Chociaż chleb od wieków stanowi podstawę naszego jadłospisu, dziś często pada pytanie: czy od chleba się tyje? Jakie pieczywo jest najzdrowsze na diecie? W sklepach mnóstwo jest różnorodnych rodzajów pieczywa – od klasycznego chleba pszennego przez żytni aż po graham, dlatego łatwo się pogubić. Jakie zatem pieczywo na diecie odchudzającej będzie najbardziej odpowiednie?
Odpowiedź zależy od rodzaju pieczywa, po które sięgamy, oraz tego, jak często to robimy. Pieczywo pszenne, zwłaszcza z białej mąki pszennej, może być mniej korzystne dla osób dbających o sylwetkę ze względu na wyższą kaloryczność i niską zawartość błonnika pokarmowego. Jeśli nasza dieta opiera się tylko na tego typu pieczywie i spożywamy je codziennie, może wpływać niekorzystnie na wagę. Ponadto niektóre chleby posiadają dodatkowe barwniki, cukier, syrop glukozowy czy konserwanty (zwłaszcza chleb tostowy), co tylko zwiększa kalorie. Istotny jest umiar, ale też łączenie chleba z odpowiednimi składnikami, zwłaszcza warzywami i białkiem, które pomogą zaspokoić głód na dłużej.
Jeżeli interesuje Cię dieta redukcyjna, dobierz dla siebie dietę pudełkową!
Jeśli chodzi o zdrowe pieczywo na diecie, dobrym wyborem jest chleb żytni, jeden z najstarszych rodzajów chleba goszczących na polskich stołach. Pieczywo żytnie, wypiekane na bazie mąki żytniej, jest bogate w błonnik pokarmowy, który wspomaga trawienie i zapewnia uczucie sytości na długo. Dzięki temu chleb żytni jest dobrym uzupełnieniem diety odchudzającej. Ma też niski indeks glikemiczny, dlatego sprawdzi się w przypadku osób chorujących na cukrzycę. Jego kolor może być jaśniejszy lub ciemniejszy – zależy to od typu użytej mąki, a czasem dodatków w postaci barwników.
Chleb razowy z mąki razowej również charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika. Mąka razowa jest wartościowa przede wszystkim dlatego, że nie usuwa się z niej zewnętrznych części ziaren, które zawierają wiele cennych witamin. Dzięki temu razowe pieczywo to doskonałe źródło składników mineralnych i zdecydowanie warto włączyć je do diety. Należy jednak uważać na codzienne jego spożywanie, może bowiem powodować problemy z trawieniem.
Równie cenny i odpowiedni w codziennej diecie jest chleb graham, także wypiekany z mąki pełnoziarnistej o grubym przemiale, zwanej mąką graham (typ 1850). Jest ona drobniej mielona niż tradycyjna mąka razowa. To zdrowy chleb pełen błonnika i wartościowych składników. Nie wykonuje się go na zakwasie, tylko drożdżach; jest lekkostrawny i nie powoduje zgagi, dzięki czemu mogą go jeść osoby z problemami żołądkowymi.
Chleb wieloziarnisty zawiera mieszankę różnych ziaren, dzięki dostarcza organizmowi nie tylko błonnika, ale także m.in. niezbędnych kwasów tłuszczowych, które wspierają metabolizm i zdrowie serca. Powstaje z wielu rodzajów mąki, m.in. pszenno-żytniej. Może zawierać np. nasiona lnu, słonecznika, dyni czy sezamu, będących źródłem kwasów omega-3 i omega-6. To zatem świetne uzupełnienie diety.
Ciemne pieczywo, takie jak chleb pełnoziarnisty, jest zdecydowanie lepszym wyborem niż pieczywo jasne, czyli chleb pszenny. Ciemny chleb posiada liczne składniki mineralne i dużo błonnika, zapewniając sytość i energię na dłużej, a w końcu to jest najistotniejsze w diecie. Jasne pieczywo, produkowane z oczyszczonej mąki, ma mniej błonnika, więcej kalorii i niższą wartość odżywczą, dlatego może prowadzić do szybszego wzrostu poziomu cukru we krwi, co nie sprzyja procesowi odchudzania. Należy jednak uważać na chleb ciemny i czytać jego skład, bywa bowiem, że jest barwiony karmelem.
Dla osób z nietolerancją glutenu lub celiakią pieczywo bezglutenowe jest najlepszym wyborem. Przyrządza się je m.in. na bazie mąki kukurydzianej, gryczanej lub sojowej. Warto zwrócić uwagę na skład takich produktów, aby unikać nadmiaru skrobi ziemniaczanej czy mąki ryżowej, które mogą być mniej odżywcze.
Inną opcją jest chleb orkiszowy. Orkisz to zboże uprawiane od tysięcy lat; ma wyjątkowo wartościowy skład, jednak należy pamiętać, że zawiera gluten. Chleb orkiszowy nie wszędzie jest dostępny, mimo to warto włączyć go do swojej diety przez wzgląd na wiele cennych składników odżywczych. Mąka orkiszowa ma charakterystyczny, orzechowy smak, dlatego nie każdemu może przypaść do gustu. Z pewnością warto mieszać ją z innymi rodzajami mąki.
Wybierając chleb na diecie, warto kierować się zasadą – im mniej przetworzonej mąki, tym lepiej. Chleb pełnoziarnisty, razowy, żytni czy graham będą lepszym wyborem niż biały chleb pszenny. Pamiętajmy również, że kluczem do sukcesu w diecie jest umiar – nawet najzdrowszy chleb, spożywany w nadmiarze, może dostarczać zbyt wiele kalorii. Warto zwracać uwagę na składniki odżywcze i zawartość błonnika, aby pieczywo, które wybieramy, wspierało nasze cele dietetyczne. Jeżeli chcesz włączyć do zbilansowanej diety chleb, który wspomoże zdrowe odżywianie, postaw na dietę pudełkową! Zawsze dostarczamy świeże, własne wypieki i dania wraz z innymi cennymi składnikami, a wszystko to zgodnie z wybraną przez Ciebie dzienną kalorycznością – dzięki temu nie musisz się martwić przeliczaniem kalorii. Działamy w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: