5 lutego 2024

Ile trawi się jedzenie?

Trawienie jest niezwykle skomplikowanym procesem, który zachodzi w naszym organizmie, aby przekształcić spożywane jedzenie w składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Ten fascynujący proces obejmuje szereg etapów, a jego czas trwania może różnić się w zależności od rodzaju spożywanego posiłku. Ile trawi się jedzenie?

Proces trawienia krok po kroku

Trawienie pokarmu przebiega w następujący sposób:

 1. Początek w jamie ustnej – proces trawienia rozpoczyna się od pierwszego kęsa. Ślina dzięki odpowiednim enzymom rozpoczyna rozkład węglowodanów i łatwostrawnych tłuszczy.
 2. Przejście do żołądka – po przejściu przez przełyk jedzenie trafia do żołądka. Tutaj kwaśny sok żołądkowy oraz enzymy trawienne, takie jak pepsyna, rozkładają białko na mniejsze cząsteczki. Następuje rozdrabnianie pokarmu, który staje się płynny.
 3. Trzustka w akcji – enzymy trawienne wydzielane przez trzustkę pomagają dalszemu rozkładowi substancji odżywczych. Z wątroby spływa żółć aktywująca enzymy trzustkowe, które powodują rozbijanie cząstek tłuszczów w kwasy tłuszczowe. Te enzymy są transportowane do dwunastnicy, gdzie zachodzi główna część trawienia pokarmów.
 4. Dwunastnica i jelito cienkie – to tutaj odbywa się najważniejsza absorpcja składników odżywczych i ostateczne trawienie cukrów złożonych i pozostałych elementów. Drobne cząsteczki są wchłaniane przez komórki ściany jelita cienkiego i przekazywane do krwiobiegu.
 5. Jelito grube – w tej fazie niestrawione resztki pokarmowe przechodzą do jelita grubego, gdzie następuje proces wchłaniania wody i formowania się kału.

Jak długo jedzenie zalega w żołądku?

Czas, jaki jedzenie spędza w żołądku, może różnić się w zależności od rodzaju posiłku. Lekkie dania zalegają w żołądku zazwyczaj do dwóch godzin, a te bardzo obfite – nawet do siedmiu. Co ciekawe, płynne posiłki i napoje opuszczają żołądek niemal od razu. Warto zwracać uwagę na zachowanie odpowiednich przerw między posiłkami, najlepiej 3-4 godzinne, które pozwolą na prawidłowe trawienie i równomiernie rozłożenie pokarmu, zapobiegając uczucia ciężkości na żołądku. Ponadto pozwalają zachować prawidłowy poziom glukozy we krwi i odciążają układ trawienny, który nie powinien być w stałej aktywności.

Co trawi się najdłużej?

Cały proces trawienia, począwszy od momentu spożycia pokarmu, aż do momentu wydalenia resztek niestrawionego jedzenia, może trwać od 24 do 72 godzin. Indywidualne różnice mogą wpływać na ten czas, w tym tempo trawienia w przewodzie pokarmowym, rodzaj diety, a także stan zdrowia organizmu. Warto wiedzieć, że:

 • najdłużej trawią się tłuszcze – ze względu na swoją złożoną strukturę chemiczną enzymy trawienne potrzebują więcej czasu na ich rozkład;
 • długo trawią się też produkty odzwierzęce, takie jak wieprzowina, boczek, karkówka;
 • dłuższy czas trawienia mają również produkty zbożowe mające wysoką zawartość glutenu;
 • najszybciej trawią się cukry proste, owoce, warzywa i składniki pokarmowe zawierające błonnik.

Co może przyspieszyć czas trawienia?

Trawienie może poprawić:

 • aktywność fizyczna,
 • picie dużej ilości wody,
 • dieta lekkostrawna,
 • dużo błonnika w posiłkach,
 • mniejsze porcje o regularnych porach,
 • unikanie, na ile to możliwe, stresu,
 • unikanie napojów gazowanych,
 • unikanie jedzenia tuż przed snem.

Jeżeli chcesz poprawić trawienie i zależy Ci na regularnych posiłkach, obfitych w błonnik i inne wartościowe składniki odżywcze, postaw na dietę pudełkową! Nasz catering działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: