10 maja 2022

Jak wygląda piramida zdrowego żywienia?

W 2019 roku weszła w życie nowa piramida żywieniowa, która została opracowana przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Harvard. Mimo że od tego czasu upłynęło już kilka lat, wciąż wiele osób nie jest świadoma nowych zmian. Warto więc przyjrzeć się nowej piramidzie zdrowego żywienia, a przede wszystkim inspirować się nią, by prowadzić zdrowy tryb życia, czego efektem będzie dobrze funkcjonujące i wyglądające ciało. Jak w takim razie wygląda piramida zdrowego żywienia?

Co to jest piramida żywieniowa i do czego służy?

Piramida pokarmowa to tak naprawdę graficzne przedstawienie zasad zdrowego odżywiania. W bardzo prosty sposób pokazuje, jak należy komponować swój codzienny jadłospis, by cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Piramida żywieniowa podzielona jest na piętra, a każde z nich pokazuje, w jakiej proporcji powinniśmy jeść produkty z danej grupy. Produkty zostały podzielone hierarchicznie, od dołu do góry, co oznacza, że podstawa piramidy zawiera to, czego najwięcej powinno być w naszej diecie.

Do kogo jest kierowana piramida żywienia?

Piramida odżywiania jest skierowana tak naprawdę do każdego człowieka na naszym globie. To instrukcja odżywiania, do której powinny się stosować wszystkie osoby, które chcą się przez całe życie cieszyć dobrym zdrowiem.

Na czym polega nowa piramida żywieniowa?

Nowa piramida żywieniowa w dużej mierze pokrywa się ze swoją poprzednią wersję, jednak w wyniku przeprowadzonych badań, wprowadzono do niej kilka poprawek. Jeszcze do niedawna najważniejszymi produktami w diecie miały być produkty zbożowe, a najmniej pożądane były tłuszcze roślinne. Dziś przedstawia się to nieco inaczej…

Co znajduje się u podstawy piramidy żywienia?

Co zaskakujące, podstawą piramidy żywieniowej nie są produkty spożywcze, lecz aktywność fizyczna. Naukowcy jasno wskazują, że zdrowe odżywianie musi iść w parze z ruchem, o który powinniśmy dbać każdego dnia. Zakłada się, że by utrzymać dobrą sprawność fizyczną i kondycję, należy poświęcać na ruch minimum 30-45 minut dziennie. Oczywiście nie muszą to być ćwiczenia na siłowni, ale wystarczy krótki spacer.

Co znajduje się na szczycie piramidy żywieniowej?

Szczyt piramidy żywieniowej to tak naprawdę produkty, których najbardziej powinniśmy unikać w codziennej diecie. Co zatem znalazło się na samej górze? Czerwone mięso, białe pieczywo oraz słodycze, które łączy kilka cech: mają dużą ilość kalorii, niezdrowych tłuszczów nasyconych, a ponadto są najmniej odżywcze. Miłośnicy czerwonego mięsa mogą się jednak na nie skusić, ale tylko kilka razy w miesiącu.

Jak wygląda piramida zdrowego żywienia?

Wiemy już, że najważniejszy jest ruch, a najmniej korzystne dla zdrowia są słodycze, czerwone mięso i białe pieczywo. Co zatem znajduje się pomiędzy tymi produktami? Po aktywności fizycznej znajduje się piętro z warzywami i owocami. Tych powinno być w naszej diecie najwięcej, najlepiej w surowej postaci, ponieważ wtedy gwarantują największą ilość witamin.

Na trzecim miejscu uplasowały się produkty pełnoziarniste, czyli wszelkiego rodzaju chleby, mąki, kasze, makarony. W diecie nie może zabraknąć również orzechów, które powinny być spożywane w małej ilości raz dziennie.

Na kolejnym piętrze znalazły się produkty bogate w biało: mleko, sery, kefiry i inne wyroby mleczne.

Przed najmniej odżywczymi produktami znalazły się ryby, drób i jajka, czyli kolejne źródła zdrowego białka. Te produkty powinny gościć w diecie kilka razy w tygodniu.

Wiedząc, czego należy unikać lub po prostu ograniczyć, można z łatwością stworzyć codzienny jadłospis, który pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zdrowa dieta przyniesie zadowalające efekty tylko wtedy, gdy zostanie połączona z aktywnością fizyczną. Jeśli jesteś zmotywowany/a do ruchu, ale nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie zbilansowanych posiłków, skorzystaj z naszego cateringu dietetycznego!

Nie wiesz, jaką dietę wybrać lub jakie masz zapotrzebowanie kaloryczne? Skontaktuj się z nami!

Oferujemy dietę pudełkową na terenie Śląska i innych miast. Dojeżdżamy m.in. do: