24 sierpnia 2022

Czy wegetarianie jedzą ryby?

Dieta wegetariańska nie jest pomysłem współczesności, gdyż styl życia opierający się na niejedzeniu mięsa znany już był w religii hinduskiej, greckiej, a nawet chrześcijańskiej setki lat temu. Dziś osoby przechodzące na wegetarianizm decydują się na taki krok z różnych względów, nie tylko religijnych. Powodem mogą być kwestie ekologiczne, etyczne, ale też zdrowotne. Wiele osób zastanawia się jednak czy wegetarianie jedzą ryby. Okazuje się, że odpowiedź nie jest tak oczywista, ale wszystko wyjaśnimy w naszym artykule.

Na czym polega dieta wegetariańska?

Definicja mówi, że wegetarianizm opiera się na wykluczeniu z diety mięsa, ryb oraz produktów (w niektórych przypadkach nie wszystkich) pochodzenia zwierzęcego. Dieta wegetariańska z założenia opiera się więc na przygotowywaniu dań z produktów roślinnych, do których można zaliczyć owoce, warzywa, rośliny strączkowe, oleje roślinne, orzechy oraz grzyby. W klasycznym ujęciu zabrania ona spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsa czerwonego i drobiowego, ryb oraz owoców morza.

Kto może stosować dietę wegetariańską?

Dieta wegetariańska uchodzi za bardzo zdrową, ponieważ opiera się wyłącznie na naturalnych składnikach. Wbrew pozorom może ją stosować każdy, niezależnie od płci, charakteru wykonywanej pracy, wieku czy stopnia aktywności fizycznej. Stosowanie diety opartej na produktach roślinnych przynosi szereg korzyści zdrowotnych. Pozwala uniknąć cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego, kamicy żółciowej, zaparć czy hemoroidów (oczywiście to tylko niewielka część zalet diety wegetariańskiej)

Rodzaje wegetarianizmu

Wegetarianizmem nazywa się wszelkie odmiany diety jarskiej, dlatego można wyróżnić kilka jej rodzajów, takich jak: pollowegetarianizm, pescowegetarianizm, fleksitarianizm czy semiwegetarianizm. Na czym polega każda z wymienionych diet?

pollowegetarianizm – dozwolone jest spożywanie mięsa z kurczaka

pescowegetarianizm – dopuszcza się jedzenie ryb i owoców morza

fleksitarianizm – to wzorzec żywieniowy, który rozwinął się w wyniku rosnącej popularności wegetarianizmu i weganizmu. Flexitarianie spożywają z umiarem mięso, drób, owoce morza, produkty mleczne, jajka i miód, jednak dzieje się tak raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie bądź rzadziej.

semiwegetarianizm – z diety wyklucza się spożycie czerwonego mięsa, jednak ryby, nabiał, jaja i drób są dopuszczalne

Wegetarianizm a ryby – czy można je jeść, będąc wegetarianinem?

Osoby określające siebie jako wegetarian nie mogą jeść ryb. Jak się jednak okazuje, w potocznym mniemaniu istnieją różne rodzaje diety jarskiej, w której jest to dopuszczalne, czego przykładem jest pescowegetarianizm, semiwegetarianizm oraz fleksiwegetarianizm.

Ryby w diecie fleksitarian

Jak już zostało wspomniane, fleksitarianie mogą raz na jakiś czas wkomponować w swój posiłek produkt pochodzenia zwierzęcego, np. ryby. Decydując się na fleksitarianizm, należy również pamiętać o tym, by każdy posiłek był odpowiednio zbilansowany. Oczywiście w natłoku codziennych obowiązków czasem trudno jest znaleźć czas na samodzielne przygotowywanie posiłków, dlatego warto zdecydować się na dietę pudełkową LikEat.

Przykładowe menu dla fleksitarian w LikEat:

Śniadanie: buraczane bułeczki z maki grochowej, twarożek szpinakowy z pestkami dyni, warzywa.

II śniadanie: jaglanka z karmelizowanymi brzoskwiniami i owocami leśnymi.

Obiad: lasagne wege szpinakowa.

Podwieczorek: krem z ciecierzycy z pastą miso i sezamem.

Kolacja: buritto meksykańskie z mięsem z indyka.

Brzmi smacznie? Skontaktuj się z nami i zamów dietę!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: