29 sierpnia 2022

Dieta cukrzycowa – jadłospis

Dieta cukrzycowa to dieta przeznaczona dla osób z cukrzycą. Została opracowana w taki sposób, aby pomóc kontrolować poziom cukru we krwi i zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą. Na czym dokładnie polega? Jak powinien wyglądać codzienny jadłospis cukrzyka?

Cukrzyca – definicja choroby

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się wysokim poziomem cukru we krwi. Jest to spowodowane niezdolnością organizmu do wytwarzania lub reagowania na insulinę, czyli na hormon regulujący ilość cukru we krwi.

Istnieją dwa główne typy cukrzycy: typ 1 i typ 2. Cukrzyca typu 1 zwykle zaczyna się w okresie dziecięcym i objawia się skrajnym pragnieniem, nadmiernym odczuwaniem głodu, utratą wagi i częstym oddawaniem moczu. Cukrzyca typu 2 zwykle zaczyna się w późniejszym okresie życia, zazwyczaj u osób po 40. roku życia. Może być związana z otyłością i historią choroby w rodzinie.

Cukrzyca jest w rzeczywistości zaburzeniem metabolizmu. Oznacza to, że organizm nie może prawidłowo przetwarzać cukru i może to prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar, niewydolność nerek i ślepota. By uniknąć tych poważnych problemów zdrowotnych i utrzymać kontrolę nad poziomem glukozy we krwi, należy starannie zaplanować dietę.

Jak ułożyć jadłospis dla cukrzyka?

Osoby chore na cukrzycę powinny uważnie analizować skład spożywanej żywności i kontrolować jej wpływ na poziom cukru we krwi. Przygotowując menu dla diabetyków, należy skupić się na znalezieniu przepisów o niskiej zawartości węglowodanów.

Oto kilka najważniejszych wskazówek, jak przygotować menu dla diabetyków:

– należy unikać cukru i słodkich pokarmów
– powinno się zwiększyć porcje warzyw i owoców w diecie
– należy jeść więcej naturalnych produktów, takich jak pełne ziarna, fasola, soczewica i orzechy

Co można jeść chorując na cukrzycę?

Zdrowa dieta cukrzycowa obejmuje różnorodne produkty spożywcze ze wszystkich grup żywności, w tym warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste i niskotłuszczowe produkty mleczne. Ponadto w diecie powinny się znaleźć niewielkie ilości chudego białka, takiego jak ryby czy drób.

Kluczem do życia z cukrzycą jest umiejętność stosowania zbilansowanej diety, aby uzyskać potrzebne składniki odżywcze, nie przesadzając ze słodyczami i innymi pokarmami bogatymi w węglowodany.

Produkty bezpieczne dla diabetyków:

– owoce i warzywa – mają niską zawartość kalorii i cukrów, ale są bogate w błonnik i witaminy. Warzywa i większość owoców mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu pomagają regulować poziom cukru we krwi.


– białko, które można znaleźć w takich produktach jak: kurczak, ryby, fasola, jajka, produkty sojowe – białko ze źródeł takich jak ryby, kurczaki, jajka lub fasola jest ważne dla zdrowia i wzrostu mięśni. Pomaga również ustabilizować poziom cukru we krwi.


– nieprzetworzone ziarna (pieczywo ryżowe lub pełnoziarniste) – całe ziarna dostarczają energii bez szybkiego podnoszenia poziomu cukru we krwi. Zapewniają również błonnik i szereg innych składników odżywczych.


– produkty mleczne, takie jak ser lub jogurt – są również dobrym wyborem dla osób z cukrzycą, ponieważ zawierają wapń niezbędny do wzmocnienia kości.

Co na śniadanie dla cukrzyka?

Cukrzyk musi uważać na to co je i dotyczy to każdego posiłku. Śniadanie powinno mieć niski indeks glikemiczny, a także mniejszą zawartość tłuszczu i wysoką zawartość błonnika. Przykładowe śniadanie dla diabetyków może obejmować produkty pełnoziarniste, takie jak płatki owsiane, tosty pełnoziarniste z dżemem i jogurt.

Przykładowe śniadanie w LikEat w diecie Low IG wygląda następująco:

  • śniadanie: twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką, pumpernikiel, pomidorki koktajlowe
  • II śniadanie: sałatka z jajkiem, fasolką szparagową i fetą w dressingu musztardowo-miodowym

Co jeść na kolację dla cukrzyka?

Kolacja jest ważnym posiłkiem w ciągu dnia, którego nie należy pomijać. Powinna dostarczać odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczy. W naszym menu dla cukrzyków można znaleźć m.in. takie propozycje:

  • żółte curry z cukinią i kurczakiem, ryż brązowy
  • sałatka z makaronu pełnoziarnistego z warzywami
  • kubański pulled pork ze spaghetti pełnoziarnistym w sosie BBQ

Brzmi smacznie? Chorujesz na cukrzycę i masz problem z samodzielnym przygotowywaniem posiłków o niskim indeksie glikemicznym? Zamów dietę Low IG w LikEat!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: