5 marca 2024

Czym jest zbilansowana dieta?

W dzisiejszych czasach przykładamy coraz większą wagę do tego, co jemy na co dzień, m.in. dzięki promowaniu zdrowej żywności w mediach społecznościowych. Świadomość tego, jak bardzo sposób odżywianie się ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, jest niezwykle istotna. W utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu pomaga odpowiednio zbilansowana dieta. Co kryje się pod tym pojęciem i jak wygląda rozkład składników odżywczych w zbilansowanej diecie?

Co to jest zbilansowana dieta?

Zbilansowana dieta to sposób odżywiania się, który zapewnia organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, białka, węglowodany, tłuszcze i wodę, we właściwych proporcjach. Jest to dieta, która dostarcza nam odpowiednią ilość energii, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Choć jest kojarzona z dietą odchudzającą i restrykcjami, tak naprawdę jest ona podstawą zdrowia każdego człowieka. Ogólne proporcje zbilansowanej diety to:

  • 10-15% pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Dobrymi źródłami białka są mięso, ryby, drób, jaja, nabiał, tofu, orzechy, nasiona oraz rośliny strączkowe.
  • 20-35% tłuszczu, przy czym większość tłuszczów powinna pochodzić z tłuszczów nienasyconych, takich jak tłuszcze roślinne, awokado, orzechy, nasiona oraz tłuste ryby.
  • 45-55% węglowodanów, z czego maksimum 10% z cukrów prostych, a także minimum 30 g błonnika. Zalecane jest wybieranie zdrowych źródeł węglowodanów, takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce, strączkowe i produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu.

Jest to jednak ogólny podział, który może różnić się w zależności od konkretnej diety, np. redukcyjnej lub dla sportowców. Równowaga między aktywnością fizyczną a spożyciem odpowiedniej liczby kalorii może przyczyniać się do utrzymania prawidłowego bilansu energetycznego.

Jak powinna wyglądać dieta zbilansowana?

Dieta zbilansowana powinna zawierać różnorodne grupy produktów spożywczych, aby zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych i zagwarantować indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne, zależne m.in. od wieku, wagi, stanu zdrowia, trybu życia i aktywności fizycznej. Składa się z różnorodnych grup produktów spożywczych, takich jak warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, zdrowe źródła białka i zdrowe tłuszcze. Regularne spożywanie zbilansowanej diety może przyczynić się do utrzymania prawidłowej masy ciała, poprawić stan zdrowia, zapewnić wzrost energii i witalności oraz zmniejszyć ryzyko wielu chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca i otyłość.

W zbilansowanej diecie kluczowe znaczenie ma także utrzymanie odpowiednich proporcji makroskładników, regularne spożywanie posiłków w ciągu dnia oraz unikanie żywności wysokoprzetworzonej. Ważne jest również dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu poprzez regularne spożywanie napojów, głównie wody.

Talerz zdrowego żywienia

Dieta zbilansowana to dieta pełna różnorodności. Na talerzu powinno się znaleźć kilka różnych rodzajów składników. Nie ma tu mowy o monotonii! 17 października 2020 roku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego po raz pierwszy przedstawił nowe wytyczne dotyczące zdrowego żywienia. Nowe zalecenia zostały zestawione i zaprezentowane w formie graficznej, przypominającej talerz, na którym widzimy zrównoważone proporcje różnorodnych, korzystnych dla organizmu produktów. Oczywiście dotyczą one osób, które nie cierpią na różne schorzenia – wówczas dietę powinien ustalać indywidualnie dietetyk.

Źródło: https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/

Jak zachować zbilansowaną dietę?

Prawidłowo zbilansowana dieta połączona z aktywnością fizyczną to klucz do naszego zdrowia. Warto poradzić się dietetyków i specjalistów, którzy ułożą spersonalizowany plan żywieniowy. Należy też pamiętać podczas zakupów, by zawsze mieć na uwadze dobranie odpowiedniej ilości warzyw i owoców oraz by stawiać na zdrowe zamienniki, np. pełnoziarniste pieczywo zamiast pszennego czy też nasiona roślin strączkowych w alternatywie dla czerwonego mięsa, zwłaszcza jeśli jesteśmy wegetarianami.

Jeżeli nie wiesz, jak ułożyć zbilansowaną dietę lub interesuje Cię zdrowa dieta odchudzająca, obfita w składniki mineralne, witaminy i zdrowe tłuszcze, postaw na dietę pudełkową! To gwarancja regularnych posiłków, smacznych i różnorodnych, z dokładnie obliczoną kalorycznością. Z nimi nie będziesz musiał przejmować się planowaniem zakupów czy długim gotowaniem – wszystkim zajmiemy się my! Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: