11 stycznia 2023

Czym jest efekt jojo i jak można go uniknąć?

Osoby, które stawiają sobie za cel zrzucenie zbędnych kilogramów, chyba najbardziej obawiają się efektu jojo. Szybkie przybranie na wadze niweczy bowiem cały trud włożony w często wielomiesięczne odchudzanie. Skąd się więc bierze efekt jojo i jak się odchudzać, by go uniknąć?

Na czym polega efekt jojo?

Efekt jo-jo to zjawisko polegające na gwałtownych wahaniach masy ciała w krótkim czasie. Dzieje się tak, gdy ktoś szybko traci wagę, a następnie tyje i najczęściej przekracza wagę sprzed rozpoczęcia procesu odchudzania. Taki proces może być bardzo przygnębiający i zniechęcający dla osób próbujących schudnąć, ponieważ efekt jo-jo może utrudnić utrzymanie jakiegokolwiek długoterminowego postępu. Efekt jo-jo jest często spowodowany drastycznymi dietami lub innymi ekstremalnymi środkami, które nie zapewniają trwałych rezultatów. Aby uniknąć efektu jo-jo, ważne jest, aby skupić się na powolnej i stałej utracie wagi poprzez zdrowe nawyki żywieniowe i regularne ćwiczenia.

Dlaczego pojawia się efekt jojo?

Efekt jo-jo to zjawisko, które pojawia się, gdy ludzie rozpoczynają dietę lub program ćwiczeń, tracą na wadze, a następnie wracają do niej z czasem. Ten cykl spowodowany jest kilkoma czynnikami, w tym naturalną tendencją organizmu do dostosowywania się do ekstremalnych zmian nawyków żywieniowych i ćwiczeń. Dodatkowo czynniki psychologiczne, takie jak stres i emocjonalne jedzenie, mogą prowadzić do efektu jo-jo. Dzięki zrozumieniu, dlaczego on występuje, można opracować strategie unikania go lub wyjścia z niego, jeśli będzie można zauważyć, że cykl przybierania na wadze znów się rozpoczyna.

Czy zawsze jest efekt jojo?

Powszechnym błędem jest przekonanie, że po utracie wagi zawsze musi nastąpić efekt jo-jo. Niekoniecznie musi to być prawdą, ponieważ zależy to od osoby i jej stylu życia, a także przestrzegania zasad odchudzania. Wszystko bowiem zależy od tego, ile wysiłku dana osoba wkłada w utrzymanie nowej wagi i jak skutecznie oraz w jakim tempie wprowadza zdrowe zmiany w stylu życia.

Jaki jest wpływ efektu jojo na zdrowie?

Efekt jo-jo to zjawisko, które w perspektywie czasu ma znaczący wpływ na zdrowie. Odnosi się do cyklu szybkiej i znacznej utraty wagi, po której następuje okres szybkiego przyrostu masy ciała. Tak gwałtowne wahania wagi mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a także dla ogólnej sylwetki.

Efekt jo-jo może powodować znaczne uszkodzenia organizmu z powodu ekstremalnych wahań w spożyciu i wydatkowaniu kalorii. Może to prowadzić do uszkodzeń metabolicznych, zaburzeń równowagi hormonalnej, niedoborów składników odżywczych, zmęczenia i osłabienia układu odpornościowego. Co więcej, może również mieć wpływ na zdrowie psychiczne danej osoby, powodując poczucie winy lub wstydu z powodu niezdolności do utrzymania zdrowego stylu życia.

Co zrobić, aby po odchudzaniu nie było efektu jojo?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, efekt jojo wpływa niekorzystnie na zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego ważne jest, aby znaleźć sposoby na przerwanie tego cyklu. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć efektu jo-jo i prowadzić zdrowy tryb życia bez obaw o to, że po procesie odchudzania stracone kilogramy szybko wrócą.

Po pierwsze, ważne jest, aby każdej nocy się wyspać. Brak snu może prowadzić do zwiększonego apetytu na niezdrową żywność i utrudniać dokonywanie zdrowych wyborów. Po drugie, skup się na spożywaniu zbilansowanych posiłków, które zawierają dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, chudego białka i zdrowych tłuszczów. W miarę możliwości unikaj też przetworzonej żywności, ponieważ często zawiera ona dodatki cukru i niezdrowe tłuszcze.

Na koniec włącz ćwiczenia do swojej codziennej rutyny, aby Twój metabolizm działał wydajnie i nie doświadczał ekstremalnych wahań wagi. Znajdź zajęcia, które lubisz, takie jak spacery lub jazda na rowerze lub zacznij chodzić na siłownię bądź zajęcia fitness, aby wdrożyć się w bardziej regularne treningi.

Te wskazówki mogą pomóc ci przełamać błędne koło efektu jojo. Pamiętaj też, że po diecie odchudzającej najważniejsze znaczenie ma to, co jesz i ile kalorii przyjmujesz dziennie w stosunku do tego, ile spalasz w ciągu dnia. By w pewien sposób uporządkować swoje posiłki i ich kaloryczność, warto zdać się na wiedzę ekspertów i skorzystać w cateringu dietetycznego LikEat.

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: