14 listopada 2022

Jak poradzić sobie z dietą w okresie świątecznym?

Na co dzień pilnujesz tego, co jesz lub regularnie spożywasz posiłki przygotowane przez nasz catering. Wszystko jest pod kontrolą, a efekty diety są zadowalające: tracisz zbędne kilogramy lub budujesz masę mięśniową, a ponadto czujesz, że zdrowa dieta przekłada się na lepsze samopoczucie. Są jednak takie okresy w roku, kiedy zbilansowany plan posiłków zostaje zaburzony i niewątpliwie należą do nich Święta Bożego Narodzenia. Zadajesz sobie pytanie: jak przetrwać Święta na diecie? Oczywiście są na to proste sposoby, wystarczy „z głową” przygotować świąteczne potrawy. Wszystko wyjaśnimy w naszym artykule.

Dieta a Święta – jak to pogodzić?

Jeśli Twoim zadaniem jest przygotowanie świątecznego menu, jesteś na doskonałej drodze do tego, by przetrwać ten z pozoru trudny okres dla każdej osoby na diecie. Jako że Ty odpowiadasz za posiłki, możesz wprowadzić pewne modyfikacje w ich składzie i w pewnych przypadkach nawet rodzina nie zorientuje się, że przepis został lekko zmieniony. Tak naprawdę chodzi o to, by niezbyt zdrowe składniki zamieniać na bardziej dietetyczne lub bardziej odżywcze odpowiedniki. Poniżej znajdują się nasze propozycje i wskazówki, jak mądrze przygotować dania na wigilijną kolację. Bierzemy pod lupę najpopularniejsze świąteczne potrawy.

Barszcz czerwony z uszkami – z założenia wigilijny barszcz jest zupą postną, przygotowaną na wywarze warzywnym, więc śmiało można powiedzieć, że jest to bezpieczna zupa dla osób na diecie. Istnieje jednak spora grupa ludzi, którzy zupę przygotowują na wywarze z wędzonego boczku – ta wersja już nie jest light, więc jeśli preferujesz tę wersję barszczu, lepiej przerzuć się na wywar warzywny. Jeśli można mówić o bombie kalorycznej w barszczu, to zdecydowanie są to uszka – postaraj się ograniczyć ich liczbę do minimum.

Zupa grzybowa – nie wyobrażasz sobie zupy z grzybów bez tłustej śmietany? Postaraj się z niej zrezygnować, ponieważ to tylko niepotrzebne, dodatkowe kalorie. Możesz ją zastąpić jogurtem naturalnym.

Zupa rybna – jeśli ugotujesz zupę na chudych rybach, np. na dorszu, będzie można się nią zajadać przez całe Święta bez obaw o dodatkowe centymetry w pasie. Pamiętaj, by dodać do niej sporo warzyw, by wzbogacić jej smak.

Pierogi z kapustą i grzybami – trzeba przyznać, że pierogi nie należą do dań dietetycznych, jednak większość osób nie wyobraża sobie bez nich Świąt. Można jednak zrobić coś, by były bardziej odżywcze i mniej kaloryczne. W tym celu zrezygnuj z dodawania tłuszczu do farszu, a samo ciasto wyrób z dodatkiem mąki gryczanej lub orkiszowej, dzięki czemu pierogi będą miały więcej składników odżywczych.

Kompot z suszu – kompot z suszonych owoców zazwyczaj wykonuje się z jabłek, a te z kolei mają dość dużo cukru. By obniżyć kaloryczność tego specyficznego napoju, warto więc wybrać owoce, które mają mniej fruktozy, np. śliwki, żurawina, aronia czy jagody.

Kapusta z grochem – to dość ciężkostrawne danie, dlatego by uniknąć problemów żołądkowych, warto dodać do niego sporą ilość sproszkowanego kminku, który dobrze wpływa na trawienie.

Ryba po grecku – głównym składnikiem tego dania nie musi być tradycyjny karp, który jest przecież tłusty. Warto zastąpić go dorszem. By jeszcze bardziej „odchudzić” potrawę, warto zrezygnować z panierki, ale też ze smażenia na rzecz pieczenia w piekarniku.

Świąteczne ciasta – niewiele osób wyobraża sobie święta bez świątecznych, pachnących wypieków. Tradycyjne ciasta są kaloryczne, ale jeśli zastąpisz cukier miodem, stewią czy ksylitolem, będą bardziej light. Masło z kolei może być zastąpione bananowym purée lub jogurtem naturalnym, a mąka pszenna, jak już wcześniej zostało wspomniane, może być zastąpiona mąką orkiszową, gryczaną bądź żytnią.

Dieta w Święta a ruch

Powyższe dania lekkostrawne na Święta pozwolą Ci przetrwać świąteczne biesiadowanie z rodziną. Jednak z uwagi na to, że tradycją jest spędzanie niemal całych Świąt przy stole, zapewne i tak zjesz więcej niż zazwyczaj. Pamiętaj zatem o ruchu. Oczywiście nie mamy na myśli joggingu czy siłowni, ale krótki spacer z najbliższymi na pewno poprawi humor i korzystnie wpłynie na metabolizm.

Po okresie świątecznym zachęcamy jednak do powrotu do diety pudełkowej, która pozwoli Ci utrzymać dobrą formę!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: