9 marca 2023

Jak dbać o zdrowie jelit?

Jelita nazywane są drugim mózgiem. Dlaczego? Ponieważ odbywa się tam wiele procesów, i to nie tylko trawiennych, które mają wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Jelita stale komunikują się z mózgiem, a niekiedy potrafią nawet działać bez jego pomocy. Wpływają na nasz stan emocjonalny i nastrój, ostrzegają przed szkodliwymi substancjami, wywołując biegunkę lub wymioty, wspomagają układ odpornościowy organizmu, a także zapewniają obronę immunologiczną organizmu dzięki licznym mikroorganizmom. Ich nieprawidłowe działanie może prowadzić nie tylko do problemów fizycznych, takich jak ból brzucha, zaparcia czy nawet zespół jelita drażliwego, ale też do powstawania chorób w mózgu, np. depresji i lęku. Właśnie dlatego warto tak bardzo dbać o florę bakteryjną jelit. Jak to zrobić?

Po pierwsze zdrowe jedzenie i picie

By zachować równowagę mikroflory bakteryjnej jelit, należy stanowczo unikać przetworzonej żywności, fast foodów i produktów bogatych w cukier, ich nadmiar prowadzi bowiem do rozszczelnienia połączeń między komórkami jelita. Większe cząstki niestrawionego pokarmu dostają się wówczas do organizmu, co może wywołać stan zapalny, m.in. biegunki, wzdęcia czy też różne infekcje, a w dalszej konsekwencji – rozwój chorób. By dbać o jelita, warto spożywać probiotyki, które zawierają bakterie kwasu mlekowego wspomagające regenerację nabłonka jelit i jego uszczelnienie. Można je znaleźć w maślankach, jogurtach, kefirach, a także kiszonkach warzywnych.

Ogromną rolę odgrywa również błonnik, który przyspiesza perystaltykę jelit, zmniejsza uczucie głodu i reguluje rytm wypróżnień. Błonnik pokarmowy zawierają takie produkty, jak:

  • świeże warzywa i owoce,
  • produkty pełnoziarniste,
  • kasza jęczmienna i gryczana,
  • brązowy ryż,
  • otręby pszenne.

Kluczowe w utrzymaniu prawidłowej pracy jelit jest także spożywanie odpowiedniej ilości wody, czyli przynajmniej dwóch litrów dziennie. Brak wystarczającej ilości płynów powoduje zaburzenie kondycji jelit – w jelicie grubym wytwarza się wówczas wiele toksycznych substancji, zaś resztki pokarmu zostają zatrzymane w organizmie, powodując zaparcia. Do tych dwóch litrów nie zalicza się kawa oraz alkohol, który ma bardzo zły wpływ na utrzymanie zdrowego układu pokarmowego, powoduje bowiem uszkodzenie nabłonka jelit, upośledzając ich szczelność; może także prowadzić do nadmiernego rozrostu populacji bakterii w jelicie cienkim.

Po drugie aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna to podstawa w utrzymaniu zdrowych jelit. Ruch nie tylko usprawnia motorykę jelit, ale też reguluje apetyt, przeciwdziała zaparciom i zmniejsza ryzyko chorób układu pokarmowego. Gdy uprawiamy sport, idziemy pobiegać czy chociażby wybieramy się na spacer, poprawiamy tym samym perystaltykę jelit, a to pomaga w wydalaniu kału z jelita grubego. Warto zadbać o aktywność fizyczną, zwłaszcza jeśli większość czasu spędzamy siedząc przed ekranem komputera. Jelita lubią ruch – co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Po trzecie unikanie stresu i zdrowy sen

Przewlekły stres to udręka ogromnej liczby osób. W trakcie napięcia żołądek może opróżniać się z opóźnieniem, co powoduje długotrwałe uczucie pełności w brzuchu, to zaś zaburza regularne spożywanie posiłków. Ciągły stres, zabieganie i niedobór snu prowadzą do zaburzenia pracy jelit, często powodując zespołu jelita drażliwego, objawiający się nieustannymi zaparciami, wzdęciami i biegunkami. Szybki tryb życia przekłada się na zbyt prędkie spożywanie posiłków i płynów, co skutkuje połykaniem powietrza, a dalej: powstawaniem gazów. Na mikrobiom jelitowy ma też negatywny wpływ zła jakość snu, co udowodniło już wiele badań naukowych. By zadbać o zdrowe jelita, należy zatem spróbować, na ile jest to możliwe, unikać stresowych sytuacji oraz zapewnić sobie odpowiednią ilość i jakość snu.

Zdrowe jelita to klucz do szczęścia

Dbać o jelita można na wiele sposobów, lecz należy pamiętać, że każdy organizm działa inaczej. Nie można jednak zaprzeczyć, że odpowiednia dieta jelitowa, ruch i spokojny, powolny tryb życia przyczyniają się do zachowania zdrowia jelit. Jelita wspomagają zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, a w końcu dobre samopoczucie to zadowolony człowiek.

Nie wiesz, co jeść, by zachować zdrowe jelita? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wybrać dietę dostosowaną do Twoich potrzeb! Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: