego, co przyczynia się do utrzymania stabilnego poziomu cukru we krwi. Dlatego jest szczególnie polecany osobom z cukrzycą.

Obniżenie poziomu cholesterolu

Regularne spożywanie błonnika pokarmowego może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL (złego) we krwi, co korzystnie wpływa na zdrowie serca i układu krążenia. Ponadto błonnik zwiększa wydalanie tłuszczów ze stolcem, a także obniża stężenie trójglicerydów, zmniejszając ryzyko miażdżycy.

Utrzymanie prawidłowej wagi ciała

Błonnik pokarmowy dzięki swojej zdolności do zwiększania objętości pokarmu zapewnia długotrwałe uczucie sytości, co może pomóc w kontrolowaniu apetytu i utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.

Produkty bogate w błonnik

Oto lista produktów, które są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe – pełnoziarnisty chleb, makaron, ryż, płatki owsiane;
  • rośliny strączkowe i ich nasiona – siemię lniane, nasiona chia, nasiona dyni, groch, fasola, soczewica;
  • owoce i warzywa – bogate w błonnik są szczególnie jabłka, gruszki, maliny, jagody, porzeczki, marchew, brokuły, szpinak, kalafior, brukselka;
  • orzechy i nasiona – migdały, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzechy pekan, orzechy laskowe, nasiona słonecznika.

Regularne spożywanie tych produktów pomoże zapewnić odpowiednią ilość błonnika w diecie, co przyniesie wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia, wspomagając układ pokarmowy. Dzienne zapotrzebowanie na błonnik wynosi około 25-30 gramów dla dorosłych osób.

Jeżeli interesuje Cię zbilansowana dieta bogata w błonnik, która zawiera m.in. produkty pełnoziarniste, warzywa oraz owoce i jest jednocześnie niezwykle smaczna, postaw na zdrową dietę pudełkową! Proponujemy różne warianty diety, dzięki czemu możesz dobrać jadłospis do swoich indywidualnych preferencji. Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: