2 sierpnia 2023

Dania na parze – zalety

Obróbka termiczna potraw ma wpływ na to, jak będzie ostatecznie wyglądać danie i jak wpłynie ono na nasz organizm. Ostatnio coraz modniejsze staje się gotowanie na parze, w opozycji do ciężkich potraw smażonych. Co oznacza taki sposób przygotowywania posiłków i jakie są największe zalety gotowania na parze?

Co wyróżnia potrawy gotowane na parze?

Od zwykłego gotowania to na parze różni się tym, że nie ma bezpośredniego kontaktu z wrzącą wodą. Mięso czy warzywa stają się miękkie dzięki działaniu pary wodnej, która krąży po naczyniu. Nie ma znaczenia, czy posłuży nam do tego garnek parowy, czy też użyjemy specjalnego sitka, kładąc na sitku bawełnianą ściereczkę. Najważniejsze, by szczelna pokrywka uniemożliwiała parze wydostanie się poza naczynie. Niektórzy zarzucają tej technice gotowania, że smak potraw jest mdły, ponieważ brakuje w nich tłuszczu, który jest głównym nośnikiem smaku. Wszystko jednak zależy od sposobu przyprawienia i ogólnego przyrządzenia dań. Świeże przyprawy i zioła mogą sprawić, że mdłe potrawy szybko zamienią się w smaczne i aromatyczne.

Pełnia składników odżywczych

Gotowanie na parze sprawia, że potrawy zachowują swoje składniki odżywcze. Wiele witamin z grupy B lub C i minerałów jest wrażliwych na działanie wysokiej temperatury, które w przypadku tradycyjnego gotowania przedostają się do wody i zostają w ten sposób utracone. Inaczej jest w procesie gotowania na parze – tutaj naturalne właściwości wielu produktów pozostają niezmienione. Potrawy z pary zachowują też znaczną część cennych dla naszego organizmu przeciwutleniaczy, a wartościowe składniki są przez nas lepiej przyswajalne. Najzdrowsze są zatem właśnie warzywa gotowane na parze.

Gotowanie na parze, czyli mniej kalorii i oszczędność czasu

Potrawy przygotowane na parze są bez oleju. Ograniczenie mniej tłustych potraw niesie za sobą spożywanie mniejszej ilości kalorii, co może okazać się dobrym pomysłem dla każdego, kto chce zrzucić kilka kilogramów. Ponadto nie tylko fast foody czy inne tłuste dania przygotowuje się szybko – czas gotowania na parze również może być błyskawiczny. Do parowaru można wrzucić wszystko potrzebne do pełnego obiadu, a gotowanie warzyw, mięsa czy innej żywności może nawet odbyć się jednocześnie. Nie trzeba sprawdzać, czy coś się nie przypala. W przypadku parowarów elektrycznych wystarczy jedynie ustawić czas gotowania i zająć się innymi sprawami.

Odciążenie żołądka

Mięso, zwłaszcza w panierce, smażone na patelni nasiąka tłuszczem, przez co jedzenie jest ciężkie i gorzej trawione przez żołądek. Dania przygotowane na parze to natomiast kwintesencja diety lekkostrawnej. Sprawdzą się dla osób z różnymi problemami zdrowotnymi, np. podwyższonym cholesterolem czy chorobami sercowo-naczyniowymi. Gotować na parze można dla całej rodziny, również dla niemowląt, którym planujemy rozszerzyć dietę, ponieważ delikatne, zdrowe posiłki z pary są bezpieczne dla żołądków małych dzieci.

Smaczne dania na parze z LikEat

Nie masz czasu na klasyczne gotowanie – czy to na parze, czy inaczej – a zależy Ci na lekkich, zdrowych posiłkach, dostarczanych regularnie? Sprawdź ofertę naszej diety pudełkowej! Oferujemy różnego rodzaju diety, które pełne są lekkich posiłków z pary i nie tylko. Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: