14 marca 2023

Czy sposób odżywiania ma wpływ na proces starzenia?

Żyjemy w świecie, w którym operacje plastyczne czy inne zabiegi mające zapewnić młodszy wygląd są na porządku dziennym. Robimy wszystko, by zakryć zmarszczki, siwe włosy i inne objawy utraty młodości. Starzenie się nie ma jednak wpływu tylko na wygląd, ale też kondycję naszego ciała. Czy jest coś, co możemy zrobić, by móc zyskać choć minimalną przewagę nad procesem starzenia? Czy jesteśmy w stanie spowolnić go w naturalny sposób – poprzez odpowiedni sposób odżywiania?

Czym właściwie jest starzenie się?

Starzenie się jest długotrwałym, złożonym procesem biologicznym spowodowanym nagromadzeniem wielu uszkodzeń na różnych poziomach komórki, które zaburzają w ten sposób funkcjonalność jej składników. To zaś prowadzi do nieodwracalnych zmian w narządach oraz tkankach, a co za tym idzie – do zaburzenia równowagi w organizmie. Obniżenie elastyczności skóry, utrata włosów, pogorszenie się wzroku i słuchu, choroby układu krążenia oraz spadek odporności i regeneracji to tylko część skutków, które niesie za sobą proces starzenia. Co ma na to wpływ? Przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, styl życia, przewlekły stres i wiele innych czynników, na które często nie mamy wpływu. Na szczęście są realne sposoby, które mogą spowolnić stopniową utratę młodości, a jednym z nich jest zmiana nawyków żywieniowych.

Czego nie jeść, by zachować młodość na dłużej?

Na uszkodzenia komórek ma wpływ zwłaszcza zbyt duża ilość cukru, który rozkłada znajdujący się w skórze kolagen, powodując m.in. szybsze powstawanie zmarszczek. Szkodliwe dla organizmu są również węglowodany proste oraz tłuszcze nasycone. Produkty obfitujące w te składniki nie dostarczają organizmowi wartościowych składników odżywczych, przyczyniają się natomiast do zwiększenia cholesterolu oraz ryzyka zachorowania na cukrzycę. Co więcej, wpływają na powstawanie stresu oksydacyjnego, czyli stanu zakłóconej równowagi między produktami ubocznymi przemian metabolicznych (tzw. wolne rodniki) a zdolnością usuwania ich z organizmu. To zaś może prowadzić do wielu chorób, które przyspieszają proces starzenia.

Produkty, które obfitują w niezdrowe składniki, to przede wszystkim:

 • słodycze,
 • napoje słodkie,
 • fast foody,
 • wysoko przetworzona żywność,
 • słone przekąski,
 • wyroby cukiernicze,
 • alkohol.

Ważna rola przeciwutleniaczy

Badania potwierdzają, że odpowiednia dieta może spowolnić procesy starzenia. Istotnym elementem w diecie powinny być naturalne antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, które chronią organizm i redukują stres oksydacyjny, przeciwdziałając nadmiernym procesom utleniania struktur komórek. Bogate w antyoksydanty są przede wszystkim warzywa i owoce, pełne dodatkowo składników mineralnych, witamin oraz błonnika, który obniża cholesterol i pozytywnie wpływa na pracę jelit. Warto wzbogacić nimi swoją dietę, ponieważ zapewnią one lepsze zdrowie i spowolnią prędkość procesów starzenia. Przeciwutleniacze zawierają również m.in. kakao, nasiona chia, orzechy, ziarna i kakao.

Co jeszcze spowalnia tempo starzenia?

Tłuszcze wcale nie muszą być niezdrowe. Wszystko zależy od ich rodzaju. Do diety warto dołączyć zatem kwasy tłuszczowe jednonienasycone i wielonienasycone, które pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie, np. rozpuszczają niektóre witaminy, wspomagają neurony, wykazują właściwości przeciwzapalne oraz korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Zdrowe tłuszcze zawierają m.in.:

 • ryby,
 • oleje roślinne,
 • awokado,
 • oliwa,
 • orzechy,
 • migdały.

Warto również stosować w kuchni dużą ilość ziół i przypraw, takich jak kurkuma, oregano, bazylia czy cynamon, które mają działania przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Przysłużą się organizmowi lepiej niż sól, która w nadmiernej ilości może prowadzić do nadciśnienia krwi, zwiększając tym samym ryzyko udarów mózgu oraz demencji.

Zbilansowana dieta synonimem eliksiru młodości

Choć proces starzenia się jest nieunikniony, odpowiednie żywienie ma bardzo korzystny wpływ na utrzymanie zdrowego organizmu, to zaś może przyczyniać się do zachowania młodości na dłużej. Kluczem do tego jest zbilansowana dieta, czyli maksymalne ograniczenie cukrów, tłuszczów nasyconych i węglowodanów prostych na rzecz warzyw, owoców i innych produktów bogatych w witaminy, antyoksydanty czy odpowiednie kwasy tłuszczowe. Jeśli dołożymy do tego zdrowotny wpływ aktywności fizycznej oraz odpowiednią ilość i jakość snu, możemy mieć pewność, że proces starzenia znacznie się spowolni.

Jeśli nie wiesz, jak zaplanować swoją dietę, by wspomóc organizm i swoje zdrowie, zapraszamy do kontaktu! LikEat oferuje zbilansowaną dietę pełną zdrowej żywności, która pomoże Ci zahamować procesy starzenia. Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: