8 maja 2023

Jak sobie radzić z niedoborem żelaza?

Choć żelaza w organizmie jest stosunkowo niewiele, stanowi on bardzo istotny element, bez którego nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. To dzięki niemu nasze tkanki są zaopatrywane w tlen – pierwiastek ten wchodzi w skład hemoglobiny. Niedobór żelaza może nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego warto wiedzieć, jak go rozpoznać i jak sobie z nim radzić.

Niedobór żelaza – przyczyny i objawy

Podstawowe przyczyny niedoboru żelaza to:

  • utrata krwi, spowodowana raną, obfitymi miesiączkami lub w przypadku częstego oddawana krwi bez zadbania o uzupełnienie niedoborów żelaza,
  • zwiększone zapotrzebowanie, które może wynikać z ciąży, chorób lub dużej aktywności fizycznej, często też w okresie dojrzewania,
  • zaburzone wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego wskutek choroby lub stanu zapalnego.

Objawy niedoboru żelaza mogą być początkowo niezauważalne lub dość powszechne, jak szybsze męczenie się, nadmierna ospałość czy bladość skóry, a także częste bóle głowy. Czasem można też zauważyć nietypowe objawy niedoboru żelaza, takie jak ból stawów, szybkie przytycie lub zespół niespokojnych nóg. Warto obserwować swój organizm, a w razie obaw od razu wykonać odpowiednie badania.

Skutki niedoboru żelaza

Anemia z niedoboru żelaza to najczęstszy skutek, z jakim można się spotkać. Niesie ona za sobą wiele powikłań, na szczęście jednak podstawowe badania krwi potrafią wykryć anemię we wczesnym stadium. Niski poziom żelaza może też prowadzić do niewydolności serca wskutek konieczności pompowania znacznie większej ilości krwi przez brak odpowiedniej ilości tlenu. Niedokrwistość przyczynia się również do większej podatności na różnego rodzaju infekcje. Warto też wiedzieć, że duży niedobór żelaza prowadzi do przedwczesnego porodu, dlatego podczas ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na poziom tego pierwiastka we krwi.

Co jeść, by zwiększyć ilość żelaza w organizmie?

Niedobory żelaza w organizmie można stosunkowo łatwo uzupełnić poprzez odpowiednią dietę. Warto postawić na produkty pochodzenia zwierzęcego, ponieważ ułatwiają one przyswajanie żelaza; drób, ryby, cielęcina, wołowina, a także owoce morza sprawdzą się doskonale. Osoby, które nie jedzą mięsa, powinny włączyć do diety inne produkty zawierające żelazo, takie jak pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, brązowy ryż, nasiona roślin strączkowych, a także warzywa – brokuły, natka pietruszki, kalafior, marchewka czy pomidory. Duże znaczenie ma przyswajalność żelaza – jego wchłanianie wspomagane jest przez witaminę C, która występuje m.in. w owocach cytrusowych, truskawkach i porzeczkach.

Czego nie jeść przy niedoborze żelaza?

W przypadku niedoboru żelaza należy unikać niektórych produktów spożywczych i napojów, np. częstego picia kawy i herbaty, ponieważ zawarte w nich taniny utrudniają wchłanianie żelaza. Podobnie jest w przypadku napojów słodkich, np. coca-coli, która zawiera dużo fosforanów. Powinno się też unikać niektórych związków chemicznych, takich jak szczawiany, występujące m.in. w komosie, szpinaku, szczawiu czy soi. Zaleca się również znaczne ograniczenie alkoholu.

Rola żelaza jest ogromna. Pierwiastek ten przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego niedobór może nieść za sobą poważne konsekwencje. Warto zawczasu zadbać o dietę bogatą w żelazo, by nie musieć martwić się o anemię czy inne skutki niedokrwistości. Jeśli potrzebujesz odżywczej diety, która pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie i samopoczucie, postaw na wartościową, pełną niezbędnych składników odżywczych dietę pudełkową! Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: