2 listopada 2022

Dieta pudełkowa dla cukrzyków

Przyjmuje się, że zasady żywienia, które obowiązują osoby chore na cukrzycę, są najzdrowszym modelem żywienia. To dlatego na dietę dla cukrzyków przechodzą nie tylko osoby borykające się z tym problemem, ale też takie, które chcą ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów oraz zadbać o szczupłą, zdrową sylwetkę. Jednak przygotowywanie posiłków dla cukrzyków może się okazać nie lada wyzwaniem, lecz z pomocą przychodzi możliwość zamówienia diety pudełkowej. Na czym w takim razie polega catering dla diabetyków?

Cukrzyca – rodzaje

Współcześnie cukrzycę określa się mianem choroby cywilizacyjnej. Powody jej występowania nie są do końca znane, jednak uznaje się, że wynika ona z czynników genetycznych, ale i środowiskowych. Choroba ta polega na tym, że w przypadku działania i wydzielania insuliny w organizmie dochodzi do nieprawidłowości, w efekcie czego dochodzi do upośledzenia przemiany glukozy, a jest to główne źródło energii. Istnieją dwie odmiany cukrzycy: I i II typu.

Cukrzyca typu I – zwana jest cukrzycą wieku młodzieńczego, ponieważ zazwyczaj ujawnia się w okresie dzieciństwa lub wczesnej młodości. Powodem pojawienia się choroby są czynniki genetyczne.

Cukrzyca typu II – zwana cukrzycą wieku dojrzałego, ponieważ dotyczy pacjentów po 40. r.ż. U chorych dochodzi do zmniejszenia się wrażliwości tkanek na insulinę, przez co jej produkcja jest zwiększona, a to niekorzystnie wpływa na możliwości wydzielnicze trzustki. W zaawansowanym stadium choroby może dojść do zaprzestania wydzielania insuliny.

Indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny

By przygotowywać zdrowe posiłki dla cukrzyka, należy poznać dwa podstawowe pojęcia: indeks oraz ładunek glikemiczny.

IG, czyli indeks glikemiczny jest wskaźnikiem, który porównuje szybkość wzrostu cukru we krwi po spożyciu danego produktu ze spożyciem takiej samej ilości czystej glukozy. Im niższy będzie IG, tym wolniejszy będzie wzrost poziomu glukozy we krwi.

Ładunek glikemiczny, czyli ŁG, określa, ile węglowodanów znajduje się w posiłku na podstawie IG oraz wielkości porcji. By obniżyć ŁG potrawy, należy zmniejszyć ilość produktów o wysokim IG, a zwiększyć objętość produktów o niskim IG. Właśnie na tym polega dieta cukrzycowa pudełkowa.

Wymienniki węglowodanowe

Wymiennik węglowodanowy (1 WW) równa się 10 g węglowodanów przyswajalnych (bez błonnika). Dietetycy podczas tworzenia jadłospisu do cateringu dla cukrzyków korzystają ze specjalnych tabel, w którym wskazany jest, jaka ilość danego produktu posiada 10 g węglowodanów. Dzięki temu mogą wymieniać dane elementy posiłku bez ryzyka, że u cukrzyka dojdzie do dużych wahań glukozy we krwi.

Dlaczego warto się zdecydować na dietę pudełkową dla cukrzyka?

Dobrze zbilansowany posiłek o odpowiednim indeksie glikemicznym jest wskazany w diecie cukrzyków. Prawda jest jednak taka, że osoby niedoświadczone, które nie interesują się dietetyką, nie zawsze są w stanie przygotować menu według ściśle określonych zasad żywieniowych dla cukrzyków. W takiej sytuacji warto zdecydować się na dietę pudełkową dla diabetyków, która opracowywana jest przez specjalistów. Jest to o tyle istotne, gdyż w przypadku niestosowania specjalnej diety, cukrzyk może się narazić na bardzo poważne zdrowotne konsekwencje.

Powikłania cukrzycowe mogą prowadzić do niewydolności nerek, utraty wzroku, stopy cukrzycowej (może prowadzić do amputacji), nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, a to tylko część możliwych konsekwencji.

W związku z powyższym warto mieć na uwadze, jak ważna jest odpowiednia dieta w życiu cukrzyka. Warto zadbać więc o swoje zdrowie i „oddać się” w ręce specjalistów. W LikEat oferujemy smaczną i zdrową dietę dla cukrzyków, z której na pewno będziesz usatysfakcjonowany!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: