1 czerwca 2023

Ile człowiek wytrzyma bez jedzenia?

Jedzenie jest jedną z podstawowych ludzkich potrzeb. Bez odpowiedniej ilości pożywienia nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Ale co się stanie, gdy zostaniemy pozbawieni jedzenia przez pewien czas? Ile czasu człowiek może przeżyć bez posiłku? I jakie są tego konsekwencje?

Definicja głodu

Chyba każdy z nas wie, że głód to bardzo dojmujące odczucie, które wiąże się z burczeniem w brzuchu, nerwowością i osłabieniem. Czym dokładnie jest głód? To stan organizmu związany z niedoborem pożywienia, a co za tym idzie, to brak pokarmu do trawienia w żołądku. Głód jest również popędem ludzkim lub zwierzęcym, który prowadzi do zachowań skierowanych na zdobywanie jedzenia. Powoduje go głównie niski poziom glukozy we krwi. By człowiek mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje energii, a w przypadku braku jedzenia nie jest ona dostarczana organizmowi, co niesie za sobą wiele konsekwencji.

Na początku nasz organizm pobiera rezerwę glikogenową, która jest zapasową formą glukozy przechowywaną w mięśniach i wątrobie. Glikogen może wystarczyć na około dwie doby. Gdy zasoby glikogenu zostaną wyczerpane, organizm przechodzi w stan głodu, w którym zaczyna się rozkład tkanek, aby dostarczyć energię potrzebną do podstawowych funkcji życiowych.

Etapy głodu

W przypadku braku dostępu do jedzenia organizm przechodzi przez kolejne etapy. Pierwszym z nich jest katabolizm, w którym dochodzi do rozkładu białek mięśniowych w celu uzyskania aminokwasów, które mogą być przekształcone w glukozę przez proces zwany glukoneogenezą. Ten etap może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od zapasów tłuszczu i masy ciała danej osoby.

Kolejnym etapem jest ketogeneza, w której organizm zaczyna produkcję ketonów, które stanowią alternatywne źródło energii dla mózgu. Ketony są wytwarzane z kwasów tłuszczowych, uwalnianych ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej. Ten proces zachodzi, gdy organizm jest w stanie głodzenia przez dłuższy czas.

W przypadku ekstremalnych warunków, takich jak długotrwałe posty, głód lub niedożywienie, organizm przechodzi w stan wyniszczający, w którym dochodzi do poważnych uszkodzeń narządów i funkcji życiowych. Ten etap może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i w ostateczności do śmierci.

Jakie są objawy zagłodzenia?

Nasz organizm szybko daje do zrozumienia, że zaczyna brakować mu pokarmu. Główne objawy uczucia głodu to:

  • ból brzucha,
  • szybkie pogorszenie nastroju,
  • zawroty głowy,
  • spadek temperatury ciała,
  • przyspieszony oddech,
  • osłabienie,
  • nudności,
  • spowolnione tętno.

Skutki zagłodzenia organizmu

Warto podkreślić, że brak odpowiedniej ilości pożywienia ma poważne skutki dla organizmu. W miarę upływu czasu dochodzi do utraty masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej, zaburzenia krążenia, osłabienia układu odpornościowego, zaburzenia funkcji oddychania i uszkodzeń narządów wewnętrznych. Organizm staje się bardziej podatny na infekcje, choroby i inne poważne komplikacje.

Ważne jest również zauważenie, że brak regularnego pokarmu prowadzi do niedoborów składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i białka. To może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niedokrwistość, osłabienie układu kostnego, zaburzenia hormonalne i problemy z układem nerwowym.

Jak długo człowiek jest w stanie wytrzymać bez jedzenia?

Człowiek dysponuje różnymi zapasami energetycznymi, jednak i one w końcu się wyczerpią. Wielu ekspertów zgadza się, że zdrowy człowiek byłby w stanie przeżyć bez jedzenia 3 tygodnie. To jednak tylko ogólna ocena, która może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, zwłaszcza ogólnego stanu zdrowia, wagi, wieku czy przez wzgląd na większą aktywność fizyczną. Warto też wiedzieć, że organizm przeciętnej kobiety jest w stanie wytrzymać więcej dni bez jedzenia niż organizm mężczyzny poprzez większą ilość tkanki tłuszczowej w porównaniu do tkanki mięśniowej.

Bez picia natomiast, jak wiadomo, człowiek potrafi przeżyć znacznie krócej, bo około 3 dni, woda bowiem utrzymuje odpowiednią gęstość krwi i płynów ustrojowych. Zarówno głodówki, jak i odwodnienia mają bardzo zły wpływ na nasz stan zdrowia i mogą nawet prowadzić do śmierci.

Jeżeli zależy Ci na regularnych, zdrowych posiłkach, a nie masz czasu na gotowanie, skontaktuj się z nami i uniknij częstego uczucia głodu! Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: