6 marca 2023

Jakie są najczęstsze błędy podczas odchudzania?

Płaski brzuch to marzenie wielu osób. Czasem zdaje się nam, że robimy wszystko, by schudnąć, a gdy stajemy na wagę, liczba kilogramów wciąż jest taka sama. To może prowadzić do frustracji, a dalej – do rezygnacji z diety. Zanim porzucimy proces odchudzania, sprawdźmy, czy nie popełniamy podstawowych błędów, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze starania. Oto najczęściej popełniane błędy podczas odchudzania!

Głodówki, czyli zbyt niska kaloryczność diety

Podstawową zasadą odchudzania jest zmniejszenie przyjmowanej liczby kalorii. Wcale nie oznacza to jednak, że mamy się zagładzać! Stosowanie głodówek prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Powoduje, że przyjmujemy mniej potrzebnych nam składników odżywczych, takich jak witaminy czy minerały, co skutkuje brakiem energii i sennością. Ciągłe uczucie głodu prowadzi do nieustannego rozdrażnienia, które może skończyć się efektem jo-jo. Znacznie lepszym pomysłem będą regularne posiłki, które pomogą przyzwyczaić organizm do przyjmowania dawki energii o określonej porze, tak by nie musiał gromadzić jej na zapas. Warto postawić na częstsze, lecz mniejsze porcje o obniżonej kaloryczności.

Podjadanie i zajadanie emocji

Na redukcję masy ciała zły wpływ ma podjadanie między posiłkami. Kiedy ograniczamy kalorie, częściej doskwiera nam głód, który powoduje, że mamy ochotę na przekąskę. Często wynika to też z zajadania stresu – by poradzić sobie z nagromadzonym napięciem czy smutkiem, sięgamy po kostkę czekolady lub batonik. Jeśli robimy to tylko czasem, raczej nie wpłynie to na naszą dietę odchudzającą. Jeżeli jednak podjadamy regularnie, zniszczy to cały nasz wysiłek, tym bardziej że przekąski bywają zazwyczaj wysokokaloryczne przez zawartą w nich dużą ilość cukru.

Brak owoców i warzyw w jadłospisie

Nie jest chyba nowiną, że jedzenie warzyw i owoców sprzyja odchudzaniu. Dzięki wysokiej zawartości błonnika, który zwiększa swoją objętość w układzie pokarmowym, i wielu innych niezbędnych składników odżywczych warzywa i owoce pomagają w uregulowaniu apetytu, pozwalając na uczucie sytości na dłużej. Powodują, że nasza dieta jest zbilansowana i różnorodna. Jeżeli mamy problem z podjadaniem, warto zamiast słodyczy czy fast foodów sięgnąć po kosz świeżych owoców – z pewnością wyrządzą mniej szkody naszej diecie odchudzającej niż pełne węglowodanów prostych słodkie i słone przekąski.

Zbyt mało wody

Jeżeli zależy nam na utracie masy ciała, musimy wiedzieć, że jednym z najczęściej popełnianych błędów w procesie odchudzania jest niespożywanie wystarczającej ilości płynów. Przyjmuje się, że powinniśmy pić codziennie około 2 litry wody. Jej kaloryczność jest zerowa, dlatego nie wpływa ona w żaden sposób na naszą tkankę tłuszczową. Przynosi za to mnóstwo korzyści: oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga trawienie, a nawet zmniejsza odczucie głodu. Należy pamiętać, że napoje alkoholowe, kawa czy słodzone, gazowane soki są wysokokaloryczne i niezdrowe, dlatego osoby odchudzające się powinny ich unikać lub wręcz zupełnie je odstawić.

Brak aktywności fizycznej

Odchudzanie to długotrwały proces. By zrzucić sporo masy ciała, nie wystarczy jedynie skupić się na samej diecie, mimo że jest ona niezwykle ważna. Jeżeli chcesz szybciej pozbyć się zbędnych kilogramów, koniecznie postaw na aktywność fizyczną. Uprawianie sportu, jogging czy częste spacery wspomagają metabolizm, redukując problemy gastryczne, poprawiają także nastrój i wspierają pracę licznych narządów. Co więcej, aktywność fizyczna przyspiesza wzrost masy mięśniowej, a regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć wrażliwość tkanek na insulinę, tym samym przyczyniając się do zwalczania insulinooporności. Ruch pomaga także spalać kalorie, a w odchudzaniu to podstawa.

Odpowiednia dieta to już pół sukcesu, ale należy pamiętać, że wiele złych nawyków może negatywnie wpłynąć na odchudzanie. Podjadanie, głodówki czy nieodpowiednia, monotonna dieta bez warzyw, owoców i odpowiedniej ilości wody znacznie zmniejszą skuteczność redukcji zbędnych kilogramów w postaci tkanki tłuszczowej. Zdrowa żywność, ruch i regularność posiłków – bez tego odchudzanie się nie uda!

Nie wiesz, jak schudnąć? Napisz do nas i skorzystaj z pomocy dietetyka! Pomoże Ci dobrać odpowiednią dietę, byś mógł zrzucić zbędne kilogramy. Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: