Trudno uniknąć widoku słodyczy – wystarczy wejść do sklepu, by od razu natrafić na wypełnione słodkościami półki. Często znajdują się one tuż przy kasie, tak że trudno się powstrzymać, by nie sięgnąć po małego batonika czy niewinną czekoladkę. Sam widok słodyczy powoduje, że aż cieknie nam ślinka. Skąd zatem bierze się ich fenomen i jak powstrzymać nadmierny apetyt na słodycze?
Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować częstą chęć sięgania po słodkie przekąski. Regularne ich spożycie, np. kilka razy dziennie, sprawia, że trzustka powoduje wyrzut insuliny, która ma zmniejszyć poziom cukru we krwi. Gdy następuje jej spadek, szybko pojawia się uczucie głodu i obniżenie energii, a co za tym idzie – ponowna chęć spożycia czegoś słodkiego. Co więcej, gwałtowny spadek cukru niesie za sobą kolejne konsekwencje, czyli spadek serotoniny, która jest odpowiedzialna za dobre samopoczucie. Nietrudno zatem poprawić sobie humor i sięgnąć po kawałek czekolady. Nadmierny apetyt na słodycze pojawia się też często u kobiet przed miesiączką przez wzgląd na zaburzenia gospodarki hormonalnej, kiedy spada poziom estrogenów w stosunku do progesteronu, a dalej – zmniejsza się poziom serotoniny. Wzmożony apetyt na słodkie jest też skutkiem niektórych chorób, np. cukrzycy lub kandydozy. Może go także powodować niedobór magnezu, chromu i cynku.
W związku z tym, że cukier pozwala na szybki (ale też krótkotrwały) wzrost energii, brak odpowiedniej ilości snu i zmęczenie powodują zwiększony apetyt na słodycze. Po produkty, które zawierają cukier, sięgamy też częściej przy gorszym samopoczuciu. Właśnie dlatego osoby cierpiące na depresję nieraz zajadają się słodyczami – chcąc poczuć chwilowe szczęście, jedzą słodkie przekąski, które pozwalają na krótkie zwiększenie poziomu serotoniny. Z nadmiernym apetytem na słodkie wiąże się też poziom kortyzolu (hormon stresu), który odpowiada za pozyskiwanie energii w stresowych sytuacjach. Dlatego też gdy jesteśmy zestresowani, mamy potrzebę zjedzenia batonika, który zwiększy poziom glukozy. Warto jednak wiedzieć, że długotrwały stres powoduje zaburzenia tego hormonu, co może nieść za sobą negatywne konsekwencje.
Nadmiar cukru negatywnie wpływa na nasze zdrowie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. A jednak trudno go sobie odmówić. Dlatego zamiast słodyczy postaw na inne przekąski i dania, które pomogą uregulować poziom cukru we krwi oraz dadzą Ci równie dużo energii! Oto, jakiego typu produkty warto jeść zamiast niezdrowych słodyczy:
Odpowiednia dieta w celu redukcji nadmiernego apetytu na słodycze to nie wszystko. Ważne jest też prawidłowe nawodnienie i wystarczająca ilości snu. W przypadku wątpliwości co do naszego zdrowia nie bójmy się wykonać odpowiednich badań. Warto pamiętać, że najtrudniejszy w odstawianiu słodyczy jest pierwszy tydzień – później będzie już tylko prościej, a słodki smak stanie się nam coraz mniej potrzebny do szczęścia.
Potrzebujesz zbilansowanej diety? Skontaktuj się z nami! Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: