1 marca 2024

Co to są nasiona chia i jak je jeść?

Nasiona chia, ostatnio bardzo popularne w świecie zdrowego odżywiania, stają się coraz bardziej rozpoznawalne ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne. Są one nie tylko bogate w składniki odżywcze, ale też mają wszechstronne zastosowanie w kuchni. Czym są i dlaczego warto jeść nasiona chia?

Czym są nasiona chia i jak wpływają na zdrowie?

Nasiona chia pochodzą z rośliny o nazwie Salvia hispanica, która jest rodzimą rośliną z Ameryki Południowej. Choć była ona znana i uprawiana już przez starożytnych Majów i Azteków, dopiero w ostatnich latach zyskała tak dużą popularność na całym świecie ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Chia są niskokaloryczne i łatwo dostępne. Te nasiona szałwii hiszpańskiej dzięki pełni składników odżywczych mają wyjątkowo pozytywny wpływ na wiele aspektów zdrowotnych:

  1. Problemy trawienne – nasiona chia są bogate w błonnik, który jest niezbędny dla zdrowego trawienia. Błonnik pomaga regulować pracę jelit, zapobiega zaparciom i utrzymuje uczucie sytości, co może być korzystne dla osób, które starają się kontrolować wagę.
  2. Zdrowie serca – kwasy tłuszczowe omega-3 obecne w nasionach chia mogą pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu LDL oraz w regulacji ciśnienia krwi, co przyczynia się do poprawy zdrowia serca i zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
  3. Kontrola poziomu cukru we krwi – włókna obecne w nasionach chia mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi poprzez opóźnianie wchłaniania węglowodanów, co może być korzystne dla osób z cukrzycą typu 2.
  4. Poprawa zdrowia układu pokarmowego – dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym jedzenie nasion chia może pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie oraz zapobiegać niektórym chorobom przewlekłym układu pokarmowego, takim jak zespół jelita drażliwego.
  5. Zapewnienie energii – nasiona chia są doskonałym źródłem energii dzięki zawartości białka, węglowodanów i tłuszczów, w tym kwasów tłuszczowych omega-3. Mogą one pomóc w utrzymaniu energii i wytrzymałości podczas aktywności fizycznej.
  6. Odchudzanie – nasiona chia dzięki zdolności do absorbowania wody i tworzenia żelu w żołądku mogą pomóc w kontrolowaniu apetytu i uczucia sytości.
  7. Zapobieganie osteoporozie – spożywanie nasion chia ze względu na ich wysoką zawartość wapnia, fosforu i magnezu może pomóc w utrzymaniu zdrowych kości i zapobieganiu osteoporozie.
  8. Wsparcie układu immunologicznego – dzięki zawartości witamin i minerałów, takich jak cynk, witamina C i witamina E, nasiona chia wspierają zdrowie układu immunologicznego, pomagając organizmowi w zwalczaniu infekcji i chorób.

Nasiona chia – jak jeść i ile?

Ziarenka szałwii hiszpańskiej można spożywać codziennie. Dwie łyżki nasion chia zawierają aż 4,7 g białka i około 8 g błonnika! Ważna jest jednak ilość. Dzienna dawka wynosi maksymalnie 15-20 g, jednakże warto pamiętać, że każdy organizm jest inny, więc najlepiej jest dostosować ilość nasion chia do swoich indywidualnych potrzeb żywieniowych i preferencji. Jeśli chodzi o sposób spożycia nasion chia, mogą być one jedzone na sucho lub po namoczeniu. Spożycie ich na sucho nie jest szkodliwe, ale warto pamiętać, że namoczone nasiona chia mogą swobodnie pochłaniać płyny, co może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Wymoczenie nasion chia przed spożyciem może również pomóc w lepszym wchłanianiu składników odżywczych przez organizm. Przygotowanie nasion chia jest proste – należy wymoczyć je w wodzie lub mleku przez co najmniej 6 godzin, a najlepiej wstawić je do lodówki na noc.

Co jeść z nasionami chia?

Wielu ludzi zastanawia się, z czym jeść nasiona chia. Są one wspaniałym dodatkiem do wielu potraw, ale mogą być spożywane również same. Ich smak jest raczej neutralny, więc świetnie komponują się z różnymi składnikami. Możesz spróbować ich z owocami, orzechami, suszonymi owocami, jogurtem greckim, płatkami owsianymi, czy nawet użyć ich do posypania sałatek lub zupy. Nasiona chia mają zdolność do absorbowania płynów, co powoduje, że stają się żelatynowate – czyni je to idealnym dodatkiem do musli, puddingów czy koktajli. Nasiona chia pozwalają na stworzenie posiłku, który zmniejszy nasze uczucie głodu na długo, ponieważ pęcznieją w przewodzie pokarmowym, zwiększając tym samym uczucie sytości.

Nasiona chia zawierają tak wiele cennych składników odżywczych, że wprowadzenie ich do diety to doskonały pomysł dla każdego. Jeżeli zależy Ci na zbilansowanych, pożywnych posiłkach, zawierających m.in. nasiona chia, postaw na dietę pudełkową! To gwarancja regularnych, zdrowych dań, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i sylwetkę. Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.: