1 lutego 2023

Jakie badania powinno się wykonać przed odchudzaniem?

Większość osób chcących zrzucić zbędne kilogramy po prostu podejmuje taką decyzję i z dnia na dzień przechodzi na dietę. Okazuje się, że jest to dość lekceważące podejście do tematu. Trzeba mieć świadomość tego, że dieta wpływa na zdrowie, warto więc wiedzieć, w jakiej kondycji jest ono w momencie wprowadzania zmian w swoim stylu życia. Z tego też względu dobrze jest przed odchudzaniem zdecydować się na podstawowe badania. Które konkretnie należy rozważyć?

Dlaczego trzeba regularnie wykonywać podstawowe badania krwi?

Regularne wykonywanie podstawowych badań krwi pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu i skuteczne ich leczenie. Badanie krwi umożliwia także monitoring stanu zdrowia, a także pomaga w diagnozowaniu i leczeniu chorób, takich jak cukrzyca, anemia, choroby wątroby czy nerek. Warto regularnie wykonywać takie badania (nie tylko z powodu chęci przejścia na dietę odchudzającą), aby mieć pewność, że zdrowie jest w dobrym stanie.

Jak wyniki badań laboratoryjnych mają wpływ na dietę?

Wyniki badań laboratoryjnych mogą mieć istotny wpływ na dietę, ponieważ informują o stanie zdrowia i pozwalają określić, jakie składniki odżywcze są szczególnie ważne. Na przykład, jeśli wynik badania wskazuje na niedobór żelaza, lekarz może polecić dietę bogatą w ten składnik i zalecić spożywanie czerwonego mięsa, orzechów i nasion. W przypadku chorób nerek, wyniki badań laboratoryjnych mogą wskazywać na potrzebę ograniczenia spożycia soli i białka. W każdym przypadku ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu uzyskania dostosowanej do potrzeb diety.

Dlaczego warto wykonać badania przed odchudzaniem?

Wykonanie badań przed rozpoczęciem procesu odchudzania jest ważne, ponieważ pozwala na określenie stanu zdrowia i uwzględnienie ewentualnych przeciwwskazań do danego typu diety czy ćwiczeń fizycznych. Badania laboratoryjne mogą pomóc w wykryciu chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca czy nerek, które mogą wpłynąć na tempo i sposób odchudzania. Wyniki badań mogą także pomóc w dobraniu odpowiedniej diety i planu ćwiczeń, uwzględniającego indywidualne potrzeby i ograniczenia. Ostatecznie, wykonanie badań przed rozpoczęciem procesu odchudzania może zwiększyć szanse na osiągnięcie zamierzonych rezultatów i zapewnić bezpieczeństwo podczas całego procesu.

Jakie badania potrzebne są przed odchudzaniem?

Przed rozpoczęciem procesu odchudzania zaleca się wykonanie następujących badań:

 • morfologia krwi,
 • panel tarczycowy: TSH, ft3, ft4, anty-TPO, anty-TG,
 • lipidogram: cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL, triglicerydy,
 • glukoza na czczo, insulina na czczo,
 • żelazo, ferrytyna, witamina B12, witamina D, kwas foliowy.

To tylko przykłady badań, które mogą być wskazane przed rozpoczęciem procesu odchudzania. Można się przykładowo pokusić także o badanie EKG, które określi stan funkcjonowania mięśnia sercowego i wykryje ewentualne nieprawidłowości. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który dostosuje rodzaj badań do indywidualnych potrzeb i okoliczności.

Co zrobić, gdy mam już wyniki badań, a chcę rozpocząć odchudzanie?

Jeśli masz już wyniki badań i chcesz rozpocząć proces odchudzania, należy postępować w następujący sposób:

 • Skonsultuj się z lekarzem: omów wyniki badań i uzyskaj informacje na temat możliwych przeciwwskazań do danego typu diety czy ćwiczeń fizycznych.
 • Zrób plan diety: opracuj zdrowe i zrównoważone menu, uwzględniające Twoje potrzeby i ograniczenia. W przygotowaniu planu lub poleceniu najlepszej powinien uczestniczyć wykwalifikowany dietetyk. Zachęcamy do kontaktu z nami i konsultacji ze specjalistą.
 • Zaplanuj ćwiczenia fizyczne: wybierz formę aktywności, która będzie dla Ciebie odpowiednia i przyjemna.
 • Bądź systematyczny: codziennie stosuj się do planu diety i ćwiczeń.
 • Monitoruj swój postęp: regularnie mierz obwód poszczególnych partii ciała, aby śledzić swoje postępy. Pamiętaj, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, ale mają mniejszą objętość, dlatego regularne śledzenie wagi nie zawsze ma sens (szczególnie w przypadku osób, które nie mierzą się z otyłością).
 • Bądź cierpliwy: proces odchudzania wymaga czasu i cierpliwości. Unikaj głodówek i niezdrowych diet, które mogą szkodzić Twojemu zdrowiu.

Jak się okazuje, by skutecznie przejść przez proces utraty nadmiernych kilogramów, wykonanie wcześniejszych badań ma ogromne znaczenie. Jeśli masz wyniki badań i chcesz porozmawiać o potencjalnej diecie pudełkowej, skontaktuj się z nami!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: