17 maja 2023

Czy warto zdecydować się na dietę pudełkową ketogenną?

Dieta ketogenna (inaczej ketogeniczna i keto) staje się w Polsce coraz bardziej popularna. To skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, choć należy mieć świadomość, że nie jest dla każdego. Dobrze dobrane posiłki mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego trzeba dokładnie wiedzieć, jak je przyrządzać, lub postawić na sprawdzony catering dietetyczny, który przygotuje posiłki za nas. Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie diety ketogenicznej, warto zorientować się, na czym ona polega.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Główne założenia diety ketogenicznej to ograniczenie spożycia węglowodanów i zmiana głównego źródła energii na tłuszcze. Eliminując z diety węglowodany, zostaje zainicjowany proces ketozy żywieniowej. Stan ketozy oznacza zwiększenie stężenia ciał ketonowych we krwi, które powstają na skutek spadku poziomu insuliny; wówczas organizm zaczyna czerpać energię z rezerw zmagazynowanych w naszym ciele. Właśnie dlatego dieta niskowęglowodanowa prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej. Główne zalety diety ketogenicznej to zatem spadek masy ciała, ale też zmniejszenie poziomu cukru we krwi poprzez spożywanie produktów o niskiej zawartości węglowodanów. Odpowiednio zbilansowane posiłki w diecie keto pozwalają na zmniejszenie ryzyka choroby alzheimera i choroby Parkinsona, a nawet usprawnienie pracy serca i nerek.

Podczas stosowania diety ketogenicznej należy zapewnić organizmowi prawidłową ilość białka, a także pamiętać o odpowiednich proporcjach – tłuszcze powinny stanowić aż około 80% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Należy też zachować zbilansowany jadłospis, by uniknąć niedoborów pokarmowych.

Dla kogo jest dieta keto?

Warto mieć świadomość tego, jakie są wady diety ketogenicznej. To przede wszystkim nieodpowiednia dieta dla sportowców, którzy mają wysokie zapotrzebowanie na węglowodany. Osoby z pewnymi schorzeniami, takimi jak np. niewydolność wątroby, również nie powinny przechodzić na ten rodzaj diety. Ponadto dieta keto jest restrykcyjna, przez co nie wszyscy będą potrafili ją stosować. Nie każdy znajdzie też czas, by prawidłowo dobierać składniki.

Dietę ketogeniczną mogą z powodzeniem stosować osoby z nadwagą, którym zależy na redukcji masy ciała. Sprawdzi się też ona u osób pracujących za biurkiem i umysłowo, ponieważ prowadzi do poprawy koncentracji i pamięci, a także zapobiega nagłym spadkom energii w ciągu dnia Przechodzą na nią również osoby cierpiące na niektóre choroby, takie jak padaczka lekooporna i nadciśnienie tętnicze, czy też choroby związane z układem sercowo-krążeniowym. Dieta ketogenna może być dobra dla większości osób, pod warunkiem że będzie odpowiednio stosowana.

Posiłki i produkty w diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna ma sporo ograniczeń. Należy wyeliminować z jadłospisu lub bardzo ograniczyć produkty zbożowe, słodycze, makarony, ziemniaki, niektóre owoce i inne produkty zawierające dużą ilość węglowodanów. Mimo to dieta keto wciąż może być ciekawa i pyszna. Mięso przygotowywane na wiele sposobów, pieczony łosoś i inne ryby oraz owoce morza, różne sałatki, twarogi, ciekawe kompozycje warzyw i wiele innych posiłków powodują, że dieta ketogenna jest nie tylko bardzo urozmaicona, ale przede wszystkim wyjątkowo smaczna i zdrowa.

Produkty, które powinna zawierać dieta ketogeniczna, to głównie:

  • różne, w tym tłuste gatunki mięsa,
  • pestki dyni, nasiona chia, nasiona słonecznika
  • olej lniany i olej kokosowy,
  • orzechy laskowe, orzechy włoskie,
  • sery żółte,
  • ryby,
  • masło,
  • jaja.

Chcesz przestawić się na dietę pudełkową keto? Napisz do nas! Nasze posiłki przygotowywane są przez specjalistów, którzy odpowiednio dobiorą składniki do diety keto. Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: