2 grudnia 2022

Jak zwiększyć masę mięśniową? Zalety diety bodybuilder

Na dietę, której celem jest zwiększenie masy mięśniowej, decydują się głównie mężczyźni, choć oczywiście nie jest to sztywną regułą. Budowanie mięśni to długotrwały proces, który jednak przynosi zadowalające efekty, jeśli jest od początku do końca gruntownie zaplanowany. Istotna jest nie tylko odpowiednia dieta, ale też aktywność fizyczna. Sprawdźmy, na czym polega tzw. dieta bodybuilder i jakie wykonywać ćwiczenia, by zbudować imponującą masę mięśniową.

Dlaczego niektóre osoby chcą przytyć?

Osoby, których głównym powodem bywania na siłowni jest przyrost masy mięśniowej, najczęściej zaliczają się do tzw. ektomorfików. Kto to taki? To osoba, która charakteryzuje się niskim obwodem kości, wąskimi ramionami i bardzo szczupłą sylwetką. Takie osoby mają dość szybki metabolizm, przez co nie mogą zbudować wymarzonej masy mięśniowej, stosując tradycyjną dietę i typowe ćwiczenia. Oczywiście ten stan rzeczy można zmienić za pomocą odpowiedniej diety.

Oczywiście na zwiększeniu masy mięśniowej zależy też osobom, które mają aspiracje kulturystyczne lub które chcą zwiększyć swoje sportowe wyniki. Zbudowanie widocznych mięśni przekłada się również na lepsze samopoczucie i większą pewność siebie.

Przybieranie na masie bez produkowania tkanki tłuszczowej

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z tego, że masę składają się m.in. mięśnie, ale i tkanka tłuszczowa. Masa ciała jest miarą tego, ile człowiek waży w kilogramach, podczas gdy tkanka tłuszczowa odnosi się do ilości tłuszczu, którą mamy w ciele i zazwyczaj jest mierzona w procentach.

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie masy mięśniowej bez przybierania na wadze pod postacią większej ilości tkanki tłuszczowej. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest spożywanie wyższej liczby kalorii, jednak powinno to polegać na jedzeniu zdrowej żywności i unikaniu śmieciowego jedzenia o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu.

Możemy również przyjmować produkty o wysokiej zawartości białka. Białko pomaga organizmowi zwiększyć masę mięśniową bez produkowania tkanki tłuszczowej.

Produkty, które pomagają w budowaniu masy mięśniowej

W procesie budowania masy mięśniowej najważniejsze są produkty bogate w białko i węglowodany. W diecie nie powinno więc zabraknąć mleka, jaj, ryżu, czerwonego mięsa, drobiu, ziemniaków, bobu, owoców morza, suszonych owoców oraz awokado.

Kilka słów o diecie bodybuilder

Dieta bodybuilder powstała z myślą o sportowcach, osobach aktywnych, o wszystkich, którzy chcą popracować nad zwiększeniem masy mięśniowej. Każdy dzienny zestaw składa się z aż pięciu posiłków, gdzie jeden z nich jest daniem okołotreningowym (zastępuje podwieczorek). Dieta dostępna jest w aż siedmiu wariantach kaloryczności, dzięki czemu jest dedykowana zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Przedział kaloryczny zaczyna się od 1500 kcal, a kończy na 3500 kcal.

Jak ćwiczyć, by przybierać na wadze?

Proces budowania mięśni to nie tylko odpowiednio dobrana dieta, ale też regularny trening. Podczas wykonywania ćwiczeń liczba powtórzeń nie ma tak dużego znaczenia, najważniejsze jest zwiększanie obciążeń – to daje organizmowi znak do wzrostu. Przykładowymi ćwiczeniami, które przyczynią się do wzrostu masy, mogą być: pompki klasyczne, przysiady z hantlami, podciąganie na drążku, unoszenie tułowia na ławce skośnej, unoszenie nóg, zakrok z hantlami czy podnoszenie sztangi na ławce płaskiej.

Zbudowanie imponującej masy mięśniowej nie musi być procesem trudnym. Tak naprawdę kluczowe są dwie kwestie: odpowiednia dieta oraz ćwiczenia. Jeśli chcesz powierzyć przygotowywanie posiłków bodybuilder specjalistom, skontaktuj się z LikEat i zamów dietę. Tobie pozostanie już tylko przykładanie się do treningów na siłowni.

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: