3 kwietnia 2023

Czy tłuszcze są pomocne w odchudzaniu?

Tłuszcz kojarzy się zazwyczaj negatywnie – czy to z tłustymi potrawami, czy niezdrowym odżywianiem. Ponadto jeśli chcemy spalić tkankę tłuszczową, trudno nie zastanawiać się, czy kwasy tłuszczowe nam w tym nie przeszkodzą. Jeden gram tłuszczu dostarcza aż 9 kalorii. A jednak tłuszcze są składnikiem wielu produktów i nie sposób ich uniknąć. To podstawowy makroelement w naszej diecie, niezbędny dla naszego zdrowia. A zatem: czy tłuszcz powoduje tycie? Zależy jaki!

Rodzaje tłuszczy

Kwasy tłuszczowe dzielą się na nasycone, czyli takie, które nie mają podwójnych wiązań, oraz nienasycone, które zawierają różną liczbę wiązań podwójnych i dzielą się dodatkowo na tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone. Każdy rodzaj tłuszczu charakteryzuje się odmiennym składem, a także różnymi właściwościami. Nie jest tajemnicą, że zdrowe tłuszcze to te nienasycone, zwłaszcza pochodzenia roślinnego, i to one powinny zaistnieć w naszej diecie odchudzającej. Warto też wspomnieć o złej roli tłuszczów trans, które powstają podczas przemysłowego utwardzania olejów. Nie wykazują one żadnych pozytywnych właściwości dla naszego organizmu. Występuję m.in. w margarynie, fast foodach i wyrobach cukierniczych.

Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego

To właśnie od zwierząt pochodzi najwięcej nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tych, które z pewnością nie pomogą nam w redukcji masy ciała. Są one głównym źródłem dużej ilości kalorii i powodują podwyższony poziom cholesterolu we krwi. W jakich produktach występują tłuszcze nasycone? Przede wszystkim w maśle, smalcu, oleju palmowym, podrobach i tłustych mięsach, takich jak wieprzowina czy wołowina. W dużych dawkach mogą powodować zaburzenia lipidowe i przyspieszyć rozwój miażdżycy. I choć z tłuszczów nasyconych nie trzeba rezygnować całkowicie, to chcąc przyspieszyć proces odchudzania, warto ograniczyć je do minimum.

Gdzie znajdziemy nienasycone kwasy tłuszczowe?

W celu redukcji masy ciała należy wybierać produkty zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie tylko mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, ale też pomagają w budowie błon komórkowych, są wsparciem dla narządu wzroku i dostarczają wielu witamin. Co więcej, powodują uczucie sytości na dłuższy czas, co przekłada się na spożywanie mniejszej ilości jedzenia. Co zatem zawiera w sobie tłuszcze nienasycone? Z pewnością oliwa z oliwek, ale też olej rzepakowy i olej z pestek dyni. Ponadto zdrowe tłuszcze znajdziemy w awokado, orzechach i tłustych rybach, np. w halibucie czy łososiu. Stawiając na te produkty, nie tylko wspomożemy naszą dietę odchudzającą, ale też przyczynimy się do poprawy funkcjonowania naszego organizmu, przyczyniając się do zapobiegania wielu chorób.

Spalanie tkanki tłuszczowej z pomocą tłuszczy? Jak najbardziej!

W diecie redukcyjnej nie powinno się rezygnować z tłuszczów, lecz należy zwrócić uwagę na to, po jakie produkty sięgamy. Właśnie dlatego ich podział ma tu kluczową rolę. Wystarczy unikać nasyconych kwasów tłuszczowych, które występują zwłaszcza w produktach zwierzęcych, a zamiast tego skupić się na tłuszczach nienasyconych, zawierających się m.in. w wyrobach roślinnych i niektórych rybach. Warto postawić na nie w diecie odchudzającej, ponieważ nie wyzwalają one insuliny, która w nadmiernych ilościach magazynuje tkankę tłuszczową, zamiast ją spalać i zmieniać w energię. Odchudzanie z tłuszczami jest możliwe. Wszystko zależy jedynie od tego, na jaki rodzaj tłuszczów postawisz!

Zależy Ci na redukcji tkanki tłuszczowej? Napisz do nas! Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: