5 stycznia 2023

Co warto wiedzieć o posiłku potreningowym?

Dążenie do wymarzonej sylwetki, niezależnie od tego, czy zależy Ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, czy przybraniu na masie, to nie tylko wymagające ćwiczenia na masie, ale też odpowiednia dieta. Ta z kolei powinna być zaplanowana w taki sposób, by w ciągu dnia znalazł się czas na posiłek potreningowy. Dlaczego jest on tak istotny? Z czego powinien się składać?

Co na posiłek potreningowy?

Spożywanie posiłku po treningu powinno wejść w nawyk każdej osobie uprawiającej sport. Przekąska po ćwiczeniach pomaga uzupełnić zapasy energii, naprawić uszkodzone włókna mięśniowe i dostarczyć niezbędnych składników odżywczych do ogólnej regeneracji organizmu. Co jeść w ramach posiłku po treningu?

Rodzaj żywności, które zdecydujesz się zjeść po treningu, będzie zależał od Twoich indywidualnych celów treningowych, ale i preferencji żywieniowych. Białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze są ważnymi składnikami posiłku potreningowego. Spożywanie odpowiedniej kombinacji tych makroskładników odżywczych może pomóc w szybszej regeneracji i maksymalnym wykorzystaniu treningów.

Ile białka w posiłku potreningowym?

Spożywanie zbilansowanego posiłku po treningu jest niezbędne, aby pomóc organizmowi zregenerować się po forsownych ćwiczeniach. Białko jest jednym z najważniejszych składników odżywczych w posiłku potreningowym, ponieważ pomaga w naprawie i odbudowie mięśni, których włókna zostały zniszczone podczas ćwiczeń. Ile białka powinieneś spożywać w posiłku potreningowym? Zależy to od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, poziom aktywności, dieta itp. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się jednak, aby dorośli spożywali około 20-25 gramów białka w posiłku potreningowym. Pomoże im to szybciej się zregenerować organizm i z czasem zbudować więcej masy mięśniowej.

Czy po treningu można jeść banany?

Powszechnie mówi się o tym, że najlepszym rozwiązaniem na przekąskę po treningu jest banan. Faktycznie jedzenie bananów po treningu może być korzystne dla zdrowia, ponieważ dostarczają niezbędnych witamin i minerałów oraz naturalnych cukrów, które mogą pomóc uzupełnić energię utraconą podczas sesji treningowej. Są również dobrym źródłem potasu, który pomaga regulować skurcze mięśni.

Co jeść po treningu siłowym?

Trening siłowy zazwyczaj jest dość wymagający dla organizmu, dlatego posiłek po ćwiczeniach jest niezbędny do regeneracji, wzrostu mięśni i ich wydajności. Po skończonym treningu siłowym, ciało potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, które pomogą mu się zregenerować i odbudować. Rodzaj posiłku spożywanego po treningu siłowym powinien być bogaty w białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Spożywanie zbilansowanego posiłku zawierającego wszystkie te składniki odżywcze może pomóc w maksymalnym wykorzystaniu treningu i szybszym osiągnięciu celów polegających na zwiększenie wydajności organizmu.

Posiłek potreningowy na redukcji

Wiesz już, jak istotne jest zadbanie o posiłek potreningowy. Co jednak jeść, kiedy Twoim celem jest redukcja masy ciała? Spożywanie niewłaściwych produktów po treningu może prowadzić do przybrania na wadze zamiast utraty wagi. Idealny posiłek po treningu powinien być zbilansowany i opierać się na pełnowartościowym białku i na węglowodanach złożonych. Białko pozyskane z chudego mięsa, ryb czy jaj pomoże we wzroście mięśni, natomiast węglowodany złożone (kasza gryczana, komosa ryżowa) dostarczą organizmowi energii. Najlepsze pokarmy na posiłek po treningu to chude białka, złożone węglowodany, zdrowe tłuszcze oraz dużo owoców i warzyw.

Ile czasu po treningu zjeść posiłek?

W jakim odstępie czasu po zakończeniu treningu należy zjeść pełnowartościowy posiłek? Odpowiedź na to pytanie zależy od intensywności treningu i potrzeb żywieniowych organizmu. Na ogół zaleca się zjedzenie posiłku w ciągu 30 minut do dwóch godzin po treningu. To zapewni Twojemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze potrzebne do regeneracji i budowy mięśni. Jedzenie zbyt wcześnie lub zbyt późno może prowadzić do słabej wydajności i powolnych wyników.

Chcesz zdecydować się na dietę, która wspomoże Twoje wysiłki na siłowni? Zdecyduj się na SPORT lub BODYBUILDER od LikEat – nasz catering sprawi, że efekty ćwiczeń będą jeszcze szybciej widoczne!

Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: