6 grudnia 2023

Co to jest efekt jojo i jak go uniknąć?

Samo zejście z wagi po zastosowaniu diety odchudzającej to dopiero pierwszy krok. Drugim krokiem jest utrzymanie niższej masy ciała. Wiele osób po sukcesie związanym z redukcją zbędnych kilogramów w postaci tkanki tłuszczowej rezygnuje ze zdrowych nawyków żywieniowych i szybko wraca do poprzedniej masy ciała, by później znów poddawać się diecie redukcyjnej, która kończy się podobnie jak poprzednia. Jak więc schudnąć bez efektu jojo, by móc stale cieszyć się smukłą sylwetką?

Czym jest efekt jojo?

Efekt jojo to zjawisko, które występuje po zakończeniu diety lub programu odchudzania. Po okresie utraty wagi organizm, w wyniku zmniejszonego spożycia kalorii, staje się bardziej podatny na gromadzenie tłuszczu. W rezultacie po powrocie do normalnej diety osoba przybiera na wadze szybciej, niż to było przed rozpoczęciem diety. Następuje zatem szybki powrót do wyjściowej masy ciała lub nawet jej nadwyżki. Naprzemienne chudnięcie i przybieranie na wadze nie tylko demotywuje, ale też może mieć zły wpływ na nasz organizm.

Przyczyny efektu jojo

  • Diety o skrajnych kalorycznościach – nagła zmiana w spożyciu kalorii może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, co sprzyja gromadzeniu tłuszczu po zakończeniu diety. Zwłaszcza niezdrowe diety jak głodówki czy rygorystyczne diety eliminacyjne, które przesadnie przyspieszają redukcję masy ciała, łatwo powodują efekt jojo.
  • Brak aktywności fizycznej – diety często idą w parze z intensywnym treningiem fizycznym. Jeśli utrzymanie aktywności fizycznej nie jest kontynuowane, efekt jojo staje się jeszcze bardziej prawdopodobny. Ponadto zupełny brak aktywności fizycznej podczas diety redukcyjnej sprawia, że zaburza się proporcja masy mięśniowej.
  • Szybki powrót do starych nawyków żywieniowych – jeśli zdrowe odchudzanie z dnia na dzień zamieni się w podjadanie fast foodów, słodyczy i nie tylko, będzie się to wiązać z efektem jojo. Co więcej, jeśli dieta była oparta jedynie na jedzeniu małych porcji niskiej jakości żywności, ubogiej w składniki odżywcze, organizm będzie bardziej skłonny do magazynowania kalorii po jej zakończeniu.

Wpływ efektu jojo na zdrowie

Efekt jojo może bardzo negatywnie wpływać na zdrowie. Naprzemienne wahania masy ciała mogą powodować obciążenia dla serca i choroby układu krążenia, wpływać na poziomy cholesterolu i insuliny, a także zwiększać ryzyko chorób metabolicznych. Ponadto cykle utraty i przybierania na wadze mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, bulimia, anoreksja i inne choroby związane z odżywianiem. Zwłaszcza częste rygorystyczne diety odchudzające mogą wprowadzać prawdziwe spustoszenie w naszym organizmie.

Jak uniknąć efektu jojo?

Aby zapobiec efektowi jojo, zapamiętaj poniższe zasady, które pomogą Ci w utrzymaniu wagi po zakończeniu diety odchudzającej.

  1. Stopniowe zmiany – unikaj drastycznych zmian w diecie. Postaw na stopniowe modyfikacje nawyków żywieniowych, które są zrównoważone i trwałe. Lepiej pozwolić sobie czasem na zjedzenie kawałka czekolady czy innego smakołyku, niż na czas diety rygorystycznie odmawiać sobie wszystkich naszych ulubionych przekąsek, później bowiem nietrudno o natychmiastowy powrót do starych nawyków, przyczyniających się do efektu jojo.
  2. Regularna aktywność fizyczna – jest niezwykle ważna w procesie spalania tkanki tłuszczowej. Wprowadź regularną aktywność fizyczną do swojego życia. Ćwiczenia pomagają utrzymać metabolizm na odpowiednim poziomie, nawet po zakończeniu diety, ponadto przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  3. Zrównoważona dieta – wybieraj zdrowe i zrównoważone diety, bogate w składniki odżywcze. Obejmij różnorodne grupy produktów spożywczych, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych substancji. Zdrowe, stopniowe odchudzanie powinno redukować 0,5-1 kg masy ciała tygodniowo.
  4. Zmień nawyki i styl życia – sama dieta na kilka miesięcy nie wystarczy. Warto na stałe wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe, ponadto dbać o dobry sen, odpoczynek, ruch i zdrowie psychiczne, wszystko to bowiem pomaga w redukcji czynników sprzyjających otyłości i jednocześnie pozwoli uniknąć efektu jojo.

Zbędne kilogramy? Wybierz dietę pudełkowa redukcyjną!

Jednym z efektywnych sposobów unikania efektu jojo jest skorzystanie z diety pudełkowej redukcyjnej. Taka dieta oferuje precyzyjnie przygotowane posiłki, dostosowane do Twoich potrzeb kalorycznych i zbilansowane pod względem składników odżywczych. Dzięki temu unikasz skoków kalorycznych i zapewniasz organizmowi regularne i zrównoważone dostarczanie energii.

Jeżeli chcesz schudnąć i zatrzymać efekt jojo, utrzymując prawidłową masę ciała, postaw na dietę pudełkową LikEat! Nasza zbilansowana dieta to wyważona redukcja masy ciała z pomocą smacznych posiłków, która pomoże Ci jeść regularnie i wprowadzić dzięki temu zdrowe nawyki żywieniowe na stałe do swojego życia. Ustal kaloryczność diety odchudzającej zgodnie ze swoim wzrostem, wagą i wiekiem, przedstaw preferencje żywieniowe i postaw na zdrowe odżywianie z naszym cateringiem dietetycznym! Dowozimy posiłki do różnych miast w Polsce, m.in.: