5 lipca 2023

Czego nie jeść przed snem – porady

Wiele osób doświadcza tego nieodpartego uczucia głodu wieczorem, zwłaszcza tuż przed snem. Podjadanie nocą może być niezdrowe dla naszej wagi i ogólnego samopoczucia, dlatego warto poznać pewne zasady dotyczące tego, czego nie należy jeść przed snem. Sprawdź, czego lepiej unikać wieczorami, by cieszyć się spokojnym snem!

Tłuste, ciężkostrawne potrawy

Przed snem staraj się unikać ciężkostrawnych, dużych posiłków. Dłuższy proces trawienia może utrudniać zasypianie i prowadzić do uczucia dyskomfortu. Wybieraj lekkie i łatwostrawne potrawy, które nie będą Ci długo ciążyć na układzie pokarmowym. Ogranicz też spożywanie tłustych dań. Nawet zdrowe tłuszcze mogą spowolnić proces trawienia, co może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych i utrudniać zdrowy sen. Szczególną uwagę należy zwracać na potrawy smażone na głębokim tłuszczu, a także fast foody i ciężkie sosy. Również czerwone mięso, choć zawiera pełnowartościowe białka i żelazo, nie nadaje się na kolację.

Duże ilości jedzenia przed snem

Bardzo ważną zasadą jest unikanie spożywania dużych ilości pokarmu przed snem. Niezależnie od tego, jak bardzo jest zdrowa kolacja, zbyt duża ilość jedzenia przed pójściem spać może prowadzić do odczuwania ciężkości, a także powodować kwaśne odbijanie. Wybieraj lekkie przekąski i kontroluj swoje porcje, by wspomóc swój układ pokarmowy.

Pikantne dania

Pikantne potrawy i ostre przyprawy mogą powodować problemy żołądkowe i refluks żołądkowy oraz uczucie pieczenia w gardle, co utrudni spokojny sen. Ogranicz spożycie pikantnych potraw, które mogą podrażniać żołądek i wpływać negatywnie na układ pokarmowy, powodując problemy trawienne.

Produkty zawierające cukier

Cukier to kolejny składnik, który warto ograniczyć przed snem. Słodkie przekąski zwiększają poziom cukru we krwi, a jedzone późnym wieczorem, mogą zakłócić naturalny cykl rytmu dobowego. Lepiej więc unikać słodyczy, deserów, a także soków owocowych, które często zawierają dużo cukru i węglowodanów prostych.

Kofeina i alkohol

Alkohol negatywnie wpływa na jakość snu i może prowadzić do częstszego budzenia się w nocy. Choć może wydawać się relaksujący, jego działanie na organizm jest szkodliwe dla snu (i nie tylko). Jeśli pijesz alkohol, rób to umiarkowanie i unikaj picia tuż przed snem. Kofeina natomiast, znana ze swojego działania pobudzającego, to także zły pomysł przed nocnym odpoczynkiem. Unikaj napojów kofeinowych, takich jak kawa, herbata, cola czy energetyki, zwłaszcza niedługo przed pójściem spać. Wybieraj zamiast tego napoje ziołowe, które pomogą Ci się zrelaksować.

Inne produkty, których przed snem zdecydowanie lepiej nie jeść

Przed snem warto też ograniczyć sól. Spożywanie nadmiernej ilości soli może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie i uczucia obrzęku. Unikaj spożywania słonych przekąsek, takich jak chipsy czy orzeszki do wieczornego oglądania. Staraj się też jeść przed snem mniej produktów zawierających błonnik (rośliny strączkowe, kasza, orzechy, pestki dyni). Chociaż błonnik jest ważnym składnikiem zdrowej diety, spożywanie dużej ilości błonnika przed snem może prowadzić do wzdęć i nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych, zaburzając rytm snu.

Kiedy jeść ostatni posiłek przed snem?

Choć trudno podać konkretną godzinę, o której powinno się zjeść przed snem, najważniejsza jest zasada, by nie iść spać głodnym, ale jednocześnie nie być przejedzonym. Niektórzy twierdzą, że graniczną porą jest 18:00, jednakże nie jest to prawdą. Zgodnie z badaniami należy zadbać o to, by najeść się ostatnim posiłkiem około 2-3 godziny przed snem. Pamiętajmy, że odpowiednie dobranie pory i składu ostatniego posiłku ułatwia zasypianie i ma istotny wpływ na układ trawienny.

Potrzebujesz regularnych, zbilansowanych posiłków? Nasz catering dietetyczny oferuje zdrową dietę o stałych godzinach, co pozwoli Ci wyregulować dobowy rytm i metabolizm! Działamy w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: