28 grudnia 2022

Jak wrócić do formy po Świętach Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowym okresem w roku, ponieważ jest to moment, w którym skupiamy się na spędzaniu jak największej ilości czasu z bliskimi, ale przy…stole. Okoliczności tych Świąt sprawiają, że jesteśmy poddani wielu kulinarnym pokusom, nie zawsze najzdrowszym dla naszego organizmu. Mimo że na blogu poruszaliśmy już temat „Jak poradzić sobie z dietą w okresie świątecznym?”, nie każdy pewnie będzie miał tak silną wolę, by wytrwać w swoich postanowieniach. W związku z tym w dzisiejszym artykule podpowiemy, jak wrócić do formy po Świętach.

  1. Określ cel diety/powrotu do formy

Ustalenie celu odchudzania jest niezwykle istotne, ponieważ pomaga określić efekt, jaki chcemy osiągnąć. Należy jednocześnie pamiętać, by osiągnięcie zamierzonego celu było podzielone na etapy. Tylko w ten sposób nie zniechęcimy się do odchudzania i nie porzucimy swojego planu w trakcie trwania całego procesu utraty wagi. Co więcej, cele powinny być realistyczne i osiągalne, abyśmy mogli je kolejno „odhaczać”. Konkretne cele pozwolą również mierzyć swoje postępy i zachować motywację.

  1. Wyznacz czas realizacji

Powrót do formy właśnie po Świętach lub od początku Nowego Roku to cel wielu osób. Jeśli wcześniej trzymaliśmy się diety, proces ten będzie stosunkowo krótki. Jeśli jednak nie dbaliśmy o to, co jemy i przybyło nam kilka nadprogramowych kilogramów, musimy mieć świadomość tego, że odchudzanie będzie trwało dłużej. Niemniej jednak w każdym przypadku należy określić, jak długo chcemy się odchudzać, jak długo ma trwać proces gubienia kilogramów.

Czas trwania diety jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdego planu odchudzania. Oczywiście czas całego procesu będzie również zależał od konkretnych celów, aktualnej wagi i poziomu sprawności, tempa metabolizmu i innych czynników. Zasada jest jednak taka, że w przypadku zdrowego odchudzania i umiarkowanej aktywności fizycznej, organizm traci około 1-1,5 kg tygodniowo. Nie należy zatem wierzyć w napotkane w sieci diety cud, które obiecują zrzucenie przykładowo 10 kg w 2 tygodnie.

  1. Zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę

Dobrze zbilansowana dieta jest kluczem do utrzymania zdrowego organizmu, dobrego samopoczucia i stabilnej wagi. Zdrowa dieta składa się z odpowiednich proporcji białek, tłuszczów i węglowodanów. Koniecznie musi zawierać również witaminy i minerały.

Zbilansowana dieta to klucz do zdrowego i szczęśliwego życia. Składa się z różnorodnych pokarmów i składników odżywczych, które dostarczają wszystkich niezbędnych witamin, minerałów, kalorii potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, aby zachować dobrze zbilansowaną dietę:

1) Jedz co najmniej 5 porcji warzyw dziennie.

2) Jedz co najmniej 3 porcje owoców dziennie.

3) Spożywaj co najmniej 2 porcje produktów mlecznych dziennie.

4) Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych i cukrów tak bardzo, jak to możliwe.

5) Codziennie pij dużo wody.

  1. Pij dużo wody

Ostatni punkt w zasadach zbilansowanej diety mówi o tym, by pić dużo wody. Dlaczego woda jest tak ważna w codziennej diecie?

Woda jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do prowadzenia zdrowego stylu życia. Pomaga utrzymać równowagę pH organizmu, reguluje jego temperaturę i zapewnia nawilżenie komórek. Picie wody podczas diety jest istotne, ponieważ pomaga ograniczyć głód i apetyt.

Kiedy jesteśmy na diecie, ciało może pragnąć pokarmów bogatych w cukier i sól. Może to prowadzić do przejadania się i przybierania na wadze. Woda pitna może temu zapobiec, zwiększając metabolizm i tłumiąc apetyt.

Woda pitna jest niezbędna dla organizmu, ponieważ zapewnia nawilżenie. Pomaga również w utrzymaniu prawidłowej wagi i zapobiega zaparciom. Woda pomaga utrzymać zdrową wagę, utrzymując metabolizm na pełnych obrotach, dzięki czemu spalasz więcej kalorii, niż zużywasz. Woda pitna zapewnia również odpowiednie działanie układu trawiennego, co zapobiega zaparciom, które mogą prowadzić do wzdęć i przyrostu masy ciała, a także innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca czy cukrzyca.

  1. Wprowadź do swojego życia aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia. Może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi, zmniejszeniu stresu i poprawie nastroju. Może również przyczynić się do lepszej jakości snu. Regularne ćwiczenia w połączeniu ze zbilansowaną, zdrową dietą pozytywnie wpłyną na szybszy powrót do formy po Świętach. Już po kilku tygodniach będzie można się cieszyć smuklejszą i szczuplejszą sylwetką.

Czy powrót do formy po okresie świątecznym musi być trudny? Oczywiście, że nie! Należy po prostu trzymać się kilku prostych zasad: realne cele i czas, zdrowa dieta i ruch – tak niewiele trzeba, by cieszyć się szczupłą sylwetką i zdrowym organizmem.

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: