17 czerwca 2021

Jak przyspieszyć swój metabolizm?

Często za swój przyrost wagi lub problemy z odchudzaniem obwiniamy wolny metabolizm. Ograniczamy kalorie, zaczynamy być bardziej aktywni, a waga cały czas stoi. Czy winowajcą rzeczywiście jest nasz metabolizm?

Co to jest metabolizm?

Metabolizm, to wszystkie procesy chemiczne zachodzące w naszym ciele, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, tj. oddychania, naprawy komórek oraz trawienia pokarmu. Procesy te wymagają energii. Minimalna ilość jakiej potrzebuje organizm do przeprowadzenia tych procesów chemicznych nazywana jest podstawową przemianą materii. Istnieje wiele kalkulatorów online, które mogą obliczyć Twoje dzienne zapotrzebowanie na energię. Zwróć uwagę na te, które używają równania Harrisa-Benedicta.

Co zrobić, aby przyspieszyć metabolizm?

1. Ćwicz. Regularna aktywność fizyczna jest najskuteczniejszym sposobem na przyspieszenie metabolizmu. Ćwicz regularnie przynajmniej 150 minut tygodniowo. Aby jeszcze bardziej podkręcić swój metabolizm uprawiaj sport na czczo, przed śniadaniem, ponieważ post przed porannymi ćwiczeniami może zmniejszyć 24-godzinne spożycie energii, a także wzmagać procesy utleniania tłuszczów w trakcie treningu. Z tego względu, pominięcie śniadania przed ćwiczeniami prowadzi do ujemnego dziennego bilansu energetycznego i przyczynia się do skuteczniejszej redukcji masy ciała.

2. Pij wodę. Nawodniony organizm, to zdrowy organizm. W trakcie dnia nie zapominaj o piciu wody, ponieważ jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Woda wspomaga procesy trawienne, utrzymuje prawidłowy poziom temperatury naszego organizmu, usuwa szkodliwe toksyny oraz nawilża skórę. Zaleca się wypijania około dwóch litrów dziennie, ale dokładna ilość zależy od poziomu aktywności i wieku.

3. Wprowadź do swojej diety białka. Zwiększona liczba produktów białkowych w diecie przyspiesza tempo metabolizmu o 15-30 %. Białka wymagają większych nakładów energii w procesie trawienia, dlatego organizm jest zmobilizowany aby przyspieszyć metabolizm. W swojej diecie sięgaj więc po jogurty, chude mięso, jajka, ryby, rośliny strączkowe, sery, orzechy.

4. Jedź regularnie. Ciało opiera się na równowadze i regularności. Jedzenie o stałych porach może pomóc w utrzymaniu równowagi metabolicznej. Gdy jemy dużo, a następnie przez długi okres czasu nie spożywamy żadnych pokarmów, nasz organizm będzie wolniej spalał kalorie i przechowywał większe ilości komórek tłuszczowych. Dla utrzymania prawidłowego poziomu metabolizmu zaleca się jeść kilka mniejszych posiłków w trakcie dnia w odstępie 3-4 godzin.

5. Zredukuj stres, ponieważ wpływa on na poziom hormonów i może powodować, że organizm wytworzy więcej kortyzolu niż zwykle. Kortyzol, to hormon, który pomaga regulować apetyt. Podwyższony poziom kortyzolu prowadzi do zaburzeń odżywiania, co prowadzi do niezdrowych wzorców żywieniowych, które mogą zaburzać prawidłowy poziom metabolizmu..

6. Wysypiaj się, aby przyspieszyć metabolizm. Regularna bezsenność może spowolnić metabolizm. Jeśli cierpisz na bezsenność, jednym z najlepszych sposobów na przezwyciężenie tego jest wykonywanie większej ilości ćwiczeń, najlepiej na świeżym powietrzu. Pomocne mogą być również ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, podobnie jak zmniejszenie spożycia alkoholu.

7. Pij zieloną herbatę, aby zwiększyć metabolizm. Chociaż badania nie były w stanie definitywnie udowodnić, że zielona herbata wpływa pozytywnie na metabolizm, istnieją pewne dowody na to, że substancje zawarte w herbacie, mogą stymulować metabolizm. Nie jest pewne, czy w filiżance zielonej herbaty jest ich wystarczająco dużo, aby coś zmienić, ale ponieważ zielona herbata jest również pełna przeciwutleniaczy, jej wypicie z pewnością nie zaszkodzi.

Chcesz zamówić dietę pudełkową w Mysłowicach, a może interesuje Cię catering dietetyczny w Mikołowie? Zamów go online! Do wyboru masz kilkadziesiąt polskich miast!