12 kwietnia 2023

Jak sobie poradzić z zatrzymywaniem się wody w organizmie?

Czy zdarzyło Ci się „przytyć” dwa lub trzy kilogramy w przeciągu dnia? Bardzo możliwe, że to nie nagły przyrost tłuszczu, tylko zatrzymana woda w organizmie. Nadmierne zatrzymywanie wody w ciele jest dość częstą przypadłością, która jeśli powraca zbyt często, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i sprzyjać rozwojowi chorób. Jest też powodem dyskomfortu, negatywnie wpływa na wygląd i może nieść za sobą długotrwałe konsekwencje. Jak zatem radzić sobie w przypadku nadmiernej ilości wody w organizmie?

Po czym poznać nadmiar wody w organizmie?

Problem nadmiaru wody w organizmie jest zazwyczaj łatwy do rozpoznania, choć oczywiście u każdego będzie przejawiał się inaczej. Główne objawy zatrzymania wody w organizmie to:

  • powstawanie opuchlizny na twarzy, nogach czy dłoniach,
  • uczucie ciężkości,
  • wzrost masy ciała,
  • wahania wagi,
  • cellulit wodny,
  • ciągłe uczucie zmęczenia i brak koncentracji.

Przyczyny nadmiaru wody w organizmie

Mogłoby się zdawać, że zatrzymanie wody w organizmie jest spowodowane zbyt dużą ilością płynów. Nic bardziej mylnego! To właśnie niewystarczające nawodnienie jest przyczyną zatrzymania wody w organizmie. Nasze ciało broni się przed odwodnieniem i zaczyna gromadzić w tkankach wodę, jednocześnie wydalając ją w mniejszych ilościach. Temu procesowi sprzyja spożywanie dużej ilości alkoholu, który jest bardzo moczopędny i prowadzi tym samym do szybkiego deficytu płynów. Na zatrzymywanie wody w organizmie ma też wpływ siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna oraz przyjmowanie niektórych leków. Bardzo istotna w tej kwestii jest również nieodpowiednia dieta obfita w sól, którą znaleźć można w wysoko przetworzonej żywności; słone paluszki, solone orzeszki czy inne słone przekąski spożywane w nadmiarze z pewnością nie pomogą nam pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.

Sposoby na zatrzymywanie wody w organizmie

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych sposobów na radzenie sobie z tym problemem:

  1. Pij dużo wody, najlepiej czystej, a jeśli wolisz smakową, postaw na niesłodzone soki, ziołowe herbaty czy dodatki w postaci cytryny bądź mięty. W ten sposób dasz organizmowi do zrozumienia, że magazynowanie wody w organizmie nie jest konieczne i że można uregulować jej ilość. Staraj się też unikać kawy i spożywać płyny regularnie, nie zaś w dużych ilościach naraz.
  2. Postaw na ruch! Dużo aktywności fizycznej pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, m.in. wspomagając krążenie i metabolizm. Wraz z potem organizm usuwa nie tylko zbędne produkty przemiany materii, ale przede wszystkim nadmiar wody. Niekoniecznie trzeba zacząć chodzić na siłownię – czasem wystarczy codzienny spacer, użycie schodów zamiast windy czy kilka ćwiczeń, zwłaszcza jeżeli wiele czasu w ciągu dnia spędzamy w pozycji siedzącej.
  3. Ogranicz spożycie soli. Sól jest obfita w sodę, której nadmiar skutkuje zatrzymywaniem wody w organizmie. Prócz słonych przekąsek czy fast foodów postaraj się też spożywać mniej gotowych sosów, zup w proszku i konserw. Postaw na ziołowe przyprawy, uważaj jednak na mieszanki przyprawowe, często bowiem na pierwszym miejscu w składzie mają one właśnie sól.
  4. Spożywaj dużo błonnika, ponieważ usprawnia on procesy trawienne i pomaga radzić sobie z nadmiarem wody w jelitach. Bogatym źródłem błonnika są m.in. owoce i warzywa, które posiadają dodatkowo mnóstwo witamin i składników odżywczych, a także samej wody, pobudzają też pracę nerek.

Jeśli nie wiesz, jak dobrać dietę, by szybko pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, napisz do nas, a pomożemy Ci wybrać odpowiednie menu! Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: