12 maja 2023

Dlaczego warto jeść awokado?

Awokado to ostatnio niezwykle popularny owoc. Jego motyw można dziś znaleźć wszędzie – na odzieży, zabawkach, poduszkach i wielu innych produktach. Awokado jest dalekim kuzynem naszej polskiej gruszki. Skąd wziął się fenomen tego pochodzącego z Meksyku owocu? Awokado znane jest ze swoich właściwości leczniczych, i choć należy do kalorycznych owoców, może mieć nawet właściwości odchudzające. Dlaczego jeszcze warto jeść awokado?

Wartości odżywcze awokado

Awokado to bogate źródło wielu witamin i składników odżywczych, m.in. witaminy C, E, K i B6; zawiera ryboflawinę, kwas foliowy, potas, miedź, magnez oraz niacynę. Ponadto ma w sobie luteinę, beta-karoten oraz zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Spożycie awokado pomaga utrzymać uczucie sytości dzięki dużej zawartości błonnika i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, to zaś może wspomóc proces odchudzania. Spożywanie tego owocu spowalnia także rozkład węglowodanów, co wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Awokado zawiera również sterole roślinne, które zmniejszają poziom cholesterolu, a co za tym idzie, zapobiegają chorobom sercowo-naczyniowym. Tak bogaty w składniki odżywcze owoc nie tylko dobrze wpłynie na nasze zdrowie i dietę, ale też pomoże nam dostarczyć wielu potrzebnych elementów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak jeść awokado?

Zanim kupimy meksykański owoc, warto mieć pewność, że jest dojrzałe. Niedojrzałe awokado charakteryzuje się dużą twardością i gorzkim smakiem, ma też bardziej zieloną skórkę. Można oczywiście zaczekać, aż zmięknie, lecz wymaga to cierpliwości. Dojrzałe awokado ma miękki miąższ, zaś jego skórka jest ciemniejsza. Można je jeść na wiele sposobów. Dobre awokado doskonale nadaje się do smarowania pieczywa w taki sam sposób co masło. Warto je włożyć do sałatki, krojąc w kostkę. Można też zrobić olej z awokado do smażenia potraw, a także popularną pastę guacamole. Owoc ten świetnie sprawdzi się również jako baza do koktajlu. Warto wiedzieć, że pestki awokado są jadalne – po starciu mogą służyć jako przyprawa, a nawet napar do herbaty. Należy pamiętać, by przechowywać awokado w lodówce, gdy jest dojrzałe.

Co daje regularne spożywanie awokado? Zalety owocu

Mimo że awokado to jeden z najbardziej kalorycznych owoców, zawarte jednonienasycone kwasy tłuszczowe powodują, że niweluje uczucie głodu na długo, a co za tym idzie, nie mamy potrzeby podjadania. Badania wykazały, że dieta bogata w awokado dzięki szeregowi wartości odżywczych może regulować ciśnienie krwi, poprawić perystaltykę jelit, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę. Co jeszcze daje regularne jedzenie awokado? Składniki w nim zawarte mogą wpływać na produkcję hormonów szczęścia z pomocą kwasu foliowego, który może nawet przyczyniać się do zapobiegania depresji.

Pozytywny wpływ awokado na organizm człowieka jest nieprzeceniony. Właśnie dlatego włączenie awokado do codziennej diety to doskonały pomysł – w końcu dostarczanie odpowiednich składników mineralnych i witamin to podstawa zdrowego ciała i umysłu. Choć jego smak nie wszystkim odpowiada, warto próbować na różne sposoby zawrzeć w swojej diecie ten przypominający kształt gruszki owoc, by wspomóc swój organizm.

Chcesz włączyć do swojej diety awokado i inne zdrowe, pełnowartościowe produkty? Skorzystaj z diety pudełkowej! Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: