19 stycznia 2023

Jaki jest wpływ przetworzonej żywności na zdrowie?

Myśląc o żywności przetworzonej pewnie większość osób myśli o produktach niezdrowych. To nie do końca trafne skojarzenie. Większość produktów spożywczych, by zachowała świeżość na dłużej lub by prostu była bezpieczna do spożycia. Oczywiście jest jednak grupa produktów zaliczana do żywności wysokoprzetworzonej, która charakteryzuje się znikomą ilością wartości odżywczych – tej należy unikać. Warto jednak wiedzieć, jak żywność przetworzona wpływa na organizm, zdrowie i samopoczucie.

Jakie są metody przetwarzania żywności?

Przetwarzanie żywności jest istotną częścią procesu produkcji żywności i jak się okazuje bardzo często niezbędną. Pomaga konserwować żywność, poprawia jej jakość i czyni ją bezpieczniejszą do spożycia. Istnieje wiele metod stosowanych w przetwarzaniu żywności, takich jak zamrażanie, konserwowanie, odwadnianie, fermentacja i pasteryzacja. Każda metoda ma swoje zalety i wady w zależności od rodzaju przetwarzanej żywności. Przetwarzanie żywności ma więc miejsce nie tylko w zakładach spożywczych, ale też w domach. Często pasteryzujemy czy zamrażamy żywność, by uniknąć zepsucia czy przeterminowania się danego produktu.

Co to jest żywność przetworzona – przykłady

Żywność przetworzona to każda żywność, która została zmieniona w stosunku do swojego naturalnego stanu. Może to obejmować wszystko, od dodawania konserwantów po zamrażanie lub suszenie żywności. Z przetworzonej żywności często korzysta się w restauracjach, sprzedaje się ją w sklepach spożywczych, a nawet produkujemy ją nieświadomie w naszych domach.

Przykładami przetworzonej żywności mogą być: owoce i warzywa w puszkach, mrożone obiady, przetworzone mięso, takie jak bekon i kiełbaski, przekąski, takie jak frytki mrożone i krakersy, a nawet niektóre płatki śniadaniowe. W niektórych przypadkach przetwarzanie może być korzystne, ponieważ pomaga zachować przydatność do spożycia przez dłuższy czas.

Przetwarzanie żywności może też być szkodliwe dla naszego zdrowia, jeśli nie jest wykonywane w kontrolowany sposób. Bardzo często w celu przedłużenia trwałości produktu dodawane są pewne substancje chemiczne, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie w dłuższej perspektywie czasu. Mowa o poszczególnych konserwantach czy wzmacniaczach smaku. Przykładami mogą być dania instant zalewane wodą, niezdrowe, słone przekąski czy słodycze.

Dlaczego przetworzona żywność jest niezdrowa?

Wysokoprzetworzona żywność staje się coraz bardziej popularna szczególnie wśród młodych ludzi, ponieważ przygotowanie dania jest szybkie i proste, ale wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi. Tego typu produkty są często bogate w cukier, sól i niezdrowe tłuszcze, a brakuje im niezbędnych składników odżywczych, takich jak błonnik i witaminy. Na dłuższą metę taki styl odżywiania się może prowadzić do przyrostu masy ciała, zwiększonego ryzyka chorób serca i innych problemów zdrowotnych. Ponadto wiele przetworzonej żywności zawiera dodatki i konserwanty, które mogą być szkodliwe dla organizmu, ale też negatywnie wpływać na samopoczucie. Problemy trawienne, ospałość, a nawet gorszy humor może być efektem przyjmowania zbyt dużej ilości przetworzonych produktów. Ważne więc jest, aby zrozumieć potencjalne ryzyko związane ze spożywaniem przetworzonej żywności, aby móc dokonywać zdrowszych wyborów, jeśli chodzi o dietę.

Jak unikać przetworzonej żywności?

Spożywanie przetworzonej żywności może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Od zwiększania ryzyka rozwoju chorób przewlekłych po powodowanie przyrostu masy ciała, przetworzona żywność może być szkodliwa dla naszego zdrowia. Jak ich uniknąć?

Kluczem jest, aby stać się bardziej świadomym tego, co jemy i z jakich składników wyprodukowane są poszczególne produkty. Czytajmy etykiety, starajmy się badać źródła żywności i szukać zdrowszych alternatyw. Warto też nauczyć się przygotowywać posiłki od podstaw, gdy tylko jest to możliwe, zamiast polegać na gotowych lub mrożonych daniach. Na koniec ważne jest, aby pamiętać, że umiar jest kluczowy, jeśli chodzi o unikanie przetworzonej żywności – nie musisz całkowicie ich eliminować ich z diety, ale ograniczać ich spożycie do minimum.

Jaki wpływ ma przetworzona żywność na zdrowie?

Spożywanie przetworzonej żywności może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie, o czym powiedziane już było kilka słów. Przetworzona żywność może również prowadzić do problemów trawiennych, takich jak zaparcia i wzdęcia z powodu braku błonnika. Ponadto tego typu produkty mogą zwiększać ryzyko niektórych nowotworów ze względu na obecność niezdrowych dodatków i konserwantów. Spożywanie zbyt dużej ilości przetworzonej żywności może również powodować zmęczenie, wahania nastroju i problemy skórne.

Przetwarzanie żywności czasem jest koniecznie, jednak warto wybierać produkty, które w największej mierze zachowały swój pierwotny wygląd. Gotowanie dania instant, chipsy – tego typu posiłków należy unikać. Jeśli jednak nie masz czasu na samodzielne przygotowywania zdrowych dań i przekąsek, zaufaj LikEat – nasz catering dietetyczny zawsze stawia na jakość i świeżość składników.

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: